Przedsięwzięcie to będzie niecodzienną okazją by znaleźć ciekawą lekturę, poznać innych amatorów czytania, spotkać się z ulubionym pisarzem i poznać gusta literackie osób znanych z mediów.
W ramach festiwalu zaplanowano szereg wydarzeń mających na celu popularyzację postaw czytelniczych i promocję książek. Inauguracją przedsięwzięcia będzie konferencja „Wychować mola książkowego", która odbędzie się 19 maja w Bibliotece Głównej. Spotkanie organizowane jest głównie z myślą o bibliotekarzach, a poświęcone będzie problematyce upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
W gronie zaproszonych gości znajdą się m.in.: Irena Koźmińska – prezes Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom", Małgorzata Berwid – autorka programu „Moliki książkowe" realizowanego w telewizyjnej Jedynce, prof. zw. dr hab. Jan Malicki – dyrektor Biblioteki Śląskiej, Barbara Gawryluk – tłumaczka i autorka książek dla dzieci. Ponadto w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele wielu bibliotek publicznych i szkolnych.
Z myślą o najmłodszych uczestnikach festiwalu zorganizowane zostaną warsztaty i lekcje biblioteczne, które odbywać się będą 20 i 21 maja w godzinach dopołudniowych. W programie przewidziano zajęcia dotyczące historii książki, technik czytania, a także warsztaty introligatorskie i wiele innych spotkań z książką.
W ramach „Festiwalu Moli Książkowych" odbywać się będą także liczne spotkania autorskie. 20 maja gościem biblioteki będzie niezapomniany Pyzdra z „Janosika", Wichura z „Czterech pancernych i psa" – Witold Pyrkosz. Spotkanie z królem polskich seriali, i jednocześnie współautorem książki „Podwójnie urodzony" odbędzie się o godz. 16.30 w Sali audiowizualnej Biblioteki Głównej.
Zarówno małych jak i dużych czytelników z pewnością zainteresuje spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, które odbędzie się 21 maja o godz. 12.00. Ten doskonały pisarz i tłumacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i sekretarz Wisławy Szymborskiej, jest autorem humorystycznych poradników dla dzieci: „Jak przeklinać?" oraz „Jak robić przekręty". To książeczki w równej mierze dla dzieci, jak i dorosłych, skłaniające do słuchania siebie nawzajem i zachęcające do wspólnej zabawy słowem.
O wielkiej radości, jaka płynie z czytania i własnych literackich namiętnościach opowiedzą goście biesiady czytelniczej „Czytam, bo…", która odbędzie się 21 maja o godz. 17.00. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli: Małgorzata Berwid – reżyser i dziennikarka telewizyjna, autorka programów telewizyjnych dla dzieci: „Ciuchcia", „Budzik, "Moliki książkowe", Rafał Bryndal – satyryk, dziennikarz i aktor, który w programie „Moliki książkowe" aktywnie szerzy ideę czytania wśród najmłodszych oraz Marcin Buczek – dziennikarz, reporter Radia RMF FM. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska z Radia Katowice.
Najbardziej rozrywkowo zapowiada się ostatni dzień festiwalu, kiedy to na placu przy ul. 3 Maja w Dąbrowie Górniczej odbędzie się molowa impreza plenerowa (22 maja, w godz. 12.00 – 16.00). Imprezie towarzyszyć będą różnego rodzaju atrakcje: konkursy czytelnicze, działania animacyjne, pokazy szczudlarzy, bajkowe malowanie twarzy, prezentacje zespołów tanecznych Festiwalu Tańca i Piosenki Dąbrowskich Przedszkolaków, akcja „Wiersze Chodnikowe" oraz dziecięca parada bajkowych bohaterów, która zorganizowana zostanie na trasie od Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej do fontanny na placu przy ul. 3 Maja.
Najmłodszych z pewnością ucieszy spotkanie z Molikiem i Molinką, bohaterami programu telewizyjnej Jedynki „Moliki książkowe". Z kolei na zapalonych czytelników czekać będą stoiska z książkami.
Gościem honorowym imprezy będzie legendarna Ciotka Klotka z telewizyjnego „Tik-Taka" czyli Ewa Chotomska – autorka książek, wierszy i tekstów piosenek dla dzieci. Molowa impreza będzie okazją aby zdobyć książeczkę Ewy Chotomskiej z osobistą dedykacją autorki. Swoje książki podpisywać będzie również Dariusz Rekosz, autor m.in. powieści sensacyjnych dla dzieci i młodzieży, który na stałe mieszka w Dąbrowie Górniczej.
Molowa impreza plenerowa będzie także okazją do rozstrzygnięcia konkursu na portret mola książkowego. Na autorów najciekawszych prac czekają interesujące nagrody, które zostaną wręczone podczas imprezy.
Festiwalowi Moli Książkowych towarzyszyć będzie także giełda książek przeczytanych, dzięki której czytelnicy dąbrowskiej biblioteki będą mieli okazję wymienić się swoimi zbiorami. W trakcie festiwalu w holu Biblioteki Głównej przygotowane będą stanowiska z używanymi książkami, a w ostatnim dniu przedsięwzięcia zorganizowany zostanie kiermasz książek w plenerze.
Ponadto od 18 maja w Galerii Klubowej i holu Biblioteki Głównej będzie można oglądać wystawę zatytułowaną „Od starodruków do audiobooków", która prezentować będzie najcenniejsze i najciekawsze książki biblioteki, w tym bardzo rzadko eksponowaną kolekcję starodruków z Działu Książki Dawnej MBP. Obok zbioru najstarszych woluminów, odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć najnowsze książki współczesne: książki cyfrowe, audiobooki, MP3 i dostępne w Internecie.
Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Szczegóły na stronach festiwalu: www.biblioteka-dg.pl/mole
{{moduly ntltresc}}
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej
Biblioteka Główna WYPOŻYCZALNIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży jest największą agendą dla dzieci w sieci MBP. Obok wypożyczania książek prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalno-światową. Od ponad 20 lat współpracuje ze szkołami specjalnymi. Dla …
41-300 Dąbrowa Górnicza
32 639 03 00
sekretariat@biblioteka-dg.pl
https://www.biblioteka-dg.pl