Wszystkich pasjonatów inżynierii i zabytków techniki zapraszamy do głównej siedziby MIT na wystawę „Miasto. Technoczułość”. W dniach od 1 do 5 maja można ją zwiedzać w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godz. 17.00). Ekspozycja zaprasza widza na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Tytułowa „Technoczułość” oznacza nie tylko to, że twórcy wystawy dołożyli wszelkich starań, by zająć się dziedzictwem techniki z należną mu starannością, ale przede wszystkim to, że starali się przywrócić należne mu miejsce w dyskursie historycznym i kulturowym.
W świat myśli inżynieryjnej wprowadza aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.
Natomiast wszystkich miłośników zabawy na świeżym powietrzu czekać będzie Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, w którym właśnie rozpoczął się nowy, siedemnasty już, sezon. Oprócz interaktywnych urządzeń, stref przyrodniczych i dodatkowych atrakcji będzie można wziąć udział w rodzinnych warsztatach z cyklu „Laboratorium przyrodnicze w Ogrodzie Doświadczeń.”
1 oraz 3 maja, godz. 16.00 Odkrywamy tajemnice pH gleby
Czy wiecie, że rośliny mają swoje ulubione pH? Co to znaczy, że gleba jest kwaśna zasadowa lub neutralna? Na zajęciach odpowiemy na te i inne pytanie oraz zajmiemy się pracą w terenie. Sprawdzimy w jakiej glebie najlepiej rozwijają się rośliny z naszego Ogrodu m.in. hortensje, azalie, pomidory czy lawenda. Przy użyciu specjalnych testów zbadamy próbki gleby z różnych miejsc w Ogrodzie i porównamy wyniki. W trakcie zajęć podpowiemy też, jak sprawić by wasze domowe rośliny miały jak najlepsze warunki do wzrostu.
3 maja, godz. 17.00 Kolorowe reakcje chemiczne
Zapraszamy na krótki pokaz chemiczny dla wszystkich małych i dużych entuzjastów nauki. Podczas zajęć przeprowadzimy reakcje, w czasie których powstaną kolorowe dymy, wybuchną wulkany, a nawet urosną różnobarwne rośliny. Ogród Doświadczeń zamienimy w nietypowe chemiczne laboratorium. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom najmłodsi rozwiną umiejętności obserwacji i wnioskowania.
Do udziału w zajęciach upoważnia bilet wstępu do Ogrodu.
Ogród Doświadczeń 1 i 3 maja czynny jest w godzinach 10.00-19.00, a w czwartek, 2 maja oraz w sobotę i niedzielę 4 i 5 maja od 9.00 do 19.00.