rysuj

Konferencja TERAPIA I TWÓRCZOŚĆ – Przełamać barierę dźwięku

3 grudnia 2010
godz. 11:30
wstęp wolny
miejsce: Klub Winda – Gdański Archipelag Kultury

PROGRAM:

3 grudnia 2010 (piątek)
miejsce: Klub Winda – Gdański Archipelag Kultury ul. Racławicka 17 (wejście od Klonowicza) Gdańsk-Wrzeszcz

11:30 –  Pokaz filmu DEAF LIFE po projekcji filmu spotkanie z autorką Martą Abramczyk
12:30 –  „Oczami słyszeć" – Czesława Abramczyk
13:00  – „Przełamywanie barier – Spotkania na styku" – Edyta Bazan-Kolasińska
13:30 –  Wernisaż wystawy rzeźby Joanny Urbańskiej
14:15 – „Nowe możliwości w diagnozie i rehabilitacji osób niesłyszących – krok do integracji" – Dorota            Szubstarska   i Helena Liwo, Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą  Słuchu – PZG Oddział Pomorski
14:45 – „Wspomnienia…" – Irena Molga
15:30 – 16:30 – PRZERWA
16:30-  „Dotknąć pantomimy"- uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Gdyni  pokaz – podsumowanie  warsztatów teatralnych, po pokazie rozmowa z uczniami oraz prowadzącymi warsztaty
17:00 –  Fragment spektaklu „Pinezkologia" – Iwona Cichosz, po spektaklu rozmowa z artystą

Informacje szczegółowe:

*** Pokaz filmu DEAF LIFE
Film zrealizowany przez DK „Zacisze" przy finansowym wsparciu Komisji Europejskiej jest wspólnym dziełem młodzieży słyszącej i niesłyszącej „Aktywni to my", która zrealizowała projekt „Usłysz nas". DEAF LIFE jest opowieścią o życiu w „świecie ciszy", o marzeniach i wykluczeniu. Bohaterkami filmu są dwie nastolatki: niesłysząca od dzieciństwa Ola i Agnieszka,która traci słuch w wypadku drogowym. Pasją Agnieszki jest taniec…
Scenariusz filmu oparty jest na faktach, jego autorka to osiemnastoletnia, niedosłysząca dziewczyna – Marta Abramczyk.

DEAF LIFE został wyróżniony za „dotykanie spraw ludzkich" podczas III Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych „Nova Perspektywa" w Warszawie (marzec 2010 r. ).
Wielkim sukcesem filmu jest zdobycie Nagrody m.st. Warszawy za projekty z zakresu edukacji kulturalnej. W dn. 27. października b.r. Statuetkę i kwotę 30 tysięcy zł. z rąk Wiceprezydenta Włodzimierza Paszyńskiego – odebrali  autorzy projektu: Marta Abramczyk i Zbigniew Darda. Przedstawiciele kapituły nagrody docenili w projekcie duże znaczenie sztuki w procesie przełamywania barier międzyludzkich oraz fakt, że dzięki niemu „osoby niesłyszące przybliżyły swój świat słyszącym". Więcej n.t. „Deaf Life", Projektu „Usłysz nas", „Spotkań na Styku" można znaleźć na: www.zacisze.waw.pl

Twórcy filmu:
Marta Abramczyk – autorka scenariusza i odtwórczyni głównej roli (Ola)
Kinga Pomian – Agnieszka
Zbigniew Darda – eurokoordynator projektu „Usłysz nas" (DK ZACISZE)
Marta Abramczyk jest absolwentką Liceum Profilowanego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Głuchych w Warszawie. Obecnie studiuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, na kierunku Psychologia kliniczna dziecka. Uczy języka migowego w DK ZACISZE: dzieci oraz seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

***  Spotkanie z Czesławą Abramczyk „ Oczami słyszeć"     
Spotkanie dotyczyć będzie problemów życia codziennego Pani Czesławy, jako mamy dziecka niesłyszącego (MartyAbramczyk). Czesława Abramczyk zajmuje się wychowaniem i nauką dzieci w wieku przedszkolnym (słyszących i głuchych). Kładzie szczególny nacisk na naukę języka migowego. Uczy dzieci poznawania wartości i dobrego zachowania poprzez zabawę i naukę. Jej pasją jest teatr. Uważa, że scena i występy hartują dzieci i pomagają zdobyć pewność siebie. Związana jest z DK ZACISZE.

***   „Przełamywanie barier – Spotkania na styku" z Edytą Kolasińską-Bazan
Edyta Kolasińska- Bazan jest dziennikarką i pedagogiem, autorką artykułów na temat niesłyszących przedszkolaków, opublikowanych m.in. w miesięczniku Bliżej Przedszkola. Jest także inicjatorką, współorganizatorką i „siłą napędową" ogólnopolskich „Spotkań Na Styku" (wraz z DK ZACISZE ), mających  na celu integrację osób głuchych ze słyszącymi. Dziennikarka swoje teksty adresuje (zazwyczaj) do rodziców, nauczycieli, opiekunów; bohaterami jej artykułów, reportaży są (przeważnie) dzieci i młodzież. Zajmuje się z pasją wydarzeniami kulturalnymi (zwłaszcza recenzjami książek i spektakli teatralnych, adresowanych głównie do Najmłodszych) i tematami społecznymi, współpracuje z ogólnopolskimi i stołecznymi tytułami prasowymi, także z portalami paretingowymi.

*** Wernisaż wystawy rzeźby Joanny Urbańskiej
 Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni w 2001 roku, klasa o profilu form użytkowych.  Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2006 roku na wydziale Rzeźby.Obecnie jest słuchaczką studiów podyplomowych  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w Toruniu. Mimo niedosłuchu od urodzenia rozwija pracę twórczą. Najchętniej rzeźbi w drewnie, bo jest jej hobby.  Również rzeźbi w sztucznym kamieniu,  zaprawie i tworzy dzieła z kolorowego i gotowanego papieru.  Pasjonuje ją  konserwacja zabytków.  Miłośniczka turystyki  (najchętniej  jedzie na łono przyrody).
Na koncie ma:
2 wystawy indywidualne w Domu Kultury w Rumi w 2004r. i 2006r.
1 wystawę indywidualną w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie 2007.
1 wystawę zbiorową w Galerii Łaźnia w Gdańsku 2008.
Konkurs pt. „Leśne przestrzenie" w drewnie –  zajęła1 miejsce w 2004r.
 Uczestniczyła na plenerach:
plener malarski w Toledo 2001r. i w Cambridge 2002r.
plener rzeźbiarski w Rodowie 2004r.
plener kamieniarski w Glinojecku 2004r.

*** „Wspomnienia…" Irena Molga  – malarka
Będzie to opowieść o niesłyszącym rzeźbiarzu Edwardzie Moldze – mężu Pani Ireny

*** „Nowe możliwości w diagnozie i rehabilitacji osób niesłyszących – krok do integracji"
– Dorota Szubstarska i Helena Liwo Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą  Słuchu – PZG Oddział PomorskiLogopedki powiedzą jak bardzo zmienia się efektywność naszych działań ,  kim są najmłodsi podopieczni, jakie perspektywy rozwoju mają przed sobą. Pokażą krótkie filmiki z terapii. Helena Liwo -doświadczony logopeda , od lat związana z Ośrodkiem PZG, prowadzi różnorodne zajęcia z niesłyszącymi dziećmi,  jej specjalnością jest logorytmika, kocha śpiew i muzykę, współautorka poradnika dla rodziców małych dzieci z wadą słuchu  Dorota Szubstarska -doświadczony logopeda  obecnie kierownik placówki , entuzjastka ,,bajkowych" zajęć grupowych dla najmłodszych Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą  Słuchu to placówka zajmująca się kompleksową pomocą medyczną i rehabilitacyjną osobom z uszkodzonym słuchem. Jest ośrodkiem III poziomu referencji Programu Powszechnych Badań Przesiewowych  u Noworodków prowadzonego pod auspicjami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przedstawia problematykę wczesnej diagnostyki i wczesnej interwencji terapeutycznej oraz nowych możliwości wspomagania słuchu.

*** „Dotknąć pantomimy"- uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Gdyni  pokaz – podsumowanie warsztatów teatralnych, po pokazie rozmowa z uczniami oraz prowadzącymi warsztaty

***   Fragment spektaklu „Pinezkologia" – Iwona Cichosz, po spektaklu rozmowa z artystą
Iwona Cichosz – Od 5-ciu lat aktorka i asystentka Teatru Pinezka. Szczudlarka, żonglerka i wielka miłośniczka pantomimy. Ukończyła gdyńską szkołę dla niesłyszących. Obecnie studiuje na Wydz. Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Miss Polski Niesłyszących 2008, Miss Astera na Miss Deaf World 2008 w Pradze, dwukrotna zwyciężczyni Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Migowego. Uczestniczka programu „Mam Talent".
Spektakle Teatru Pinezka to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatr Pinezka nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie nie mając bariery językowej.

685 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Integracyjny Klub Artystyczny "Winda" Gdański Archipelag Kultury

Zadaniem Klubu jest integracja wokół działań artystycznych (teatr, muzyka, plastyka) ludzi o różnym wieku, doświadczeniach i drogach życiowych. Dlatego proponowane przez nas imprezy, zajęcia i projekty adresowane są do szerokiego wachlarza odbiorców, również osób niepełnosprawnych. …

Adres:
80-406 Gdańsk Wrzeszcz,
ul. Racławicka 17OD

Kontakt:

tel. 058 3447793
winda@mdk.gda.pl
https://www.winda.naszemiasto.pl
facebook