Fisher Price
rysuj

Polski zespół dziecięcy Arka Noego to grupa wspólnie muzykujących rodzin z całej Polski. Bo nigdy nie mieli ani jednej próby, nie grali po to, żeby zarobić na życie i nigdy do końca nie wiadomo, kto będzie śpiewał na następnym koncercie. Jest swoistego rodzaju fenomenem na polskiej scenie muzycznej. Grupa śpiewających dzieciaków wsparta zespołem profesjonalnych instrumentalistów wprowadziła muzykę chrześcijańską w zupełnie nowe rejony. Okazało się bowiem, że o miłości do Boga można śpiewać i radośnie, i nowocześnie, i bez zbędnego zadęcia.

Arkę Noego stworzył Robert „Litza" Friedrich (ur. 15 kwietnia 1968 roku w Poznaniu), gitarzysta i kompozytor, niegdyś członek zespołu Turbo, Kazik Na Żywo i Acid Drinkers.
W 1993 roku u szczytu popularności tego zespołu zachorował i musiał poddać się dwóch poważnych operacji na otwartym sercu. Po tym doświadczeniu nawrócił się na chrześcijaństwo i zaczął grywać muzykę w ewangelizacyjnych kapelach takich jak 2 Tm 2,3. W roku 1999 założył Arkę Noego, bo nie miał siły kopiować dla znajomych i rodziny piosenek nagranych dla programu katolickiego dla dzieci "Ziarno".

film

3 kwietnia 2000 roku została wydana debiutancka płyta "Agu gu", która stała się bestsellerem narodowym, znalazła ponad 600 tysięcy nabywców, co zaowocowało m.in. przyznaniem w 2001 roku aż czterech Fryderyków, nagród polskiego przemysłu muzycznego w kategoriach: grupa roku, fonograficzny debiut, album pop i najlepszy kompozytor. A szlagiery "Święty uśmiechnięty" i "Tato (Nie boję się gdy ciemno jest)" śpiewała cała Polska. W grudniu 2000 roku pojawiła się płyta "Piosenki i kolędy na żywo".

W 28 maja 2001 roku ukazała się druga płyta pt. "Mamatata mam dwa lata", którą wydała Europejska Fundacja Społeczna "Godne Życie" z Lublina. Płyta zawiera m.in. kompozycje lidera chrześcijańskiego zespołu rockowego Armia -Tomasza "Budzy" Budzyńskiego pt. "Osiem błogosławieństw" oraz wesołe piosenki z ciekawymi tekstami, opartymi na Biblii. Pod koniec roku 2000 roku został wydany album "Nasze Ulubione Kolędy i Pastorałki".

Współtwórcami tej dziecięcej grupy są także muzycy: perkusista Maciej "Ślimak" Starosta, gitarzysta Dariusz "Maleo" Malejonek, Joszko Broda (drumla, klarnetosz, fujarki, piszczałki, fujara sałaśnikowa, fujara postna, okaryna, dudy gajdy istebniańskie, trombita beskidzka, róg sygnałowy) i Marcin Pospieszalski (smyczki, wurlitzer, konga, kontrabas, altówka, piano, instrumenty perkusyjne). Wśród śpiewających dzieci znalazły się: Maciej Starosta, Kaja Chmiel, Łukasz Chruszcz, Maria Friedrich, Viki Friedrich, Róża Friedrich, Ada Janiszewska, Kasia Malejonek, Ola Malejonek, Janette Silva da Piedade, Marek Pospieszalski, Mikołaj Pospieszalski, Marta Sosulska, Halszka Starosta, Malwina Starosta, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Kamil Ziemowski.

Dyskografia

* A gu gu (2000)

* Piosenki i kolędy na żywo (2000)

* Mama tata mam 2 lata! (2001)

* Hip hip hura Alleluja! (2002)

* Daj na zgodę! (2003)

* Od rana do wieczora (2005)

* Nie ma to tamto – Subito Santo (2006)

* Gadu Gadu (2008)

401 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent