Fisher Price
rysuj

 Od 1 lipca do 31 sierpnia br. można podziwiać efekt pracy 12 trójmiejskich i wrocławskich artystów, którzy przez dwa tygodnie czerwca tworzyli postaci symbolizujące ideę solidarności, a zaprojektowane przez gdańską rzeźbiarkę, Ewę Topolan. 

„Solidarność Ludzi – Solidarność Narodów" to hasło tegorocznej, czwartej już odsłony festiwalu. Właśnie te słowa stały się inspiracją dla artystów. Nie mogło być inaczej w obliczu zbliżającej się 30. rocznicy narodzin solidarnościowego ruchu, który zmienił Polskę. 
Organizatorzy wybrali postaci, które działają na rzecz pokoju, aktywnie działają na rzecz potrzebujących orazi symbole kojarzące się z pojęciami solidarności i braterstwa: laureaci Pokojowej Nagrody Nobla (m.in. Lech Wałęsa, Martin Luther King, Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, Frederik Willem de Klerk, Andriej Sacharow, Aung San Suu Kyi), Jan Paweł II z Żydami, muzułmanami, prawosławnymi, buddystami, Bono, Brad Pitt, Angelina Jolie – artyści angażujący się w działania społeczne, Dalajlama, Irena Sendlerowa z żydowskimi dziećmi, Matka Teresa z Kalkuty, studnia w Sudanie, wolontariusz z niepełnosprawnym podopiecznym, Łańcuch Bałtycki, lew, dorsz i mewa – heraldyczne symbole Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz zwierzęta Morza Bałtyckiego – symbol wspólnoty krajów wokół Bałtyku.

film

Fundacja „Wspólnota Gdańska" serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy, a także do uczestniczenia w pozostałych imprezach, jakie będą się odbywać w bezpośrednim sąsiedztwie rzeźb przez całe lato. Oprócz koncertów muzycznych w dniach 1-4 lipca, będą to projekcje filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Video Studio Gdańsk, warsztaty artystyczne i ekologiczne dla dzieci i młodzieży. 

Wystawa w liczbach:2,5 tysiąca ton piasku12 rzeźbiarzy15 rzeźb
Twórcy 4. Festiwalu Rzeźb z Piasku:Wojciech Łukiański, Paweł Kowalski – Laureaci Pokojowej Nagrody NoblaMarek Elsner – Matka Teresa z KalkutyMariusz Otta – Irena SendlerowaMałgorzata Korynkiewicz, Bogusław Zen – Jan Paweł IILeszek Karolewicz, Maciej Krause – wolontariusz i Łańcuch BałtyckiTomasz Radziewicz – gwiazdy muzykiEwa Topolan, Adriana Majdzińska – studnia w Sudanie Praca zbiorowa – symbole Trójmiasta oraz zwierzęta Bałtyku 

Jak powstaje rzeźba z piasku?1. Przygotowanie: kompaktowanie piasku, czyli ubijanie go z wodą za pomocą specjalistycznego sprzętu budowlanego w drewnianych szalunkach. Dzięki temu powstaną zwarte, zbite bryły piasku.  2. Rzeźbienie, zgodnie z projektem artystycznym. Artyści zdejmują od góry kolejne piętra szalunków (jedno piętro ma wysokość 60 cm) i na bieżąco tworzą w zbitym piasku przyszłą rzeźbę.

Poprzednie wystawy organizowane przez Fundację „Wspólnota Gdańska"Wystawa Rzeźb z Piasku „Gdańskie Lwy" w Gdańsku Stogi,20072. Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku „Wielcy Gdańszczanie", Gdańsk Przymorze, 20083. Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku „Duch Gdańskiej Architektury", Gdańsk Jelitkowo, 2009

174 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent