UD

📅 sobota 29.06.2024
🎫 0.3zł
Jubileusz 125-lecia Muzeum Krakowa
Zapraszamy na jubileusz 125 – lecia Muzeum Krakowa.

29.06.2024 godz. 15:00
Barbakan

Plan jubileuszu:
W Barbakanie
15.00 – rozpoczęcie obchodów przez pana Dyrektora Naczelnego, doktora Michała Niezabitowskiego. Czerpiąc pełnymi garściami z naszej historii trwamy w teraźniejszości i kierujemy się w przyszłość. Razem z naszymi gośćmi odśpiewamy Sto lat, niech żyje Muzeum Krakowa!

15.15 – wspólna zabawa razem z Kraków Street Band. Zespół narodził się na krakowskim Rynku w 2014 roku, i od tego czasu zagrał wiele koncertów i gościł na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Uświetnił swoją obecnością obchody Jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa. Wstęp na koncert bezpłatny.

16.30 – spotkanie z partnerami społecznymi. Częścią naszej misji jest słuchanie miasta. Z chęcią wysłuchamy więc fundacji, organizacji i stowarzyszeń, z którymi Muzeum Krakowa współpracuje na co dzień.

17.00 – zabawy historyczne – przeniesiemy się na moment 125 lat w przeszłość, do 1899 roku, i podglądniemy, w co wówczas bawiły się dzieci i młodzież! Zapraszamy na otwarte warsztaty zabaw historycznych, prowadzonych dla rodzin z dziećmi przez animatorkę. Wstęp na warsztaty bezpłatny.

18.00 – druga część spotkania z partnerami społecznymi.

20.30 – koncert zespołu Percival – nawiązując do średniowiecznych tradycji Barbakanu zapraszamy na koncert zespołu Percival, grającego muzykę folkmetalową! Percival jest znany między innymi z nagrania muzyki do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon; jest także laureatem wielu nagród! Wstęp na koncert bezpłatny.

Przed Barbakanem
Z okazji Jubileuszu oddajemy głos Partnerom Społecznym, z którymi współpracuje Muzeum Krakowa. W codziennej pracy podejmujemy tematy ekologii, praw zwierząt, odrodzenia rękodzieła i wielu innych.
Stanowiska będą dostępne w godzinach 15.00-18.30.

• stanowisko muzealne – informacje o Muzeum, oddziałach, godzinach otwarcia i imprezach.
  • sklepik muzealny – sprzedaż muzealnych wydawnictw oraz gadżetów, niektóre z nich dostępne w promocyjnych cenach.
  • stanowisko Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej – na stanowisku będzie można porozmawiać z zaprzyjaźnionymi z Muzeum Rękodzielniczkami, podziwiać oraz zakupić ich wyroby oraz spróbować swoich sił w koronce klockowej! Stowarzyszenie związane jest z Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, w którym regularnie odbywają się warsztaty koronki klockowej.
  • stanowisko Zupy na Plantach – temat bezdomności w Krakowie poruszany był między innymi w debacie, odbywającej się w ramach cyklu DNA Krakowa. Na stanowisku będzie można porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz poznać jego działalność.
  • stanowisko Muzeum Herstorii Sztuki – już po raz kolejny podejmujemy współpracę z działającą prężnie Fundacją Muzeum Herstorii Sztuki. Prawa kobiet oraz historia kobiet będą przedmiotem wystawy czasowej Siłaczki. Na stanowisku będzie można porozmawiać z przedstawicielkami Fundacji, poznać jej działalność i plany.
  • stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół Klika – jednym z cenionych programów Muzeum Krakowa jest cykl Kraków naprawdę dla wszystkich, poświęcony osobom z niepełnosprawnościami. Na stanowisku Stowarzyszenia Klika będzie można porozmawiać z jego przedstawicielami, poznać jego działalność oraz zakupić wyroby.
  • stanowisko Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – na rok 2025 zaplanowana została wystawa poświęcona obecności zwierząt. Nawiązując do niej zapraszamy do współpracy Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Na stanowisku będzie można porozmawiać z przedstawicielami Towarzystwa, poznać jego działalność oraz zakupić gadżety.
  • stanowisko szopkarza – na stanowisku będzie można podejrzeć pracę szopkarza. Muzeum Krakowa już od 1937 roku organizuje konkurs Szopek Krakowskich. Popularność konkursu nie zanika, o czym świadczy rekordowa liczba zgłoszeń na jego edycję z 2023 roku.
  • stanowisko Zielonego Adopciaka – roślinnej specjalistki Marty Tymowskiej-Malec z Krakowskiego Schroniska dla Niechcianych Roślin „Matka Boska Zielna”. Doskonale wiemy, jak ważna jest zieleń w mieście! na stanowisku będzie można zasięgnąć opinii roślinnej specjalistki, a także wymienić się roślinami lub odebrać sadzonkę.
  • stanowiska Fundacji Widowisk Masowych – już niejednokrotnie gościliśmy Fundację Widowisk Masowych, również na debatach w cyklu DNA Krakowa. Zapraszamy na stanowisko, na którym będzie można porozmawiać z przedstawicielami Fundacji, obejrzeć jej wyroby oraz wziąć udział w warsztatach.
  • stanowisko Krakowskie Stowarzyszenie Graczy Gier Bitewnych “Smoki Południa” – uczestnicy będą mogli bliżej poznać czym są gry bitewne. Na stoisku ustawione zostaną ręcznie wykonane makiety, utrzymane w klimacie średniowiecza i fantastyki, oraz ręcznie malowane figurki. Osoby odwiedzające stoisko będą miały okazję nie tylko obejrzeć wystawę, ale również dowiedzieć się jak powstają tego typu makiety i modele. Równolegle prowadzone będą również pokazowe rozgrywki gry bitewnej, oraz lekcje zasad gry, bazującej na grze bitewnej w świecie Władcy Pierścieni.

Ponadto, przed Barbakanem osłodzimy sobie dzień krówkami w jubileuszowych obwolutach oraz będziemy rozdawać jubileuszowe piny!