Gościnność – akcja w Katowicach
Delfinek

W Mieście Ogrodów zaciera się różnica między gościem i gospodarzem. Gospodarzem nie może być ten, kto przyjmuje gościa na własnych warunkach. Gościnność wymaga wyjścia drugiemu na spotkanie – przed dom, poza to, co znane i oswojone. Wszyscy, którzy zechcą wejść do ogrodu, są za niego odpowiedzialni, współtworzą tożsamość tego miejsca.
(cytat z wniosku aplikacyjnego)

W roku 2010 jedenaście polskich miast ubiegało się o kwalifikację do drugiego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nie był to jednak czas rywalizacji, ale nawiązywania kontaktów, przyjaźni, a przede wszystkim uczenia się od innych. Dlatego w grudniu – przed Świętami – zapraszamy przedstawicieli wszystkich miast kandydujących do ESK 2016 oraz mieszkańców Katowic i regionu do wspólnego biesiadowania. Hasłem cyklu grudniowych wydarzeń jest po prostu GOŚCINNOŚĆ.

 

10.12.2010

godz. 11.00 Klub Restauracja Oko Miasta – panel dyskusyjny Gościnność z udziałem przebywających na Śląsku przedstawicieli różnych krajów
wstęp wolny

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w panelu dyskusyjnym poświęconym gościnności. Uczestnicy będą mieli okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z polską i śląską gościnnością, będą też mogli opowiedzieć o zwyczajach przyjmowania gości z jakimi spotkali się w innych krajach. Szczególnie ciekawe będą uwagi przedstawicieli innych narodowości, którzy przebywają w naszym mieście i regionie.

godz. 17.00 Galeria Ateneum – spektakl SKARB BABUCHY BURCZYMUCHY Teatr Ateneum
wstęp wolny
Sztuka dla najmłodszych widzów zrealizowana została w formie teatru w teatrze. Trójka przyjaciół wspomina baśń, którą opowiadał (a raczej odgrywał) dziadek jednego z nich, kiedy byli jeszcze dziećmi.
Teksty piosenek: Robert Altmann, Stefan Kulhanek, przełożyła Renata Chudecka, scenografia: Eva Farkasova, reżyseria Stefan Kulhanek. W spektaklu występują: Katarzyna Prudło, Piotr Gabriel, Bartosz Socha.

godz. 20.00 Klub Panorama – koncert Me Myself and I
wstęp wolny

Me Myself And I to powstały w 2006 roku niezwykły projekt muzyczny bazujący tylko na ludzkim głosie. W skład zespołu wchodzą znakomici wokaliści: Magdalena Pasierska, Michał Majeran i Piotr Saul. Inspiracją dla zespołu jest brzmienie human beatboxu i muzyki afrykańskiej. Te dwa muzyczne światy uświadomiły członkom Me Myself And I jak nieograniczonym instrumentem może być głos i jak wielkie możliwości ze sobą niesie. Zespół ma na swoim koncie występy m.in. przed Bobbym McFerrinem, Manu Chao, Lizz Wright, Uri Cainem.
www.memyselfandi.pl
Wstęp wolny.

 

godz. 21.00, FLOW Club – koncert: Dorian Concept (Austria)
support: c.h.district (Warszawa), An On Bast (Poznań)
Bilety: 20 zł, w dniu koncertu 25 zł

Pomimo tego, że ubiegły rok obfitował w doskonałe debiuty, ukazujące całe spektrum nowych brzmień w muzyce elektronicznej, palma pierwszeństwa należy się bez najmniejszych wątpliwości Oliverowi Jonsonowi, ukrywającemu się pod pseudonimem Dorian Concept. To właśnie jego album, zatytułowany When Planets Explode, pomimo zaledwie trzydziestominutowej objętości, okazał się tą płytą, która wzbudziła powszechny zachwyt zarówno krytyki, jak i odbiorców, a singiel Trilingual Dance Sexperience stał się jednym z największych klubowych przebojów.
Sięgając po instrumentalny hip-hop, młody Austriak wtłoczył go w rozwiązania znane z zupełnie innych gatunków, łącząc go z IDMową energią, synthpopowym chłodem, funkującymi basami i daft punkowskim tanecznym szaleństwem, tworząc album, który wielu krytyków uznało, za pierwszego reprezentanta muzyki XXI-wieku, takiej, jakiej nie grano jeszcze nigdy wcześniej. Wyraźnie nawiązując w swojej twórczości do legendarnych beatmakerów pokroju Madliba czy Prefuse 73, potrafił, w odróżnieniu od nich nadać swoim abstrakcyjnym, mocno połamanym kompozycjom olbrzymi taneczny potencjał, który odczuła zarówno wielotysięczna festiwalowa publiczność, jak i bywalcy nieco mniejszych klubów. Nic więc dziwnego, że w ciągu roku stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych DJ-ów na świecie, równie skutecznie podbijającym sceny Ameryki i Europy, co Azji.

11.12.2010

ulice Staromiejska, Mielęckiego i Mariacka – obecność Biura ESK 2016 Katowice w ramach Jarmarku Świątecznego.
W namiocie ESK będzie można nabyć gadżety katowickiej kandydatury: koszulki, zakładki. Będzie też można nabyć premierową torbę ze starych banerów stworzoną przez Bardzo Studio. Dodatkową atrakcją będą występy kuglarzy oraz fireshow.

godz. 17.00 Galeria – spektakl autorski Grzegorza Kwiecińskiego WIEŻA Teatr Ognia i Papieru
wstęp wolny
Wieża to miniatura teatralna, w której Grzegorz Kwieciński wyczarowuje przy pomocy ognia, papierowych plansz i figurek świat przepełniony strachem, tragedią i tęsknotami. Spektakl inspirowany jest tragedią z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku.

godz. 18.00 Galeria Ateneum – warsztaty teatralne Grzegorza Kwiecińskiego
Grzegorz Kwieciński to artysta plastyk, zajmujący się reżyserią teatralną, scenografią. Specjalizuje się w przedstawieniach lalkarskich. Był dyrektorem kilku teatrów lalkarskich w Polsce. Twórca autorskiego Teatru Ognia i Papieru.

godz. 20.00 Kinoteatr Rialto – w ramach Silos Falami Fest – koncert Muariolanza, St. James Hotel
Bilety: 10 zł, w dniu koncertu 15 zł
Falami Fest to koncert podsumowujący pierwszy rok działalności śląskiego wydawnictwa muzyczno-literackiego Falami. Założycielem Falami jest Marcin Babko: muzyk i autor tekstów (Muariolanza), dziennikarz muzyczny (m.in. Gazeta Wyborcza), pisarz i tłumacz. Na Falami Fest odbędą się prapremiery: czwartej płyty ambient-jazzowej Muariolanzy, „Muafrika" (w radiu i internecie można już słuchać singla „Przerwany lot") oraz debiutanckiego albumu katowickiej grupy St. James Hotel.

 

11-12.12.2010

Rondo Sztuki – targi sztuki i dizajnu w ramach Silos Falami Fest
Silos czyli śląskie targi sztuki i dizajnu będą otwarte dla odwiedzających (wstęp wolny!) w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 18. Przedświąteczny kiermasz to niepowtarzalna okazja dla wszystkich łowców unikatów (takie gwiazdkowe prezenty kupisz tylko tu!). To również przestrzeń prezentacji dokonań projektantów, handmakerów i miłośników twórczego recyclingu.

 

12.12.2010

godz.10.00 Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie – warsztaty kulinarne Patrycji Walter
Celem warsztatów jest zmiana sposobu myślenia o przygotowywaniu tradycyjnych potraw. Patrycja Walter, znana z innowacyjnego podejścia do śląskiej kuchni i zamiłowania do food designu, postara się przekonać uczestników, że z prostych produktów można przygotować zaskakujące aranżacje wigilijnego stołu. Warsztaty przewidziane są dla seniorów z dzielnicy Zawodzie.

godz. 18.00 Klub Scena Gugalander, Slam poetycki i koncert Brudne Dzieci Sida

Slam to skrzyżowanie poezji i performance′u, w którym najważniejszy jest kontakt poety z publicznością. Niezwykle ważne jest to, że role jury pełni zgromadzona publiczność, a nie grono krytyków i literatów.

Katowicki slam odbędzie się w klubie Scena Gugalander w niedzielę 12.12 w klubie Scena Gugalander, a poprowadzą go Łukasz Gamrot i Dawid Koteja. Warto podkreślić, że występom slamerów towarzyszyć będzie muzyka Dub Lovin′ Criminals i oprawa graficzna przygotowana przez korporację cichynabiau.

Po turnieju slamerskim zapraszamy na koncert Brudnych Dzieci Sida, czyli kultowego jednoosobowego składu punkrockowego, stworzonego przez Grzegorza Patyczaka Kmitę. Teksty Patyczaka doceniane są zarówno przez publiczność koncertową, jak i przez środowisko literackie, nie dziwi więc jego obecność w Katowicach.
Brudne Dzieci Sida jak do tej pory wydał trzy płyty: „Trzy akordy darcie mordy" (1997), „Love Kills" (2000) oraz wspólnie z innymi legendami polskiej sceny alternatywnej Starymi Singers „Starzy Sida" (2002).

Ponadto

Miejska Galeria Poezji – twórczość śląskich poetów prezentowana będzie w przestrzeni miejskiej przez cały grudzień

546 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent