Noc Muzeów, Bytom

📅 sobota 14.05.2011
Noc Muzeów, Bytom
Sobota, 14 maja 2011, godz. 18.00

Muzeum Górnośląskie, poza zwiedzaniem swoich wystaw z przewodnikami, proponuje szereg dodatkowych atrakcji. Wszystko rozpocznie się o godzinie 18.00 blokiem skierowanym do najmłodszych oraz wernisażem wystawy Wehikuł czasu. Natomiast o 19.00 wszyscy chętni – mali i duzi – zaproszeni zostaną na wieczorynkę rodem z PRL-u w ramach wystawy o dobranockach.

Kolejnym charakterystycznym punktem, o 20.00, będzie prezentacja Cynowych skarbów, czyli wyrobów konwisarskich z kolekcji rzemiosła artystycznego Działu Sztuki, które powstały w okresie od XVII do początku XIX wieku i nie są na co dzień eksponowane w Muzeum.

Atrakcją będzie również antyczna noc muzeów – interaktywny pokaz życia z początków naszej ery. Zaprezentowane inscenizacje – Targ niewolników oraz Spotkanie kultur – starcie legionistów rzymskich z barbarzyńcami – zapewne wzbudzą spore zainteresowanie przybyłych gości.

Ponadto Dział Archeologii zabierze przybyłych w świat wierzeń i magii celtyckiej. Goście będą mogli się tu dowiedzieć kim byli i skąd przybyli Celtowie oraz co im zawdzięczmy. Opowieściom o tym czym zajmowali się druidzi towarzyszyć będą te o wierzeniach celtyckich. W zaimprowizowanej świątyni kapłanki będą opowiadać o horoskopie i najważniejszych wróżbach stosowanych w tradycji celtyckiej. W gablotach zostaną też zaprezentowane zabytki celtyckie ze zbiorów Działu Archeologii MGB.

W międzyczasie odbędą się również dwa koncerty – zespołu Jazz Bar Trio i Marka Janika, a na zakończenie uczestnicy zaproszeni zostaną na Spacer po Bytomiu dla zmęczonych – na dobranoc. Poprowadzi go Maciej Droń z Działu Historii przy wykorzystaniu makiety Bytomia, bez opuszczania gmachu Muzeum przy ul. W. Korfantego 34.

Prowadzą: Wszystkie Działy Merytoryczne Muzeum Górnośląskiego; Termin: 14.05.2011
Miejsce: gmach główny i przy ul. W. Korfantego 34 Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Gmach przy ul. Wojciecha Korfantego 34, Bytom

18.00 Otwarcie Nocy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Wieczór z Bajkami
– zabawy i zajęcia edukacyjne dla najmłodszych towarzyszące wystawie Jestem sobie mały miś… Bohaterowie dobranocek PRL-u

18.15 Zaułek lwowski – prezentacja lwowskich pamiątek ze zbiorów MGB połączona z promocją książki Marcina Hałasia Lwowskie adresy

19.00 Dobranocka dla dzieci prezentowana na wystawie Jestem sobie mały miś… Bohaterowie dobranocek PRL-u

19.15 Impresje – koncert piosenki poetyckiej Marka Janika

20.00 Cynowe skarby – prezentacja zabytków konwisarstwa

20.30 zwiedzanie grupowe wystaw:
Dawne i współczesne symbole powstań śląskich,
Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia
Makiety schronów bojowych Obszaru Warownego „Śląsk"

21.30 Koncert zespołu Jazz Bar Trio

23.00 Na dobranoc: Spacer po Bytomiu dla zmęczonych

Gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

18.00 Otwarcie Nocy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Wernisaż wystawy fotograficznej Wehikuł czasu i promocja książki Stary Bytom na fotografii

18.15 W celtyckim kręgu wierzeń i magii – prezentacja multimedialna, horoskopy i wróżby celtyckie oraz prezentacja zabytków
Noc antyczna – stoiska edukacyjne, pokazy rzemiosła

18.30 Targ niewolników (inscenizacja)

20.30 Ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu Ptak roku oraz zwiedzanie grupowe wystaw:
Galeria Malarstwa Polskiego,
Przyroda Górnego Śląska. Lasy. Wody i mokradła
Z życia ludu śląskiego w XIX i XX w.

21.00 Spotkanie kultur – starcie legionistów rzymskich z barbarzyńcami (inscenizacja)

22.30 Zwiedzanie grupowe wystawy Galeria Sztuki Współczesnej. Pokaz 4

W trakcie trwania Nocy Muzeów będą czynne wszystkie wystawy oraz stoiska edukacyjne