Fisher Price
rysuj

Lato w mieście – Duże i małe w Krakowie wspaniałe!

Muzeum Krakowa
🗺 mapa
📅 piątek 09.08.2024
🎫 20zł
Lato w mieście - Duże i małe w Krakowie wspaniałe!
Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach akcji Lato w Mieście.

Po raz kolejny Muzeum Krakowa pragnie zaprosić całe rodziny z dziećmi i młodzieżą na zajęcia w ramach akcji Lato w Mieście. Hasło tegorocznej edycji to: „Duże i małe w Krakowie wspaniałe!”. Po pierwsze chcemy zachwycić naszych uczestników pięknem wielkich budowli i maleńkich, umykających oczom detali. Po drugie dzielimy się opowieściami o najważniejszych wydarzeniach, a także o mało znanych, lokalnych bohaterach. Ponadto nasze zajęcia kierujemy do całych rodzin, a więc dużych i małych! Stąd właśnie w naszej ofercie znajdą Państwo spacery, oprowadzania, warsztaty, questingi, a nawet rejs po Wiśle dla różnych grup wiekowych – od 5 do 18 lat.

film

Wspólnie będziemy budować domki dla owadów, poszukiwać melodii miasta czy też spacerować z duchami po Krakowie i Podgórzu. Poznamy bliżej imć Twardowskiego, artystę Wyspiańskiego, postać z denara Łokietka i czworonożnych mieszkańców Zwierzyńca. Opowiemy również o symbolach żydowskich, historiach kryjących się w murach getta i o dzielnych legionistach. Nie zabraknie także spotkań na naszych wystawach czasowych – Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89 oraz Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator (1866–1940). Zajęcia odbywać się będą w naszych oddziałach oraz przestrzeni miejskiej w weekendy i w tygodniu. Na pierwsze warsztaty zapraszamy 29 czerwca, a na ostatnie – na zakończenie lata 31 sierpnia. Informacje pojawiać będą się na muzealnej stronie internetowej, a także na profilach społecznościowych.

Program: 
29.06 (sobota), godz. 12.00
Bajka o bikiniarzach

01.07 (poniedziałek), godz. 10.00
O pewnym chłopcu spod Wawelu, który stał się wielkim twórcą

04.07 (czwartek), godz. 10.00–11.30
Miasto z wody – namaluj z nami Kraków, płynąc po Wiśle

04.07 (czwartek), godz. 12.00–13.30
Miasto z wody – namaluj z nami Kraków, płynąc po Wiśle

04.07 (czwartek), godz. 12.00
Obrazowo – kopia czy oryginał

05.07 (piątek), godz. 16.00
Domowa łąka

06.07 (sobota), godz. 10.00
Dzieciństwo w getcie

09.07 (wtorek), godz. 12.00
Śladami tego, co bezpowrotnie utracono

11.07 (czwartek), godz. 11.00
Wakacje z duchem

11.07 (czwartek), godz. 17.00–19.00
Ceramiczne talerze (małe i duże)

12.07 (piątek), godz. 11.00
Szlakiem obrońców Krakowa

16.07 (wtorek), godz. 11.00
Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących

17.07 (środa), godz. 11.00
Wszystkie zwierzątka małe i duże

18.07 (czwartek), godz. 10.00
Na tropie melodii Krakowa

19.07 (piątek), godz. 10.00
Duże i małe skarby Pana Twardowskiego

19.07 (piątek), godz. 12.30
Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych

20.07 (sobota), godz.11.00
Zwierzaki wycinaki

20.07 (sobota), godz. 15.00–21.00
Piknik rodzinny z legionistami

22.07 (poniedziałek), godz. 18.00
O krakowskich duchach, czyli czarodziejski spacer po Krakowie

25.07 (czwartek), godz. 11.00
Tu kiedyś był mur

25.07 (czwartek), godz. 17.00–20.00
Śpiąca myszka

01.08 (czwartek), godz. 10.00
O pewnym chłopcu spod Wawelu, który stał się wielkim twórcą

02.08 (piątek), godz. 10.00
Portret Krakowa malowany na płótnie

03.08 (sobota), godz. 14.00
Polowanie na symbole małe i duże. Mizrach dla początkujących

