Trwający od 2012 roku program edukacyjny Szkoła widzenia poświęcony jest zagadnieniom dotyczącym widzenia i postrzegania rzeczywistości, a także tworzenia obrazów oraz ich dekodowania. Problem poznawany jest z różnych perspektyw – tak z perspektywy optyki, jak i psychologii widzenia oraz technologii tworzenia obrazu fotograficznego. Program został skonstruowany na zasadzie: uczenia i aktywizacji przez zabawę.
Program docelowo obejmować ma kilka korespondujących ze sobą elementów tworzących spójną całość. Pierwszym elementem była stworzona w 2012 roku strona internetowa www.szkolawidzenia.pl. W roku 2015 powstała interaktywna publikacja książkowa oraz warsztaty edukacyjne, dwa kluczowe elementy programu, nagrodzone w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015. W 2016, w ramach programu Szkoła widzenia, zrealizowana została wystawa My(d)lenie oczu.
Każdy z elementów programu jest autonomiczny, ale jednocześnie skonstruowany tak, aby mógł wzbogacać i uzupełniać pozostałe.
STRONA INTERNETOWA
Strona zawiera zestaw gier i interaktywnych zabaw edukacyjnych tłumaczących zjawiska związane z szeroko rozumianego widzenia, tym samym realizując podstawową zasadę na jakiej opiera się cały program Szkoła widzenia, czyli uczenia poprzez pobudzanie wyobraźni i zabawę.
INTERAKTYWNA PUBLIKACJA KSIĄŻKOWA
Monika Kozień „Szkoła widzenia”
Czy wzrok nigdy nas nie myli? Jak świat wygląda naprawdę? Czy wszyscy, od mrówki po nosorożca, widzą tak samo? Daczeglo mżeomy oczdytać ten teskt, pomimo że leitry są przetswioane?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w Szkole widzenia. To książka dla każdego w wieku od 10 do 100 lat, kto uważnie obserwuje świat i chce widzieć więcej.
To kopalnia wiedzy, ukrytej w fascynująco podanych obrazach i eksperymentach.
Poprzez pobudzanie wyobraźni i interaktywne zabawy, Szkoła widzenia w ciekawy i przystępny sposób tłumaczy zjawiska związane z szeroko rozumianym widzeniem, fotografią i zjawiskami optycznymi. Dzięki tej książce zostaniesz mistrzem widzenia!
Interaktywna publikacja wzbogacona jest o dodatkowe elementy, takie jak flipbook i okulary 3D.
Wydawca: Muzeum Historii Fotografii
Oprawa miękka ze skrzydełkami
100 str., format 200 x 200 mm
WARSZTATY EDUKACYJNE
Program warsztatów przeznaczony jest dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych, a także dla całych rodzin. Program wszedł do stałej oferty edukacyjnej MHF w lecie 2015. Każdy warsztat został pomyślany jako autonomiczne wydarzenie, jednocześnie wszystkie tworzą spójną całość, kompleksowo tłumaczącą zagadnienia związane z szeroko pojętym „widzeniem”.
WYSTAWA „MY(D)LENIE OCZU”
Ekspozycja została pomyślana jako wędrówka przez liczne pułapki percepcyjne opierające się na iluzyjnych grach z kolorem i przestrzenią, a także z rzeczywistością i jej wizerunkami. W zamierzeniu autorów, wystawa ma dostarczać dużo dobrej zabawy i jednocześnie być inspiracją do głębszej refleksji nad szeroko rozumianym widzeniem.
Ekspozycja My(d)lenie oczu jest efektem pracy kolektywu kuratorskiego:
Monika Kozień, Aneta Kopczacka, Zbigniew Prokop i Piotr Lutyński.
Wystawa My(d)lenie oczu stała się też pretekstem do niecodziennej prezentacji zbiorów MHF, dość odległej od klasycznej galeryjnej prezentacji ciągów obrazów w ramach. Wykorzystane obiekty wciągają raczej w grę sensów i kontekstów, niż są przedmiotem kontemplacji. Mamy nadzieję, że odbiorcy po wystawie My(d)lenie oczu staną się bardziej świadomymi „patrzącymi”.
Wystawa jest częścią programu Szkoła widzenia www.szkolawidzenia.pl
Wernisaż wystawy: 2 września 2016, godz. 18:00
Wystawa czynna: 3 września 2016 – 8 stycznia 2017
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to miejsce miejsce gdzie znaleźć można gotową odpowiedź na wszelkie wątpliwości i pytania z zakresu fotografii, tak historycznej, jak i współczesnej.
Jest to jedyne w Polsce muzeum, gdzie fotografia i sztuka …
30-045 Kraków
(012) 634-59-32
foto@mhf.krakow.pl
https://www.mhf.krakow.pl
facebook