Weleda
Weleda Baby

Międzynarodowy Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim

W. Korfantego 34
🗺 mapa
📅 sobota 20.10.2018
bezpłatne
Międzynarodowy Dzień Archeologii w Muzeum Górnośląskim

Już po raz trzeci w Muzeum Górnośląskim odbędzie się Międzynarodowy Dzień Archeologii. Tematyką tegorocznego wydarzenia jest archeologia eksperymentalna, zwana też doświadczalną. Czym dokładnie zajmuje się archeologia eksperymentalna? Badaniem dawnych technologii – próbuje rekonstruować techniki budowy, na przykład domów czy łodzi, a także sposoby wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, takich jak broń, narzędzia, ozdoby. Rozwój nowoczesnych metod badawczych i analitycznych, w tym traseologii, która zajmuje się badaniem śladów wytwarzania i użytkowania narzędzi, czy analiz metalograficznych, sprawił, że dziś archeologia eksperymentalna przeżywa prawdziwy renesans.

W programie Międzynarodowego Dnia Archeologii znajdą się atrakcje, jakie przekonają wszystkich, także tych, którzy z archeologią nie mieli do tej pory do czynienia, że jest to fascynująca i niezwykle potrzebna dziedzina nauki. Oprócz sesji popularnonaukowej, w której wezmą udział archeolodzy z Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego oraz goście z innych instytucji, każda z grup wiekowych będzie mogła wziąć udział w warsztatach. Dzięki warsztatom popularnonaukowym uczestnicy przyjrzą się archaicznym metodom wytwarzania krzemiennych narzędzi, budowie pieca metalurgicznego, dawnym sposobom wytopu brązu, a także sami wezmą udział w obróbce brązu, próbując swoich sił w pracy na miechach czy w szlifowaniu gotowych wyrobów.

Najmłodszym miłośnikom archeologii dedykujemy specjalne zajęcia edukacyjne, pobudzające kreatywność i rozwijające zdolności manualne. Warsztaty dla dzieci umożliwią uczestnikom wykonanie własnego wisiorka z zastosowaniem dawnych metod wiercenia, uszycie skórzanych lub filcowych bucików oraz przekonanie się, na czym polegało tkactwo na tabliczkach. Zapowiada się dzień pełen atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Warsztaty edukacyjne dla dzieci:

godz. 12.30–16.30

„Krajka i sznurek. Jakie to proste!”

Wojciech Kawka (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

Jak wyglądało tkanie na tabliczkach? Przyjdź, spróbuj swoich sił w tkaniu lub spleć własny sznurek!

„Zrób sobie wisiorek”

Ewelina Imiołczyk, Beata Badura (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

W jaki sposób dawniej wiercono? Wykonaj wisiorek z muszelki i zabierz go do domu!

„Uszyj sobie bucik”

Ewelina Imiołczyk, Małgorzata Kapczyńska (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

Uszyj sobie pamiątkowy but. Z filcu lub skóry – wybór należy do Ciebie!

504 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent