Tematem przewodnim MDK jest w tym roku ekologia, związek człowieka z naturą, wtórne wykorzystanie materiałów oraz odkrywanie lokalnych zasobów przyrodniczych, dlatego większość warsztatów i działań artystycznych będzie oparta na wątku ekologicznym. Mieszkańcy odwiedzanych przez Mobilny Dom Kultury dzielnic, będą mieli okazję spotkania z artystami tworzącymi w przestrzeni publicznej m.in. z: Czesławem Podleśnym, Katarzyną Jackowską, Krzysztofem Topolskim czy Anną Brudzińską. Będą mieli również możliwość bezpośredniego udziału w cyklu twórczym, poznaniu technik artystycznych oraz rozmowy z twórcą. Poprzez projekt, Gdański Archipelag Kultury chciałby rozbudzić w dzieciach i młodzieży kreatywność i ciekawość świata oraz zachęcić ich do dbania o otaczającą ich przestrzeń. Celem tych działań jest przede wszystkim podniesienie umiejętności artystycznych oraz umożliwienie uczestnikom zdobycia kompetencji świadomego, krytycznego, a także twórczego korzystania z przekazu kulturowego, dzięki różnorodnym formom edukacyjnym.
Wydarzenia w każdej z dzielnic rozpoczynają się o godzinie 10.00 porannym spacerem przyrodniczym, wypełnione będą zabawą, nauką, spotkaniami z ludźmi a kończyć będą się koncertem z piętrowego autobusu, który rozpoczynać się będzie o 17.00, a będzie znakiem rozpoznawczym Mobilnego Domu Kultury 2021.
Warto również wspomnieć, że wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mobilnego Domu Kultury są bezpłatne, a udział w nich może każdy, bez względu na metrykę urodzenia czy miejsce zamieszkania. Gdański Archipelag Kultury zaprasza wszystkich do wspólnego przemieszczania się po dzielnicach.
Harmonogram poszczególnych dzielnic:
21.08 – Ujeścisko-Łostowice (zbiornik retencyjny Augustowska)