Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na Ogólnopolską konferencję naukową „Na piedestałach totalitaryzmu i demokracji. Nauka a państwo podczas II wojny światowej. Wzajemne relacje i odniesienia”
Duch XX stulecia napiętnowany był nie tylko funkcjonowaniem zbrodniczych systemów totalitarnych, ale również stale przyśpieszającym rozwojem nauki. Wiele projektów naukowych, w tym także i tych moralnie nie do przyjęcia, prowadzono za zgodą i z poparciem władz państw totalitarnych i autorytarnych, ale także demokratycznych. Szczególnie widoczne było to podczas II wojny światowej, kiedy zarówno w zaciszach gabinetów naukowych, salach doświadczalnych i na poligonach opracowywano nie tylko nowe rodzaje broni, ale też projekty z dziedziny nauk przyrodniczych i społecznych.
Reakcją na tego typu projekty było przyjęcie postawy sprzeciwu przybierające rozmaite formy, np. zaangażowanie Polskiego Państwa Podziemnego w rozpracowywanie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, w tym szczególnie broni V, zbieranie przez wywiad AK informacji o dokonaniach działającego w Generalnym Gubernatorstwie Institut für Deutsche Ostarbeit, czy działalność lwowskiego Instytutu Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla.
Naczelnym celem konferencji będzie zapoznanie się z aktualnym stanem badań nad związkami nauki i władzy podczas II wojny światowej i poznanie faktografii dotyczącej omawianego problemu. Istotna będzie jednak także refleksja nad koegzystencją świata nauki i świata polityki, a także próba odpowiedzi na pytanie, co jednostka, a co grupa może zrobić, by przeciwstawić się zarówno naukowcom jak i państwom, które przekraczają granice moralności i etyki. Czy jest to w ogóle możliwe?
Szczegółowy program konferencji dostępny jest tutaj:
http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=1104
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
31-511 Kraków
12 41 00 770
biuro@muzeum-ak.pl
https://www.muzeum-ak.pl/