24.01. Warsztat nr 2: „Zależymy od siebie nawzajem?!”
Uwaga: nie ma obowiązku uczestniczyć w dwóch warsztatach; na każdy warsztat obowiązują osobne zapisy!
Jacy są ludzie na świecie? Czym różnię się od rówieśników i rówieśniczek z innych krajów, a w czym jestem do nich podobny/a? Co to znaczy, że ktoś jest inny? Jak zachować się wobec kogoś o innym wyglądzie, kulturze, wierze? Kto uszył moją bluzę? Skąd pochodzą banany? Skąd się wzięły surowce niezbędne do produkcji mojego smartfona? Czy to co jem na śniadanie ma jakiekolwiek znaczenie dla kogoś na drugim krańcu świata? Odpowiedzi na te i inne pytania wspólnie poszukamy podczas dwóch trzygodzinnych i emocjonujących warsztatów z edukacją globalną opartych na technikach aktywizujących takich jak odgrywanie ról, praca w grupach, gry i zabawy oraz metody audiowizualne.
Poprzez udział w warsztacie „Zależymy od siebie nawzajem?!” uczestniczki i uczestnicy:
– dowiedzą się, czym są globalne współzależności
– zastanowią się czy istnieje potrzeba postrzegania świata jako jedności
– będą potrafić opisać globalne współzależności związane z produkcją wybranych produktów żywnościowych, produkcją elektroniki i odzieży
– podejmą refleksję nad odpowiedzialnością za swoje codzienne wybory, obowiązkami i możliwościami każdego z nas.
Ponadto rozwiną umiejętności myślowe i komunikacyjne, a w tym umiejętności: przedstawiania własnych wypowiedzi, aktywnego słuchania, stawiania pytań, wspólnego dociekania, możliwości zmiany poglądów w wyniku uznania argumentów innych
O edukacji globalnej:
Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Przez współzależności rozumiemy wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Promowane wartości to: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność.
Warsztaty poprowadzi Anna Chojnacka-Skoog – trenerka edukacji globalnej sieci trenerskiej Polskiej Akcji Humanitarnej, współtwórczyni projektów oraz scenariuszy warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych z dziedziny edukacji globalnej. Absolwentka Europejskiego Programu z Dziedziny Praw Człowieka i Demokratyzacji w Południowo-Wschodniej Europie.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 stycznia 2017, w godz. 10.00 – 13.00 w Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych (budynek IVA, PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, wejście od strony ul. Stryjskiej).
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://feriewlis3.evenea.pl/
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-8 lat. Liczba miejsc jest ograniczona.
Laboratorium Wyobraźni PPNT
Laboratorium Wyobraźni to pierwsze w Poznaniu centrum popularyzacji nauki, w którym doskonale bawią się i dzieci, i dorośli. W Laboratorium Wyobraźni tłumaczymy zagadki otaczającego nas świata. Laboratorium Wyobraźni jest otwarte dla indywidualnych zwiedzających w weekendy i …
735 981 666
wyobraznia@ppnt.poznan.pl
https://wyobraznia.ppnt.poznan.pl/
facebook