Fisher Price
rysuj

29 – 30 lipca 2017 (sobota-niedziela)

Mobilny Dom Kultury to wakacyjny projekt GAK, za sprawą którego odwidzimy ze swoim programem dzielnice, w których na co dzień nie działamy.
Zaprosimy Was na warsztaty, koncerty, spektakle dla dzieci i dorosłych, animacje dla najmłodszych, wystawę, happeningi oraz spotkania.
Na Chełmie m.in. będzie można zobaczyć prawdziwa jurtę, usłyszeć koncert Kapeli Hałasów oraz Kapeli Przewłockiego, zobaczyć spektakl Teatru Qfer, spektakl baniek mydlanych i usłyszeć opowieści Łowców Słów. Nie zabraknie też ciekawych warsztatów dla dzieci i tych starszych.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

film

Program:
Sobota – 29 lipca
strat godzina 10:00 / oficjalny start 12:00

Wydarzenia:

10:00 – 12:00 Wspólne budowanie JURTY
12:00 – 12:30 Otwarcie wystawy „Co z Was wyrośnie?” 
13:00 – 14:00 Teatr Qfer: „Baśnie 1001 nocy” – SPEKTAKL

14:00 – 15:00 Pokaz podwórkowych baniek

15:00 – 16:00 „Mój Morski Atlas – zostań kartografem” – warsztaty edukacyjne

16:00 – 17:00 Muzyka hiszpańska, filmowa i klasyczna na pianino – KONCERT

17:00 – 19:00 Bangkok: Beata Jakuszewska – SPOTKANIE z podróżnikiem

19:00 – 20:00 Ztrój (Kapela Przewłockiego) – KONCERT

Warsztaty:

12:00 – 16:00 Ceramika– otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)
12:00 – 15:00 Cyjanotypia – otwarty warsztat plastyczny (bez ograniczeń wieku)

15:00 – 18:00 Kreatywny warsztat plastyczny

16:00 – 18:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:

12:00 – 16:00 Bookcrosing Mobilna Biblioteka
12:00 – 18:00 Strefa relaksu – Po prostu odpocznij!

12:00 – 18:00 Działania naszych partnerów

 
Niedziela – 30 lipca
strat godzina 12:00

Wydarzenia:

14:00 – 16:00 Łowcy Słów, czyli baśnio-opowiadaczki – OPOWIEŚCI

18:00 – 18:30 Trio wokalne Trzycórki – KONCERT

18:30 – 19:00 Łowcy Słów – OPOWIEŚCI

19:00 – 20:00 Kapela Hałasów – KONCERT

Warsztaty:
12:00 – 14:00 Warsztaty Haiku dla dzieci**
12:00 – 14:00 Warsztaty bębniarskie – nauka gry na bębnach **

12:00 – 14:00 Kształty muzyki – interdyscyplinarny warsztat dla dzieci**

14:00 – 17:00 Kreatywny warsztat plastyczny

15:00 – 18:00 Warsztaty gier podwórkowych

1:00 – 17:00 Kształty muzyki – interdyscyplinarny warsztat dla dzieci**

16:00 – 18:00 Improwizacja teatralna dla dzieci w wieku szkolnym

Ponadto:

12:00 – 16:00 Bookcrosing Mobilna Biblioteka
12:00 – 18:00 Strefa relaksu – Po prostu odpocznij!

12:00 – 18:00 Działania naszych partnerów

WSTĘP WOLNY
*Na warsztatach ograniczona ilość miejsc.
**Zapisy od 20 czerwca pod nr telefonu 58 307 31 44 oraz pod adresem e-mail: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl

***

Kapela Hałasów

Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec)

Alicja Choromańska – Hałas (bęben, tapan, gordon)

Rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów – poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.

Członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych (Tikkun, Schola Węgajty, Dom Tańca-Poznań) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Węgajty).

W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Yurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata (projekt Nomadzi Kultury).

***

Ztrój  (dawniej Kapela Przewłockiego)

Istnieje od 2011 roku. Gra polską muzykę tradycyjną, w takiej formie, w jakiej wykonuje się ją na wsi, czyli do zabawy. Melodie czerpie z bezpośredniego przekazu od wiejskich muzykantów oraz z nagrań archiwalnych, pochodzących z różnych regionów Polski, m. in. Mazowsza, Małopolski Północnej, Suwalszczyzny, czy Wileńszczyzny. Do repertuaru Kapeli wchodzą: mazurki, polki, chodzone, walczyki, a także różnego rodzaju zabawy oraz pieśni tradycyjne.

to duet skrzypka – Marka Przewłockiego i bębniącej wokalistki – Justyny Mazurkiewicz, od kilku lat zafascynowanych polską trójmiarową taneczną muzyką tradycyjną. Podczas potańcówek grają bardziej korzennie, prowadzą tańce i zabawy taneczne. W wydaniu koncertowym tworzą aranżacje w bardziej współczesnym stroju muzyki rockowej, na której się wychowali. Czerpią z nagrań archiwalnych, badań terenowych oraz własnych pomysłów, tworząc kompozycje i teksty.

