Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu to nie tylko pokazanie procesu powstawania drzeworytów, ale również interaktywna podróż przez epokę, w której artysta żył. Zwiedzający będą mieli okazję nauczyć się rysować w jego stylu, stworzyć własne odbitki, napisać haiku, a nawet zanurzyć się w codzienność Edo. Ponadto, współcześni artyści i artystki, zainspirowani twórczością Hiroshigego, prezentują swoje animacje, muzykę oraz specjalnie na tę wystawę stworzone parawany, oferując nowoczesną interpretację jego niezwykłych pejzaży.
W centrum wystawy stoi fascynacja ostatnią stworzoną przez artystę serią Stu słynnych widoków i tym, jak wpłynęła ona na europejskie malarstwo pejzażowe i jak nadal inspiruje artystów. Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu to nie tylko ekspozycja pozwalająca poznać proces powstawania drzeworytów ukiyo-e, ale przede wszystkim przestrzeń doświadczania i refleksji nad trwałością i zmiennością piękna, które przekracza granice czasu i przestrzeni. Zanurzając się w szczegółach życia Edo poprzez sztukę Hiroshigego, uczestnicy wystawy mogą odkryć uniwersalność i aktualność przekazów ukrytych w japońskim drzeworycie.
Nie przegapcie okazji do wejścia w kolorowy, dynamiczny świat Hiroshigego, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a sztuka staje się mostem łączącym różne kultury i epoki. Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu czeka, by podzielić się z Wami nieskończoną inspiracją i pięknem, które przetrwało próbę czasu.
Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytuGaleria Europa – Daleki Wschód
28.04.2024 – 03.11.2024
Wernisaż: 28.04.2024, 12.00
Idea i scenariusz: dr Natalia Buchta-Stochel
Aranżacja plastyczna wystawy: dr Natalia Buchta-Stochel, Klaudia Ptasińska-Wajda
Projekty parawanów: Kaja Mucha, Wiktor Wiater, dr Natalia Buchta Stochel
Identyfikacja wizualna: Kaja Mucha
Muzyka: Andrzej Trześniowski
Animacja: Klaudia Ptasińska-Wajda
Opieka naukowa: dr hab. Anna Król