06.08 (wtorek), godz. 12.00
Legiony jak malowane

07.08 (środa), godz. 11.00
Wszystkie zwierzątka małe i duże

08.08 (czwartek), godz. 11.00
W dobrym stylu, czyli śladem krakowskiego romanizmu i gotyku

08.08 (czwartek), godz. 17.00–19.00
Haft na drewnie

09.08 (piątek), godz. 12.00
Gramofony kontra smartfony
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty
Prowadzenie: Stanisław Benedyk

Co to jest gramofon? Jak działa magnetofon szpulowy? Jak wkłada się kasetę do walkmana? Czy odtwarzacze MP3 na dobre odeszły do lamusa? Czego będziemy używać do słuchania muzyki za 15 lat? Zapraszamy na warsztaty, w czasie których poznamy różne sprzęty odbierające i odtwarzające dźwięk. Dowiemy się, jak przebiegał postęp w tym zakresie od pierwszych dekad PRL-u aż do dziś. Wyobrazimy sobie też, jak będą wyglądać najbardziej nowoczesne urządzenia do słuchania muzyki w nieodległej przyszłości. Wszystkie sprzęty – stare, nowe, duże, małe oraz te, które podpowiada nam wyobraźnia – narysujemy własnoręcznie na dźwiękowej osi czasu.

13.08 (wtorek), godz. 17.30
Suszone flowerboxy
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 13–16 lat i dorosłych
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Prowadzenie: Anna-Maria Peczyńska

Podczas warsztatów uczestnicy stworzą ponadczasowe bukiety w drewnie. Nauczą się, jak tworzyć kompozycję, by była kompletna i dopracowana. Dodatkowo zgłębią oni wiedzę dotyczącą rodzajów suszonych traw i kwiatów oraz ich specyfiki. Zajęcia poprowadzi Anna-Maria Peczyńska – członkini grupy Babskie Duo – artystycznego, przebojowego duetu pasjonatek rękodzieła.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

17.08 (sobota), godz. 11.00
Cztery pory roku – lato
Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Kamil Kopek

Choć lato kojarzy się nam z wakacjami i wypoczynkiem, to na wsi jest to czas wytężonej pracy. Zbiory, żniwa i prace polowe z tym związane to temat na ciekawą opowieść. Wspólnie poznamy różne sprzęty gospodarskie, obrzędy i zwyczaje letnie, a w ramach odpoczynku (który jednak każdemu się należy) uwijemy wianki.

19.08 (poniedziałek), godz. 12.30
Fakty, mity i legendy. Kraków dla małych i dużych
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–13 lat
Miejsce: Rynek Podziemny
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska, Szymon Jarosiński

Podczas oprowadzania poznamy historię Krakowa od czasów osady przedlokacyjnej aż do późnego średniowiecza. Opowiemy o tym, jakich cennych informacji o życiu codziennym mieszkańców dostarczyły nam artefakty odkryte w trakcie badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Staniemy również oko w oko ze Smokiem Wawelskim, poszukamy śladów obecności Tatarów znanych z legendy o hejnaliście oraz zastanowimy się, kim jest postać umieszczona na jednym z denarów króla Władysława Łokietka.

20.08 (wtorek), godz. 11.00
Wakacje z duchem
Warsztaty połączone ze spacerem dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Muzeum Podgórza
Prowadzenie: Anna Warzecha

Czy wiecie, że każde miasto ma swojego ducha? Podgórze, które kiedyś też było osobnym miastem nie jest gorsze i również ma takiego ducha. I to nie byle jakiego! W czasie warsztatów uczestnicy najpierw wykonają własne duchy, które będą takie, jakie podpowie każdemu jego wyobraźnia – może straszne, a może śmieszne? A następnie zabierzemy je na krótki spacer do jednego z najmniejszych kościołów w Krakowie, żeby tam poznać mrożącą krew w żyłach historię o pewnej złej księżniczce. Kto wie, może całość zakończymy duchową sesją zdjęciową. Podobno duchy na zdjęciach nie wychodzą najlepiej. Warto będzie to sprawdzić! Zapraszamy!
Uwaga! W razie złej pogody całe zajęcia odbędą się w budynku Muzeum Podgórza.

22.08 (czwartek), godz. 11.00
Na strzelnicy i w zbrojowni
Warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
Miejsce: Celestat
Prowadzenie: dr Michał Szczerba

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię uzbrojenia (w tym machin oblężniczych) oraz fortyfikacji Krakowa (mury miejskie, Barbakan), zaznajomią się z programem ćwiczeń strzeleckich organizowanych przez Bractwo Kurkowe w okresie staropolskim, a także wezmą udział w szkoleniu z obsługi średniowiecznej kuszy z możliwością strzelania bezpiecznymi pociskami do celu.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

23.08 (piątek), godz. 10.00
Duże i małe skarby Pana Twardowskiego
Oprowadzanie i warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Thesaurus Cracoviensis
Prowadzenie: Mikołaj Niedojadło

Mural zdobiący fasadę Thesaurusa stanie się punktem wyjścia do poznania legendy o Panu Twardowskim, a podczas zwiedzania muzealnego skarbca będziemy szukać elementów ukazanych na malowidle. Uczestnicy będą także mogli zobaczyć, w jaki sposób profesjonalnie przechowuje się i zabezpiecza najcenniejsze eksponaty muzealne. Obejrzane przedmioty staną się inspiracją do wykonania prac plastycznych z wyobrażeniem propozycji własnych skarbów.

24.08 (sobota), godz. 11.00
Malowane torby
Warsztaty dla rodziny z dziećmi od 6 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Joanna Makowska

Płócienna torba to wspaniały wynalazek – łatwo ją schować, można używać wielokrotnie, a do tego… samemu ozdobić. Podczas warsztatów będziemy więc uwalniać naszą wyobraźnię i tworzyć własne, niepowtarzalne torby. Ponieważ w tym celu używać będziemy trwałych farb akrylowych, sugerujemy, by ubrać się w rzeczy, które mogą się (trwale) pobrudzić. W trakcie warsztatów może się bowiem okazać, że wymalujemy nie tylko torbę, ale i siebie!

26.08 (poniedziałek), godz. 11.00
W dobrym stylu, czyli śladem krakowskiego romanizmu i gotyku
Spacer dla rodzin z dziećmi
Miejsce zbiórki: plac przed kościołem św. Andrzeja w Krakowie (ul. Grodzka 54)
Prowadzenie: Anna Magiera

Choć średniowiecze było istne wieki temu, to dzieła wówczas stworzone przetrwały próbę czasu i po dziś dzień możemy je podziwiać. Również na ziemiach polskich, więc i w Krakowie zachowało się wiele przykładów dawnego budownictwa. W średniowieczu wykształciły się dwa wielkie style architektoniczne – romanizm i gotyk. Sztuka romańska tryumfowała na terenie Francji i Niemiec. Kościoły pełniły wówczas nie tylko rolę sakralną, ale były także schronieniem dla mieszkańców podczas licznych najazdów. Stąd właśnie w budownictwie romańskim królowały solidne kamienne mury, wąskie otwory okienne czy masywne wieże. Z kolei sztuka gotycka zamieniła kamień na cegłę, a małe okna na wielkie ostrołukowe przestrzenie wypełnione kolorowymi witrażami. Zapraszamy na spacer, podczas którego na żywo zobaczymy najlepsze przykłady romanizmu i gotyku, jakie zachowały się w Krakowie. Na naszej trasie będą kościoły, obiekty miejskie i budynki uniwersyteckie. Odkryjemy wspólnie tajniki dawnej architektury i wyjaśnimy takie pojęcia jak biforium, pinakiel czy maswerk.
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

27.08 (wtorek), godz. 10.00
Na tropie melodii Krakowa
Spacer dźwiękowy połączony z warsztatami dla rodzin z dziećmi w wieku 10–13 lat
Miejsce zbiórki: Park im. Wisławy Szymborskiej (ul. Karmelicka 24b)
Prowadzenie: dr Monika Widzicka

Podczas spaceru wytężymy słuch i uruchomimy wyobraźnię, by wytropić dźwięki tworzące melodię Krakowa. Jakie odgłosy towarzyszą nam na co dzień w mieście? A co słyszeli mieszkańcy Krakowa przed stu laty? Które dźwięki trwają mimo upływu lat, a jakie bezpowrotnie zniknęły? Podczas spaceru na uczestników będą czekać zadania dźwiękowe i ćwiczenia z uważnego słuchania. Spacer zakończymy warsztatami z tworzenia mapy dźwiękowej w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21).
Uwaga! Sprzedaż biletów wyłącznie online

28.08 (środa), godz. 12.00
Spacerem od Domu Śląskiego do Plant
Spacer dla młodzieży
Miejsce zbiórki: ul. Pomorska 2
Prowadzenie: Tomasz Stachów

Ulica Karmelicka jest jedną z reprezentacyjnych ulic Krakowa. Na przestrzeni XX wieku była świadkiem wielu ciekawych, ale też i dramatycznych wydarzeń w historii naszego miasta i kraju. Jej zabudowa niewiele się zmieniła, przez co, spacerując wzdłuż jej traktu, łatwo przenieść się w czasie.

29.08 (czwartek), godz. 17.00–19.00
Łubianka z papieru
Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 roku życia
Miejsce: Rydlówka
Prowadzenie: Anna Koblak

Łubianki (szczególnie takie wypełnione truskawkami…), zna każdy, ale czy spotkaliście się kiedyś z łubianką z… papieru. Anna Koblak nauczy Was jak przygotować papier do wyplecenia takiej łubianki także jak zaplatać te papierowe paski, tak by powstał niewielki koszyczek. A gdy już przygotujecie własne, wyjątkowe koszyczki, to nic tylko biec do lasu i szukać późnych malin.

31.08 (sobota), godz. 12.00
Budujemy domki dla owadów
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 10–16 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile owadów zamieszkuje okolice Waszych domów? Te małe stworzenia są najliczniejszą grupą zwierząt na świecie. Wiele z nich jest pożytecznych i przynosi mnóstwo korzyści naszym ogrodom i balkonom. Zapraszamy na warsztaty, w czasie których będziecie mogli własnoręcznie zbudować domki dla owadów, aby pomóc im przezimować. Takie miniaturowe hotele możecie umieścić w swoich ogrodach, na balkonach i we wszystkich innych miejscach, w jakich pojawiają się owady.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Czas trwania zajęć wynosi średnio od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Lato w Mieście jest odpłatny.

Bilety:

dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł
bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
wstęp na wydarzenie Piknik rodzinny z legionistami jest wolny
udział w warsztatach Miasto z wody jest bezpłatny – konieczna rezerwacja: tel. 12 426 50 60, e-mail info@muzeumkrakowa.pl
Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Sprzedaż biletów jest uruchamiana ok. 3 tygodni przed danym wydarzeniem.

Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Oddziały i filie Muzeum Krakowa biorące udział w wydarzeniu:
1. Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
2. Rynek Podziemny (Rynek Główny 1)
3. Stara Synagoga (ul. Szeroka 24)
4. Dom pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21)
5. Kamienica Hipolitów (pl. Mariacki 3)
6. Celestat (ul. Lubicz 16)
7. Barbakan i Mury Obronne (ul. Basztowa)
8. Dom Zwierzyniecki (ul. Królowej Jadwigi 41)
9. Przystań Muzeum (ujście Rudawy do Wisły, na wysokości zejścia nad Wisłę od ul. Flisackiej)
10. Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51)
11. Rydlówka (ul. W. Tetmajera 28)
12. Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1)
13. Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337)
14. Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (ul. Forteczna 28)
15. Apteka pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18)
16. Ulica Pomorska (ul. Pomorska 2)
17. Dział Edukacji (ul. Szpitalna 21)

444 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Krakowa

Muzeum gromadzi obiekty dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych aż po dzień dzisiejszy.

Wśród kolekcji muzealnych, na pierwszym miejscu należy wymienić zbiory ikonograficzne - widoki …

Adres:
Siedziba główna:
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 Kraków
Kontakt:

centrala (012) 61-92-300
info@mhk.pl
https://www.mhk.pl
facebook