„Po polsku i po kozacku” to program taneczny prezentujący polski repertuar balowy końca XIX wieku. Jest to niezwykle różnorodny i istotny okres dla sztuki tańca, kiedy na tanecznych salonach królowały galopy, kadryle, polki i kozaki.
Kozak, ten typowy ukraiński taniec, dziś zaliczany do tańców narodowych Ukrainy, przywędrował z kresów na salony całej XIX-wiecznej Europy. Moda na kozaki sprawiła, że mistrzowie tańca tworzyli nowe formy zawierające elementy skocznego, żywiołowego kozaka stanowiące popisy sprawności ruchowej młodzieży uczęszczającej na salonowe bale. Kozak zaistniał też w repertuarze baletów tamtych czasów. Już od końca XVIII wieku kozak stanowił oryginalną, pełną wirtuozerii formę tańca charakterystycznego obecnego w ówczesnych pozycjach baletowych w Polsce.
W tanecznym programie ilustrującym tańce salonowe XIX w. nie mogło zabraknąć typowego kozaka. Tancerze Baletu Cracovia Danza prezentują oryginalną choreografię tego tańca stworzoną przez S. Leona w 1830 r. w Paryżu. Całość prezentacji kończy kompozycja kozaka baletowego, odtworzona przez Leszka Rembowskiego z polskiego baletu „Kozaki”.
29.04.22, godz. 15, Rynek Główny w Krakowie