Poradnik „Filozofuj z dziećmi” ukazał się w styczniu 2019 roku, w Wydawnictwie Academicon. Jest pozycją wyjątkową, bo w przeciwieństwie do Zachodniej Europy, na polskim rynku wciąż brakuje praktycznych opracowań tego tematu. Książka Łukasza Krzywonia jest skierowana bezpośrednio do nauczycieli, metodyków, animatorów, jak i rodziców, chcących rozwijać dociekliwość i kreatywność u swoich podopiecznych. Zawiera wiele praktycznych wskazówek, jak rozpocząć lub pogłębić filozoficzną przygodę z dziećmi.
Całą idea ma swój początek w programie Philosophy for Children (P4C), stworzonego przez prof. Matthew Lipmana, w latach 60. XX wieku, na Uniwersytecie w Montclair.
Filozofowanie z dziećmi według jego metody, rozwija naturalną dociekliwość dzieci, umiejętność krytycznego myślenia, prowadzenia dyskusji przy zachowaniu zasad logiki i kultury osobistej, a przede wszystkim samodzielności w myśleniu i wyrażaniu w sposób klarowny swoich poglądów.
Mamy nadzieję, że sierpniowe spotkanie filozoficzne jest wstępem do dalszej współpracy. Łukasz Krzywoń przeprowadza szkolenia metodyczne dla nauczycieli i animatorów; następne odbędzie się prawdopodobnie w 2020 roku w Katowicach.
Łukasz Krzywoń – ur. w 1979 roku w Katowicach, magister filozofii, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, od 2004 roku żyje w Irlandii. Jego praca magisterska Ukryty Blask ukazała się drukiem w 2005 roku. Filozof, artysta, muzyk. Od 10 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc m.in. dociekania filozoficzne w szkołach. Jego projekt Little Rainbow Academy oferuje wybór zajęć dla różnych grup wiekowych, kierując się mottem „Szczęśliwsze pokolenia, szczęśliwszy świat!”. Przeprowadził setki warsztatów dla szkół i organizacji. Jest specjalistą ds. filozofii dla dzieci z The Philosophy Foundation w Londynie i aktywnym członkiem SOPHIA, czyli Europejskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Dociekań Filozoficznych z Dziećmi. Uczy też w szkołach o ochronie środowiska, organizuje kółka bębniarskie, męskie kręgi, uczy polinezyjskiego Sasa, maluje artystyczne murale, z różnymi grupami tworzy artystyczne mandale, uczy tai chi, praktyki uważności i relaksacji. W ramach crowdfundingowej akcji finansowania tej książki poprowadził też szkolenia pt. „Filozofuj z dziećmi w klasie” dla nauczycieli Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne.