Kampania Ognia
Delfinek

Kampania Ognia

Materia święta i żywa – kilka słów o alchemii żelaza

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie zaprasza na finalizującą Kampanię Ognia konferencję popularnonaukową, odbywającą się w ramach Festiwalu Nauki – ogólnopolskiej imprezy organizowanej corocznie przez instytucje naukowe i kulturalne. Zamierzamy poprzez cykl imprez skierowanych do dorosłych, młodzieży i dzieci przybliżyć problematykę pozyskiwania żelaza w Europie starożytnej, szczególnie na Mazowszu, a także wśród plemion Afrykańskich. Obok problemów technologicznych chcemy przedstawić sferę sacrum związaną z hutnictwem i kowalstwem, w tym szamanizm ludów Azji. Imprezy prowadzone będą przez archeologów, podróżników, antropologów kultury i rekonstruktorów, którzy w ramach archeologii doświadczalnej próbują odtworzyć starożytne technologie.

W programie znalazła się prelekcja omawiająca w szerokim kontekście metalurgię w Europie Barbarzyńskiej przed dwoma tysiącami lat, którą wygłosi 23 IX o godzinie 18 dr Szymon Orzechowski.
Z myślą głównie o młodzieży ze szkół średnich przygotowaliśmy dwa spotkania omawiające hutnictwo i kowalstwo z punktu widzenia antropologii kultury. Dr Zuzanna Grębecka przedstawi w dniu 21 IX o godz. 15.30 zagadnienie szamanizmu u ludów Syberii i roli, jaką pełnią wśród nich kowal i żelazo. 22 IX o godzinie 15.30 Michał Malinowski będzie opowiadać o wyprawie badawczej do Afryki i zbieraniu ustnych przekazów o pracy hutników i kowali afrykańskich.
Przygotowaliśmy także cykl lekcji festiwalowych dla uczniów szkół podstawowych. Dnia 20 IX zostaną przeprowadzone warsztaty, podczas których dzieci dowiedzą się, jak uzyskiwano żelazo dwa tysiące lat temu na Mazowszu. 22 IX dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w warsztatach pradawnej sztuki opowiadania. Aby wziąć udział w lekcjach festiwalowych należy dokonać wcześniejszej rezerwacji w dniu 10 IX w godz. 14-17 w ŚLCJ UW na ul. Pasteura 5A w Warszawie lub od dnia 14 IX w siedzibie Muzeum (jeśli będą wolne miejsca).
Na ostatni dzień pruszkowskiego festiwalu – 26 IX zaplanowane jest spotkanie weekendowe, podczas którego odbędzie się odczyt o afrykańskich tradycjach otrzymywania żelaza, przygotowany przez dr Jacka Łapotta, połączony z projekcją filmu o hutnictwie w Afryce Zachodniej. Ponadto, w ogrodzie muzealnym pracować będą hutnicy i kowale: Wojciech Sławiński, Jens Jorgen Olesen oraz Lech Budaj, który wygłosi również prelekcję o tradycyjnej japońskiej technologii wytopu. Przeprowadzone zostaną eksperymentalne próby uzyskania żelaza w piecach dymarskich, charakterystycznych dla starożytnych ośrodków metalurgicznych z obszaru Mazowsza i Danii.

Również w ogrodzie Muzeum opowiadacze ze „Studni O" przywołają historie z różnych kultur – ze Skandynawii Wikingów, starożytnej Grecji, Syberii i Bliskiego Wschodu. Choć same opowieści pochodzą z różnych czasów i miejsc, łączy je wspólne uczucie: fascynacja tym, co wydobyte z wnętrza ziemi, drżenie wobec jej wewnętrznego ognia, podziw dla boskich i pół-boskich kowali, powierników tajemnic.

Na koniec wszyscy goście zostaną zaproszeni do udziału w Wilekim finale, zamykającym Kampanię Ognia.

Konferencja jest częścią trwającej do 26 września Kampanii Ognia – kilkunastu wydarzeń artystycznych, popularnonaukowych i edukacyjnych. Więcej szczegółów na www.mshm.pl

Patronat Honorowy nad wszystkimi wydarzeniami wchodzącymi w skład Kampanii Ognia objął Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński.

Wstęp Wolny

20 IX – 9 30 12 00„Jak otrzymywano żelazo 2 tysiące lat temu"

ALDONA JÓZEFOWICZ, KRYSTYNA KOZA WOJCIECH SŁAWIŃSKI

Lekcja festiwalowa

(Rezerwacja 10 IX w godz. 14-17 w ŚLCJ UW, ul. Pasteura 5A w Warszawie
od 14 IX w MSHM – jeżeli będą wolne miejsca)

21 IX –15 30 Kowale i alchemicy"
DR ZUZANNA GRĘBECKA

Prelekcja

22 IX  – 9 30 11 30 W magicznym świecie opowieści o kowalach i hutnikach"

MICHAŁ MALINOWSKI

Lekcja festiwalowa

(Rezerwacja 10 IX w godz. 14-17 w ŚLCJ UW, ul. Pasteura 5A w Warszawie
od 14 IX w MSHM – jeżeli będą wolne miejsca

22 IX 15 30 Odkrywanie Afryki. Wyprawa badawcza w poszukiwaniu ustnych przekazów o pracy hutników i kowali"

MICHAŁ MALINOWSKI

Prelekcja

 

23 IX – 18 00 Hutnictwo żelaza w kulturze przeworskiej – technologia i organizacja produkcji"
DR SZYMON ORZECHOWSKI

Prelekcja

26 IX – 1200 Pozyskiwanie żelaza – jak to się robi w Afryce"

DR JACEK ŁAPOTT
"Pozyskiwanie żelaza u Bamana z Mali (Afryka Zachodnia)" – film

DR JACEK ŁAPOTT

Spotkanie weekendowe

Prelekcja

26 IX – 1400 Projekt tatara"
LECH BUDAJ

Spotkanie weekendowe

Prelekcja

26 IX – 15 00 20 00 Forum hutników i kowali"
JENS JORGEN OLESEN,

WOJCIECH SŁAWIŃSKI, LECH BUDAJ

Spotkanie weekendowe

Eksperymentalne wytopy

26 IX – 16 30 18 00 Kowale i szamani są z tego samego gniazda"
AGNIESZKA AYSEN KAIM, BEATA FRANKOWSKA, MAŁGORZATA LITWINOWICZ – opowiadania, BART PAŁYGA – śpiew alikwotowy, instrumenty strunowe strunowe)

Spotkanie weekendowe

Opowieści w ogrodzie

26 IX – 21 00 Wielki finał

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy
plac Jana Pawła II 2
05-800 Pruszków

tel./fax 22 758-72-66
e-mail:
muzeum@mshm.pl
www.mshm.pl

 

820 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego …

Adres:
05-800 Pruszków, pl. Jana Pawła II 2
Muzeum mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. - Możliwość zwiedzania z tłumaczem PJM / pętla indukcyjna etc.
Kontakt:

22 758 72 66
muzeum@mshm.pl
http://www.mshm.pl