Realizowane w ramach warsztatów zadania pomogą rozwinąć umiejętności manualne i pobudzą wyobraźnię. Projektowanie, konstruowanie, animowanie i budowanie jest przecież doskonałą zabawą. W programie organizatorzy przewidzieli również dedykowane całym rodzinom oprowadzania po wystawach festiwalowych urozmaicone grami i zabawami aktywującymi dzieci i dorosłych. Spacery te prowadzone będą przez Dwie Ole.
Ahoj i nad morze!
Kiedy: 1-10 lipca 2016
Gdzie: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Wystawa Kids Design Space
Na interaktywną ekspozycję składa się 14 prototypów, które powstały dzięki współpracy dzieci z cenionymi polskimi projektantami. Dziecięce koncepcje inspirowane m.in. eksperymentami Pana Kleksa, przygodami superbohaterów czy życiem owadów, dla projektantów stały się punktem wyjścia do dalszej pracy nad rzeczywistymi, funkcjonalnymi przedmiotami. Celem ekspozycji jest nawiązanie dialogu z odbiorcą, zachęcenie do interakcji i zdobywania wiedzy poprzez zabawę. W czasie zwiedzania, najmłodsi na własnej skórze przekonają się, że design wcale nie jest taki straszny. Wszystko można dotykać!
Kuratorki: Aleksandra Krupa, Aleksandra Solińska
Wybrane warsztaty:
Moja gdyńska żaglówka – budowanie modeli
Warsztaty dzielą się na dwie części – teoretyczną, w ramach której dzieci dowiedzą się jak jest zbudowany statek oraz wspólnie porozmawiamy o tradycji morskiej w Gdyni i praktyczną, gdzie każdy uczestnik wykona przy pomocy prowadzących swój model żaglówki. Konstrukcja modeli wzoruje się na formie rzeczywistych jednostek, które możemy spotkać w porcie. Ponadto przybliżymy dzieciom strukturę i budowę statków oraz zapoznamy je z technologiami wykorzystanymi do przygotowania modeli. Warsztaty są pretekstem do doskonałej zabawy, jak również stwarzają dzieciom możliwość nauczenia się wielu nowych rzeczy, których prawdopodobnie nie miałyby okazji usłyszeć w szkole.
Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat.
prowadzący: być Morze – Patrycja Kruk, Magdalena Nowak
Balticarium – atlas bałtyckich zwierzaków
Młodzi uczestnicy warsztatów przekonają się, że nasze morze pełne jest interesujących stworzeń, nawet takich, których zupełnie o to nie podejrzewamy (np. krewetki, kraby, ryby pachnące ogórkami czy kuzynowie pławikonika albo delfina). Zadaniem młodych artystów-biologów będzie wykonanie własnych interpretacji wybranych przez siebie morskich zwierząt. Wskazanie zwierzęcia, które się narysuje, będzie stanowić formę jego zaadoptowania. Dzieci ułożą historię swojego podopiecznego, nadadzą mu imię, określą ulubione zajęcia, przyjaciół i przyzwyczajenia. Opisy będą się wiązać z prawdziwą charakterystyką zwierząt.
Warsztaty skierowane dla dzieci w wieku 6-12 lat
prowadzący: Natalia Uryniuk
Drobiazgi są ważne – warsztaty z tworzenia wzorów na tkaninie za pomocą roślin
Czy możemy sami nadrukować na tkaninie wzór, wykroić odpowiedni kształt i za pomocą prostego ściegu ręcznego wykończyć nasze dzieło a później użytkować je przy okazji codziennych czynności? Otóż tak! Na warsztacie stworzymy niewielkie formy z drukowanej tkaniny: serwetki, chusteczki, ściereczki, poszetki… i wiele innych. Drobiazgi te, które kiedyś haftowano, prano, krochmalono i prasowano, dziś straciły znaczenie, są jednorazowego użytku. Nikt inny jak dziadkowie nie opowiedzą lepiej dzieciakom o świecie i wartościach, których już prawie nie ma.
Warsztaty skierowane dla dzieci w wieku szkolnym.
prowadzący: Natalia Całus
Jak smakuje zdrowie – kulinarne warsztaty dla dzieci
Warsztaty mają na celu udowodnienie, że gotowanie może być dobrą zabawą, a domowe jedzenie przygotowane z lokalnych produktów może być zdrowe i smaczne. Podczas spotkania przygotujemy proste przekąski, które kształtem, kolorem i formą zachęcą każdego niejadka. Pokażemy, że sprytnie podane warzywa i owoce mogą być konkurencją dla fastfoodów, a gotowanie to także sposób na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny czy znajomych.
Warsztaty skierowane dla dzieci w wieku 6-12 lat
prowadzący: Barbara Stelmachowska, Małgorzata Masłowska
Śledzimy trendy i tradycje Bałtyku – warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci
Główny bohater animowanej podróży – śledź z Gdyni wyruszy w symboliczno-surrealistyczną podróż przez kraje nadbałtyckie w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia idealnego bałtyckiego ornamentu. Na swej drodze napotka zarówno tradycyjne ludowe ornamenty typowe dla odwiedzanych przez siebie regionów (np. szwedzkie czy kaszubskie), jak i motywy charakterystyczne dla wzornictwa przemysłowego poszczególnych krajów leżących nad Bałtykiem – np. te projektowane przez słynną fińską firmę Marimekko. Ciekawe jaki wzór zaprojektuje nasz śledź i co nim udekoruje? Uczestnicy warsztatów wcielą się w role projektantów, animatorów, scenografów oraz poznają podstawy pracy na planie filmu animowanego i techniki animacji poklatkowej – wycinankę i rysunek.
Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat
prowadzący: Ferwork – Ewa Żochowska, Izabela Nakoneczna
Wstęp na wszystkie wystawę i warsztaty: bezpłatny.
Rejestracja na warsztaty: http://gdyniadesigndays.eu/
Więcej informacji:
www: http://gdyniadesigndays.eu/
FB: facebook.com/gdyniadesigndays
Instagram: @gdyniadesigndays
oficjalny hashtag: #GDD2016