To jednak nie wszystko – w czasie weekendu promocyjnego będzie można skorzystać także ze zniżki – 10% na zakupy w oddziałowej księgarni. Zniżka obowiązuje na cały asortyment.
Zapraszamy także na weekendowe wydarzenia związane z obchodami 145-lecia MNK:
16.11.2024, godz. 12:30-13:00
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” im. druhny Władysławy Marii Francuz
16.11.2024, godz. 14:00-16:00
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Gra muzealna “Od laika do numizmatyka. Uporządkuj miliony monet!”
Czy wiecie, że podczas II wojny światowej w piwnicy Pałacyku Czapskich ukrywano w beczkach kilkanaście tysięcy niezwykle cennych numizmatów? Wcielcie się w role osób porządkujących zbiory po zawierusze wojennej i pomóżcie uzupełnić karty inwentarzowe. Poczujcie się jak rasowi numizmatycy, a przy okazji wzbogaćcie w nowe umiejętności i wiedzę!
Prowadzenie: Agata Kokoryn, edukatorka i przewodniczka MNK
Gra dla dorosłych, młodzieży, rodziców/opiekunów z dziećmi. Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona.
16.11.2024, godz. 15:30-16:30
Pawilon Józefa Czapskiego/Kawiarnia Petite France
Koncert kameralny w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej.
Wystąpi kwartet smyczkowy Feelharmony w składzie:
Agata Francuz – skrzypce
Zuzanna Frankiewicz – skrzypce
Marek Ulański – altówka
Jakub Gajownik – wiolonczela
Repertuar:
W.A.Mozart – Divertimento D-dur
W.A.Mozart – Eine Kleine Nachtmusik
C.Gardel – Por Una Cabeza
A.Piazolla – Oblivion
J.Brahms – Taniec Węgierski
J.Pachelbel – Kanon
The Beatles – Eleanor Rigby
Wstęp wolny
17.11.2024, godz. 10:30
Pawilon Józefa Czapskiego
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Kapiści. Sto lat!”
Prowadzenie: Światosław Lenartowicz, kurator wystawy, kustosz MNK
17.11.2024, godz. 11:00-12:30
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi
Jak zmieniało się przez wieki to, czym płacimy za towary i usługi? Co to jest moneta i czy zawsze musi być okrągła i płaska? Co wspólnego z pieniędzmi mają muszelki i sól? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas niedzielnego oprowadzania dla rodzin z dziećmi.
Używając lup, wspólnie przyjrzymy się bogactwu przedstawień na numizmatach, zajrzymy do skórzanej sakiewki, potrzymamy w ręku stemple do bicia monet, a na koniec przekonamy się o wadze pieniądza – dosłownie i w przenośni. Cofając się w czasie, poczujemy się jak prawdziwi mincerze lub kolekcjonerzy.
Prowadzenie: Anna Sokulska, edukatorka i przewodniczka MNK
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat. Udział w cenie 15 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 43 35 744, pon.-pt., godz. 9:00-16:00).
17.11.2024, godz. 12:00-13:30
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oprowadzanie z przewodnikiem
Prowadzenie: Tomasz Kida, przewodnik i edukator MNK
Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja możliwa od 4.11 (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 43 35 744, pon.-pt., godz. 9:00-16:00).
17.11.2024, godz. 14:00-15:00
Pałac im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Spotkanie z wczesnośredniowiecznym Barbaricum. Monety arabskie i skarby siekańcowe w zbiorach Muzeum E. Hutten-Czapskiego
Prowadzenie: Dorota Malarczyk, kustoszka w Gabinecie Numizmatycznym MNK
Spotkanie dla dorosłych i młodzieży. Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona.
ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ
Muzeum im. Emeryka-Hutten Czapskiego
16-17.11.2024, 10:00-16:00
Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!
Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?… Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!
W MNK Czapscy czekają na Was:
SZCZĘŚLIWY TRAF: wylosuj i znajdź monetę
Władcy w kunsztownych zbrojach, pełne szczegółów pejzaże miast, rozpędzone kwadrygi, trudne do rozszyfrowania znaki… Jak w gąszczu zbiorów odszukać monety, na których przedstawiono prawdziwe cuda? Skorzystajcie z naszych losów – gwarantujemy, że każdy odsyła do ciekawego numizmatu 🙂
Wylosujcie zagadkę-wskazówkę na stoisku przed wejściem do Gabinetu Numizmatycznego i odnajdźcie monetę, o której mowa. Przyjrzyjcie się jej uważnie i przerysujcie na własny papierowy krążek – lub stwórzcie jej inną wersję!
ZŁOTY PRZYRODNIK: karta zadań dla rodzin z dziećmi
Monety bywają jak karty z dawnego bestiariusza: można na nich znaleźć mityczne istoty, baśniowe potwory i rośliny, które już dawno temu wyginęły. To właśnie numizmaty opowiedzą nam historię pewnego niezwykłego dębu i pawia, który dla niewtajemniczonych bywa kurą; dzięki nim przyjrzymy się uważniej kłosom zboża i delikatnym skrzydłom ćmy. Dzięki naszej karcie wytropicie niejeden okaz fauny i flory, który kryje się w gablotach Gabinetu Numizmatycznego. Ten, kto rozwiąże wszystkie zadania, zasługuje na tytuł Złotego Przyrodnika! Karty i ołówki można pobrać na stoisku przed wejściem na ekspozycję.
Oddział Czapskich jest najstarszym z oddziałów MNK. Jego głównym budynkiem jest XIX-wieczny neoklasyczny pałacyk, do którego Emeryk Hutten-Czapski, twórca najwybitniejszej polskiej kolekcji numizmatów, zlecił dobudowę pawilonu muzealnego mającego pomieścić zbiory. Muzeum otwarto w 1901 roku jako prywatne, dwa lata później żona kolekcjonera Elżbieta podarowała je Muzeum Narodowemu. W pałacyku jest przechowywana i w części eksponowana kolekcja polskich monet, medali i banknotów. Są tu prezentowane wystawy starych druków ze zbioru zgromadzonego w Kamienicy Łozińskich, mieszczą się tu także Dział Starej Fotografii, pracownie konserwatorskie, laboratoria i Archiwum. Łączna liczba muzealiów przechowywanych w oddziale to niemal 400 tysięcy obiektów.
Do oddziału należy także Pawilon Józefa Czapskiego – jedyne na świecie muzeum biograficzne artysty. Perłą Pawilonu jest pokój Czapskiego: rekonstrukcja tego w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem, w którym artysta mieszkał przez ponad 40 lat, aż do śmierci. Kolekcja obrazów Czapskiego w MNK jest obecnie największą w Polsce (27 obrazów), stale pokazywaną razem z unikatowym dziełem artysty – jego dziennikiem zawartym w 275 tomach, zapisanym przez niego MNK. Częścią oddziału jest również piękny ogród.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje najstarsze muzeum narodowe w Polsce liczą blisko 780 tysięcy eksponatów. Z liczby tej ponad 300 tysięcy stanowi kolekcja Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, zarządzana przez MNK. Zasadniczym trzonem zbioru jest sztuka …
al. 3 Maja 1
30 - 062 Kraków
012/ 295 55 95
edukacja@muzeum.krakow.pl
http://www.muzeum.krakow.pl