Festiwal Wilno w Gdańsku

📅 piątek 05.09.2014 do niedziela 07.09.2014
Festiwal Wilno w Gdańsku

Festiwal Wilno w Gdańsku

W tegorocznej edycji festiwalu Wilno w Gdańsku, która odbędzie się od 5-7 września, przyjrzymy się bliżej wzajemnym związkom sztuki i designu. Prezentowane prace wymuszają pytanie – czy to już sztuka czy jeszcze design? Na program festiwalu składają się działania wystawiennicze prowadzone w ramach projektu "Tekstylne auto-refleksje", spotkania, koncerty oraz Jarmark Wileński organizowany w przestrzeni miasta.

Projekt Tekstylne auto-refleksje składa się z dwóch wystaw: Sztuka vs. Design? oraz Dziedzictwo. Babcina chusta
Kuratorka: Severija Inčirauskaitė-Kriaunevičienė Galeria „Artifex" Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych

Sztuka vs. Design?
5.09-28.10.2014, wernisaż 5.09.2014, godz. 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" 2, ul. Strajku Dokerów 5
Artyści: Eglė Bogdanienė, Lina Jonikė, Kazimieras Inčirauskas, Severija Inčirauskaitė- Kriaunevičienė, Egidijus i Remigijus Praspaliauskai "Mother Eleganza", Monika Žaltauskaitė-Grašienė.

Dziedzictwo. Babcina chusta

6.09-28.09.2014, wernisaż 6.09.2014, godz. 18:00
Gdańska Galeria Miejska 2 Aneks, ul. Powroźnicza 13/15

Koncerty i Jarmark,
Gdańsk – Targ Węglowy 

W tegorocznej edycji Festiwalu Wilno w Gdańsku przyjrzymy się związkom sztuki i designu. Prace prezentowane w ramach wystaw balansują na granicy breitling replica, wymuszają pytanie – czy to już sztuka czy jeszcze design? Artyści zaproszeni do projektu przewrotnie obnażają bezsensowność tej opozycji. Obiekty prezentowane na wystawach z jednej strony, mogą być potraktowane jako twórcze, oryginalne funkcyjnie obiekty designu, z drugiej jednak niepokojąco zbliżają się do „bezużyteczności" dzieła sztuki.

Projekt „Tekstylne auto-refleksje" powstał we współpracy z wileńska galerią Artifex, specjalizującą się w wystawach związanych ze współczesną tkaniną artystyczną. Tkanina w projektach galerii nie ogranicza się tylko do nici czy innego rodzaju włókien. Projekty miejsca udowadniają, że już sama informacja o tekstyliach może stać się podstawowym materiałem do tworzenia.

Na wystawie „Sztuka vs. Design?" zaprezentowane zostaną prace czołowych artystów litewskiego designu. Wystawa poddaje w wątpliwość czysto formalne zastosowanie projektowania przedmiotów. Czy T-shirt albo sweter może stać się dziełem sztuki, obiektem estetycznej kontemplacji? Wystawa „Sztuka vs. Design?" poddaje w wątpliwość jedną z podstawowych cech designu, jakim jest jego przeznaczenie formalne.

W Aneksie Gdańskiej Galerii Miejskiej zaprezentowany zostanie indywidualny projekt Eglė Ridikaitė, jednej z najciekawszych litewskich malarek, która czerpie inspiracje z estetyki codzienności. Artystka w swojej twórczości często sięga po staromodne, radzieckie meble, naczynia codziennego użytku, elementy gospodarstwa domowego jako elementy przechowujące wspomnienia dzieciństwa. Do stworzenia, składającego się z cyklu siedemnastu prac „Dziedzictwo. Babcina chusta", artystka wykorzystała chusty swojej babci. Odświętne i codzienne, kolorowe i nie, trzymane w babcinej skrzyneczce cheap rolex replica, wyciągane w zależności od okazji  – „na targ", „na wieś idąc do krewnych", „na dwór, do ogrodu" – dialektyczne zapiski pod każdą pracą tworzą zarys codzienności człowieka z prowincjonalnego miasteczka. Chusty stają się zapisem rytuału codzienności. łącząc delikatność osobistego doświadczenia z typowym dla sztuki ulicznej wyrazem przekazu. Artystka pieczołowicie maluje odziedziczoną po swojej babci kolekcję chust, używając typowego dla sztuki ulicznej sposobu przekazu – aerozolowych rozpylaczy farby na płótnie.

Program: tutaj 

Szczegóły: www.laznia.plwww.wilnowgdansku.plwww.facebook.com/WilnowGdansku
Film promocyjny: tutaj

Termin:
5-7 września 2014 roku 

590 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent