Festyn rodzinny w Gdyni

📅 piątek 14.05.2010 do sobota 15.05.2010
Festyn rodzinny w Gdyni

W piątek o godz. 16.00 spotka się władzami Gdyni w sali 105 magistratu (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54).

W sobotę zaś zapraszamy wszystkich na festyn rodzinny "Kilonia – Gdynia: łączy nas wiele", który nie mógłby odbyć się nigdzie indziej niż w Parku Kilońskim w Chyloni. No i dlatego właśnie tu się odbędzie – w godz. 12.00-19.00.

 

W programie:

– rozgrywki w "Monopoly" i inne gry planszowe ( na planszach polskich i niemieckich);

– występy zespołów wokalno-instrumentalnych i orkiestry promenadowej z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni;

– konkursy wiedzy o miastach siostrzanych Gdyni i Kilonii;

– pokazy rugby;

– flamenco;

– występy zespołów muzycznych – kilońskiego Funk Kombinat Kiel (funk, jazz, blues i boogalo), godz. 13.00 i 15.30 (wystąpi również w piątek 14 maja o godz. 21.00 w Blues Clubie przy ul. Portowej 9) oraz gdyńskiego Jahkuzzi Buble System (inwazja baniek mydlanych w rytmie reggae), godz. 16.30 i 18.00.

 

A ponadto: zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży, malowanie twarzy, zjeżdżalnia dmuchana, Autochodzik – prawo jazdy dla najmłodszych, punkt informacyjny programu "Pies w wielkim mieście", prezentacja kuchni niemieckiej, orgiami, pamiątkowe zdjęcia z Neptunem z Kilonii a o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Morskiej 192 – "Zwei Monster" – spektakl w języku niemieckim w wykonaniu teatru kilońskiego "Theater im Werftpark Kiel". Przedstawienie zostanie wystawione również w piątek (14 maja) na scenie Teatru Miejskiego o godz. 17.00 – bezpłatne bilety do odbioru w kasie teatru.

 

Festyn organizowany jest w ramach projektu pt.: "Razem dla dialogu europejskiego – 25-lecie partnerstwa miasta Gdyni i Kilonii" – wspieranego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

 

Trochę historii..

Początki nieformalnej współpracy między miastami sięgają już wczesnych lat siedemdziesiątych. Porozumienie ramowe o współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii, podpisane 25 czerwca 1985 r., stało się podstawą do realizacji wielu wspólnych projektów i przedsięwzięć angażujących różne grupy społeczne i zawodowe obu miast.

 

Długoletnia współpraca z Kilonią to przede wszystkim wzajemne spotkania mieszkańców obu miast. Obustronne wymiany rozpoczęły się w 1995 r. i odbywała się corocznie do 2003 r. Ich uczestnicy mieli okazję spotkać się z władzami miasta-gospodarza, brali udział w organizowanych wieczorach integracyjnych, poznawali atrakcje turystyczne miasta i regionu. Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gdynianie i kilończycy kontynuują nawiązane wcześniej znajomości i przyjaźnie indywidualnie.

 

Współpraca Gdyni i Kilonii obejmuje swym zasięgiem również młodzież, która uczestniczyła w turniejach sportowych organizowanych przez oba miasta, w tym w organizowanych w Gdyni od 1993 r. Igrzyskach Miast Bliźniaczych. Ciekawą inicjatywą jest prowadzona od 1998 r. współpraca między Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni a jedna z kilońskich szkół, polegająca na wzajemnych tygodniowych wizytach uczniów wraz z opiekunami. Wśród innych gdyńskich szkół, które nawiązały kontakt z kilońskimi placówkami znalazły się IV Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 11.

 

W dziedzinie kultury Kilonia i Gdynia zrealizowały wspólnie szereg wystaw artystycznych prezentowanych na terenie obu miast oraz dwa przedstawienia w ramach wymiany teatralnej.

 

Od 1997 r. Gdynia uczestniczy w "Kieler Woche" (Tygodniu Kilońskim) – dorocznym święcie niemieckiego miasta, podczas którego organizowany jest tzw. Rynek Międzynarodowy z prezentacjami narodowymi z całego świata.

 

Współpraca Gdyni i Kilonii ma istotny wymiar w aspekcie gospodarki komunalnej. W 1996 roku nawiązana została współpraca między Ogrodnikami Miejskimi Gdyni i Kilonii, w wyniku której powstała idea zagospodarowania przy pomocy niemieckiego partnera terenu w rejonie ulic Morskiej -Wiejskiej – Chylońskiej. Teren ten otrzymał nazwę "Park Kiloński". Kilończycy przygotowali koncepcję zagospodarowania, na podstawie której powstał projekt budowlany i wykonawczy. Przekazali również w darze od miasta ławkę, huśtawkę i zjeżdżalnię.

 

Współpraca między Gdynią i Kilonią realizowana jest przy wydatnej pomocy Towarzystwa Niemiecko-Polskiego z Kilonii, Towarzystwa Krzewienia Kultury Polskiej „Polonus" oraz Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Gdyni, których członkowie wielokrotnie służyli wszelkiego rodzaju pomocą przy organizowanych wydarzeniach.

 

Dodatkowe informacje: Referat Współpracy z Zagranicą, Biuro Prezydenta, tel.: 58 66 88 207, e-mail: international@gdynia.pl

źródło www.gdynia.pl

 

 

{{moduly ntltresc}} 

573 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent