II Najazd wikingów na Suszec

📅 piątek 27.08.2010 do sobota 28.08.2010

Bractwo Rycerskie Ziemi Suszeckiej powstało jesienią 2008 roku, a faktyczną działalność rozpoczęło w sezonie 2009, choć większość jej członków już wcześniej zajmowało się odtwórstwem historycznym.

Jesteśmy grupą osób interesujących się historią okresu wczesnego średniowiecza na terenie Skandynawii i Słowiańszczyzny. Nasze zainteresowanie kulturą wczesnośredniowiecznej Europy oraz chęć poznania sposobu życia mieszkańców tych ziem, skłoniło nas do zajęcia się rekonstrukcjami historycznymi.

Naszym celem jest odtworzenie wszelkich aspektów życia ludzi zamieszkujących tereny Europy w interesującym nas okresie. Nasze rekonstrukcje staramy się opierać na dostępnych źródłach min. z zakresu archeologii i historii, tym samym sprawdzając naukowe teorie w praktyce (tzw. archeologia eksperymentalna). W kręgu naszych zainteresowań znalazły się zarówno życie codzienne, jak i świąteczne obrzędy, rzemiosło i wojaczka, sztuka i wierzenia. Jako, że wojny i waśnie rodowe stanowiły nieodłączny element wczesnośredniowiecznej historii i my nie stronimy od walki, jednakże nie stanowi ona wiodącej roli. Bardziej skupiamy się na odtwórstwie rzemiosł i życia codziennego.

W 2009 roku zorganizowaliśmy I najazd Wikingów na Ziemie Suszeckie, który bardzo spodobał się publiczności przybyłej na festiwal, tym samym postanowiliśmy kontynuować festiwal. Czego efektem jest organizowany w tym roku w dniach 27-28 sierpnia II najazd Wikingów na Ziemie Suszeckie.

Celem festiwalu jest propagowanie i pokazanie kultury średniowiecznej ze wszystkimi jej aspektami tzn. życiem codziennym, rzemiosłem, walkami jak i obrzędami religijnymi, szerszej grupie osób. Odwiedzający festiwal będą mogli zobaczyć i nauczyć się tkania, wyrabiania kolczugi, podpatrzeć jak pracował kowal, mincerz a także samemu wybić pamiątkową monetę. Przewidziane są także pokazy strzelania z łuku, sprawdzenia się w walce z wojem, uczestnictwo w treningu bojowym.

Festiwal zacznie się w piątek inscenizacją złożenia darów bogom w celu zapewnienia dobrej pogody i pomyślności. Następnie będzie można uczestniczyć w zabawach plebejskich tzn walki na worki z sianem na równoważni, przeciąganie liny, bieg na trzech nogach, podnoszenie kolczugi do uczestnictwa zapraszamy wszystkie dzieci i nie tylko. W między czasie będą pokazy tańca średniowiecznego przy akompaniamencie zaproszonych grup muzycznych.

W sobotę dzień zaczynamy od godziny 12.00. Główną atrakcją dnia będzie wieczorny koncert grup Percival i Jar. Ponadto odbędą się różne konkursy zarówno dla osób uczestniczących w festiwalu jak i zwiedzających. Możliwością zmierzenia się ze średniowiecznymi wojami jest konkurs „Bitwa morska", który polega na tym, że dwie czteroosobowe drużyny rywalizują ze sobą w dziewięciu konkurencjach. W ciągu dnia będzie jarmark na którym zaproszeni rzemieślnicy będą prezentowali swoje wyroby, będzie można zakupić m.in wisiorki, skórzane mieszki, zapinki, biżuterię i wiele innych.

Program festiwalu:

Piątek 27 sierpnia
15.00 – Przywitanie gości, złożenie darów bogom i otwarcie festiwalu
15.30 – Gry i zabawy plebejskie
17.00 – Pokazy zaproszonych grup
18.00 – Zakończenie pierwszego dnia

Sobota 28 sierpnia
12.00 – 18.00 Jarmark wczesnośredniowieczny
12.30 – Turniej łuczniczy
13.00 – Turniej rzutu czym popadnie do celu, w dal i wzwyż
14.00 – Turniej walk indywidualnych
15.00 – Bitwa Morska zawody (zręcznościowo – siłowe dla publiczności i uczestników)
16.00 – Wiek mroku – czyli konkurs na najbardziej niehistoryczny i nieprawidłowo wykonany przedmiot wikiński, zwycięski artefakt zostanie uroczyście złożony bogom w ofierze, czyli spalony na stosie (Aby dać szansę innym musi zostać wyeliminowany z przyszłorocznego konkursu).
16.30 – Saga o Jarlu…
17.00 – Targ niewolników
17.30 – Krąg Zdrady i Honoru
18.00 – Bitwa
18.30 – Koncert Muzyki Dawnej – wystąpią grupy Percival i Jar
21.00 – Uczta (dla uczestników)

„Bitwa morska" – dla czteroosobowych załóg statków – Zawody zręcznościowe wikingów (kobiety mile widziane)
1. Wyścigi wioślarzy – ubijanie kogla-mogla na wyścigi za pomocą miniaturki wiosła czyli łyżki drewnianej
2. Żeglowanie ze sztormem – kręcioła
3. Naprawa okrętu – wbijanie gwoździa
4. Usunięcie złamanego masztu – rzut zapałką
5. Siłowanie się załóg – przeciąganie liny nad kałużą
6. Wypychanie ze statku – odpychanie dłońmi
7. Walka o broń – wykręcanie kija z uścisku
8. Wyścigi tarczowników – turlanie tarcz na wyścigi
9. Wyrzucanie trupów za burtę – noszenie uzbrojonego woja na czas
W każdej bitwie biorą udział po dwie grupy

Bractwo Rycerskie Ziemi Suszeckiej

(za www.pless.pl)

447 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent