W dawnych czasach produkcją kafli piecowych zajmowali się garncarze. A to dlatego, że kafle były wytwarzane z gliny, czyli surowca, z którego robiono garnki. W zbiorach archeologicznych Muzeum Górnośląskiego znajduje się wiele zabytkowych kafli. Niektóre zostały odkryte na bytomskim rynku, inne na zamkach w Siewierzu i Ogrodzieńcu. Jesteście ciekawi, jak wyglądają i skąd w ogóle wzięła się nazwa kafel?
Kafle były produkowane metodą odciskania lica w formie i wycinania kołnierza. Lico to płaska część, często bogato zdobiona i malowana. Kołnierz znajdował się z tyłu lica i otaczał kafel dookoła. Służył do zamocowania kafla w bryle pieca. Takie kafle nazywa się płytowymi. Garncarze produkowali też kafle przypominające miski i garnki, zwane miskowymi i garnkowymi. Gdy kafle były gotowe, murarz budował piec. Nie było jeszcze wówczas zdunów, czyli specjalistów od budowy pieców. Pojawili się później, wraz z kaflarzami.
Wszystkich ciekawych historii i wyglądu kafli, zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na Ferie z archeologią. Uczestnicy zajęć będą mogli zaprojektować i wykonać swoje własne, niepowtarzalne kafle.
Warsztaty, odbywające się w ramach cyklu Muzealne hity, czyli ferie w muzeum, są skierowane do dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Koszt udziału w nich wynosi 10 zł od osoby. Obowiązują zapisy (dwa tygodnie przed terminem zajęć), które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.
Data: 25 stycznia 2017 (środa), godz. 12.30
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Beata Badura, Ewelina Imiołczyk, Małgorzata Kapczyńska
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Koszt: 10 zł
Kafel ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. Witalis Szołtys
Muzeum Górnośląskie
Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, a ich charakter ma bezpośredni wpływ na działalność placówki, która koncentruje się zarówno wokół problemów regionalnych, jak i ponadregionalnych. W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, …
41-902 Bytom
0-322-818-294
mgbytom@us.edu.pl
https://muzeum.bytom.pl