***

Teatr Qfer

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dwóch z bardziej znanych opowieści z Tysiąca i jednej nocy.

Bohaterem pierwszej jest Alladyn, sympatyczny, biedny młodzian, któremu Czarnoksiężnik nakazał odnalezienie i oddanie mu cudownej lampy, którą zamieszkuje duch spełniający życzenia. Alladyn nie spełnia żądania i za karę zostaje uwięziony.

Druga opowiada o Alibabie, który pewnego dnia odkrywa tajemnicę bandy zbójów. Poznaje zaklęcie magicznego Sezamu i zdobywa kosztowności. Dalszy ciąg tych historii wszyscy znają. Alladynowi i Alibabie pomagają spryt i pomyślny los, ponieważ w gruncie rzeczy są dobrymi i szlachetnymi ludźmi.

Bogata scenografia z błyszczących, oddających przepych Bliskiego Wschodu tiulów, liczne rekwizyty i orientalna muzyka decydują o klimacie bajki. Niewątpliwym atutem przedstawienia są rzadko wykorzystywane w teatrach lalki – marionetki.

Od magii baśni ważniejsze jest przesłanie, że to nie bogactwo, ale miłość i uczciwość są najważniejsze, a pazerność nie popłaca.

***

Łowcy Słów

Grupa opowiadaczy baśni, legend i historii. Bywamy w przedszkolach, bibliotekach, domach kultury, kawiarniach i teatrach – wszędzie tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar kontaktu z żywym słowem. „… Bo sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności… Wskrzeszając baśnie i legendy, przypowieści z całego świata zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem – jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd…”

***

Trzycórki

Trio wokalne z Gdańska. Sięgają do – zapisanych w pieśniach – doświadczeń kobiet. Znajdują w nich punkt styczny z ich własnymi przeżyciami, myślami. Spotykają się w pieśniach z kobietami – matkami historii, sobą nawzajem. Poprzez śpiew i bliskość stwarzają dla siebie silnie oddziałującą przestrzeń, którą chcą dzielić się z innymi. Czerpią z Kolberga XXI wieku, jakim jest youtube. Śpiewają głównie pieśni ukraińskie i rosyjskie, gdyż te są im najbliższe ze względu na treść i wielogłosowość.

***

Pokaz podwórkowych baniek” – Kamil Leński, „Wyspa Skarbów” Gdański Archipelag Kultury

Spotkanie z podwórkowymi bańkami to gwarancja familijnej zabawy! Przeniesiemy widzów w świat teatru i magii. Kosmos bańkowy, w którym grawitacja nie istnieje, a ulotne struktury naprzemiennie pękają i przenikają się ze sobą, tworząc sekwencję niezapomnianych wrażeń… działań, z których każde mogłoby pretendować do osobnego talent show! Zapraszamy do świata żywiołów, magicznych sztuczek i scenicznej zabawy.

***

Mój Morski Atlas – zostań kartografem” – warsztaty edukacyjne

Część pierwsza warsztatów zostanie poświęcona historii mapy. Jak zmieniała się na przestrzeni dziejów? Jakie elementy zawierały stare atlasy? Jak przedstawiano dzisiejsze kontynenty i mieszkańców? Wspólnie zastanowimy się jaką rolę pełniły w ówczesnym czasie.

Część druga zostanie poświęcona zajęciom praktycznym. Za pomocą wcześniej przygotowanych materiałów, uczestnicy zajęć zamienią się w prawdziwych kartografów. Z pomocą instruktorów stworzą własne, unikalne atlasy, które nawiązywać będą do okolicy, w której mieszkają, bliskości morza. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstaną prawdziwe kartograficzne „białe kruki” nawiązujące zarówno do przeszłości jak i teraźniejszości.

Paweł Jarczewski – Od 2007 r. odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Opiekun Izby Pamięci Wincentego Pola, jedynej placówki muzealnej na Wyspie Sobieszewskiej. Kurator wystaw czasowych poświęconych delcie Wisły, życiu i twórczości patrona muzeum oraz historii Wyspy. W „Wyspie Skarbów” GAK organizuje również warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone tematyce marynistycznej. Dla dorosłych proponuje cykle prezentacji multimedialnych poświęconych historii Wyspy Sobieszewskiej, Żuław Wiślanych, historii budowy Przekopu Wisły. Realizator „Spotkań z historią i przyrodą Wyspy Sobieszewskiej”, Europejskiej Nocy Muzeów, Europejskich dni Dziedzictwa w „Wyspie Skarbów” GAK.

Organizator:
Gdański Archipelag Kultury: Dom Sztuki GAK, Wyspa Skarbów GAK

Partnerzy:
Stowarzyszenie Jasień

Rada Dzielnicy Jasień

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

810 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent