Mama w Warszawie
Delfinek

Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych – Festiwal „Warszawa jest kobietą!”

Czy Warszawa jest miejscem przyjaznym dla dzieci? Jakie warszawskie organizacje wspierają młode mamy? Co robić, żeby nie stracić kontaktu z zawodem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą zaproszeni do współpracy znani artyści, animatorzy kultury, działacze społeczni oraz politycy, którzy chcą wyjść naprzeciw mamom, pragnącym połączyć opiekę nad dzieckiem z rozwojem osobistym i zawodowym. Spotkania poprowadzą: Zuzanna Ziomecka (magazyn GaGa) oraz Sylwia Chutnik (Fundacja MaMa).

PROGRAM:
DZIECIOM WSTĘP WZBRONIONY
12 czerwca 2010, godz. 14.00, Biblioteka Muzeum Powstania Warszawskiego
Razem z mamą – dziennikarką Zuzanną Ziomecką, mamą – architektką Aleksandrą Wasilkowską i tatą – burmistrzem Wojciechem Bartelskim zastanowimy się, czy i jak sprawiedliwie podzielić (nie)dostępną przestrzeń publiczną pomiędzy posiadaczy dzieci i ich antagonistów. Naszymi gośćmi będą również: Sylwia Chutnik (Fundacja MaMa), Barbara Bossak–Herbst (socjolożka) oraz Jolanta Lipszyc (Dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy).

WEEKEND W PARKU WOLNOŚCI
19 i 20 czerwca 2010, godz. 12.00-18.00, Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego (wejście od strony ul. Przyokopowej 28).

PROGRAM SOBOTA, 19 czerwca 2010:

• 12.00-13.30 Przedstawienie teatralne z dziecięcą bohaterką Basią w roli głównej. Na podstawie serii książek o przygodach Basi wydawnictwo LektorKlett przygotowało interaktywny spektakl. Wspólne śpiewanie oraz udział w zajęciach plastycznych sprawią, że przedstawienie będzie doskonałą zabawą dla dzieci i rodziców. Dzięki aktorskim zdolnościom autorek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak stanie się niezapomnianym spotkaniem z teatrem.

• 14.00 „Baby Boom” Mama w pracy. Spotkanie robocze. Wspólnie z moderatorką spotkania Zuzanną Ziomecką zweryfikujemy, czy lansowany przez media model supermatki i pracownika sprawdza się w życiu. Poznamy również mamy, dla których inspiracją zawodową stały się narodziny dziecka (miejsce: Centrum Informacyjne, MPW).

• 14:00–16.00 Warsztaty cukiernicze (smakowe). Podczas zajęć dzieci wykonają przepyszne, słodkie ciastka z gotowych półproduktów. Każdy mały uczestnik będzie mógł swoje dzieło zabrać do domu lub zjeść na miejscu.

• 15.00 „Czytanki pod gruszą” i loteryjka dla dzieci. Aktorka Maria Konarowska przeczyta „Tajemnicę pociągu” i „Rok z Linneą” wydawnictwa Zakamarki oraz "Serce w butelce" wydawnictwa Mam.

• 16:00–18.00 Warsztaty plastyczne – robienie kukiełek. Dzieci wymyślają, jaką postać chcą zrobić, a prowadząca rysuje ją i wycina z tektury. Następnie dzieci samodzielnie malują, wyklejają i przygotowują kukiełkę. Zabawa przy użyciu różnych materiałów, od bibuły i wełny po tekturę.

PROGRAM NIEDZIELA, 20 czerwca 2010:

• 12.00–14.00 Warsztaty ogrodnicze. Każdy uczestnik wykona dekoracyjną doniczkę, w której samodzielnie zasieje roślinkę.

• 13:00 i 14.30 Joga dla dzieci i rodziców to nie tylko chwila na relaksu, ale również doskonała propozycja na wspólne spędzanie czasu i dobrą zabawę. Zajęcia dla początkujących i inaugurujących swoją przygodę z jogą. Ćwiczymy na bosaka lub w skarpetkach.

• 14:00–16:00 Warsztaty plastyczne – robienie kukiełek. Dzieci wymyślają, jaką postać chcą zrobić, a prowadząca rysuje ją i wycina z tektury. Następnie dzieci samodzielnie malują, wyklejają i przygotowują kukiełkę. Zabawa przy użyciu różnych materiałów, od bibuły i wełny po tekturę.

• 15.00 „Czytanki pod gruszą” i loteryjka dla dzieci. Aktorka Maria Konarowska przeczyta: „Tajemnicę pociągu” i „Rok z Linneą” wydawnictwa Zakamarki oraz "Serce w butelce" wydawnictwa Mam.

DZIECIĘCA MASA KRYTYCZNA!

26 czerwca 2010, godz. 14.00, zbiórka: Klubokawiarnia Chłodna 25.
Spacer z Sylwią Chutnik z Fundacji MaMa pod hasłem „Bez wózka nie przychodź!”. Pokażemy jakie atrakcje kryje przed rodzicami stolica oraz zarysujemy problem podróż z wózkiem przez miasto.

Spacer zaczynamy od klubokawiarni Chłodna 25. Hasło: „miejsce przyjazne dzieciom” to powoli obowiązek dla właścicieli/lek wszelkich restauracji. Przewijak w toalecie, kącik zabaw czy podjazdy dla wózków to jak standardowy znak dla warszawskich rodziców – tutaj można komfortowo poczuć się z dziećmi. Skoro ulica Chłodna to warto też przypomnieć sobie postać Janusza Korczaka i jego sierociniec, który mieścił się w okolicy. Porozmawiamy też o sytuacji dzieci w getcie warszawskim od czasu postawienia pierwszych murów do akcji likwidacyjnej.

Potem pójdziemy ulicą Elektoralną, aby na rogu Jana Pawła zwiedzić Muzeum Pożarnictwa. To ciekawe, że wiele dzieciaków marzy o byciu strażakiem, a warszawskie jednostki skarżą się na niedobór ochotników. Na Elektoralnej mieści się nieco dalej Centrum Kultury. Będzie to okazja do porozmawiania, jaka ofertę mają placówki tego typu dla rodziców i dzieci.

Plac Żelaznej Bramy to przede wszystkim nowe, bezpieczne place zabaw. Dowiemy się, kto się nimi prawnie zajmuje, poznamy też historię ogródków Jordanowskich i wytypujemy ulubione place zabaw w Warszawie. Na Placu Grzybowskim poznamy tradycję żydowską w kontekście dzieci. Na ulicy Próżnej poczujemy znikający klimat małych warsztatów rzemieślniczych znikającego rzemiosła oraz starych kamienic. Na ulicy Marszałkowskiej zobaczymy centrum bez dzieci, czyli jak rodzice mogą wpisać się w przestrzeń miejską bez ryzyka utonięcia w pośpiechu. Królewską pójdziemy do Ogrodu Saskiego i zobaczymy, jak kiedyś bawiły się dzieci. Następnie na naszej trasie pojawi się Galeria Zachęta i powiemy sobie o sztuce współczesnej oraz placówkach kulturalnych i ich ofercie dla dzieci. Dalej będziemy podziwiać Krakowskie Przedmieście – odremontowane, ale czy przystosowane do wózków dziecięcych? Na Skwerze Hoovera koniec trasy. Odpoczywamy przy pysznej kawie!

 

{{moduly ntltresc}} 

631 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Powstania Warszawskiego

  Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających …

Adres:
ul. Grzybowska 79,
00-844 Warszawa
Kontakt:

0 22 626 95 06
kontakt@1944.pl
http://www.1944.pl
facebook