Fisher Price
rysuj
Zielona Sowa
Zielona Sowa

W styczniu 2020 roku nasze województwo jako pierwsze złapie oddech od szkolnych obowiązków. Dla tych, którzy mimo bliskości pięknych Beskidów i możliwości narciarskich, jakie oferują, postanowią pozostać w mieście, Muzeum w Gliwicach przygotowało program zajęć na ferie zimowe dla grup. A będzie w czym wybierać, ponieważ tematyka planowanych warsztatów jest iście różnorodna, a zarazem powiązana z wystawami, które będą towarzyszyły naszym lekcjom muzealnym.

Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego

film

Termin: 14–24 stycznia 2020
Koszt udziału w zajęciach wynosi złotówkę od grupy. Maksymalna liczba uczestników zajęć to 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 783 560 006, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–16.00. Serdecznie zapraszamy!

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

14–17 stycznia 2020
godz. od 10.30 do 12.00 – dzieci w wieku szkolnym (7–13 lat)
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub 605 362 594.

Ferie w Willi Caro pod znakiem biżuterii

„Prehistoryczni jubilerzy” – czy wiecie, że na obszarze ziemi gliwickiej odkryto liczne przedmioty użytku codziennego pochodzące jeszcze z epoki brązu? Mogłoby się wydawać, że znaleziska te, należące do ludzi, którzy wytworzyli swoją własną kulturę tysiące lat temu, są skromne i dla współczesnych nic nie znaczące. Otóż nic bardziej mylnego! O potrzebach nie tylko czysto praktycznych, ale również tych duchowych, estetycznych świadczą odkrycia biżuterii, którą wytworzyli i z upodobaniem nosili nasi przodkowie. Na zajęciach poznamy historię kultury łużyckiej, liczne odkrycia, których archeolodzy dokonali na stanowisku archeologicznym w Świbiu, niedaleko Gliwic. Pomoże nam wizyta na wystawie poświęconej właśnie tym wykopaliskom. W części warsztatowej wykonamy z tkaniny i różnych ozdób opaskę na głowę, która była szczególnie chętnie noszona przez prehistorycznych mieszkańców naszego terenu.

„Z czego można zrobić biżuterię?” – jeżeli prehistoria to dla was zbyt odległe dzieje – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poznać współczesne metody rękodzieła artystycznego! Zapraszamy grupy zorganizowane na zajęcia poświęcone dwudziestowiecznym, powojennym potrzebom estetycznym – a jeśli już o tym mowa, to nasuwa nam się tylko jedno słowo: ORNO. Ta Warszawska Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Artystycznego powstała w 1949 roku, a początkowym jej celem było wytwarzanie ozdób, z czasem jednak coraz bardziej poszerzano zakres usług. Co jeszcze wytwarzano i jaki był efekt końcowy – to wszystko oczywiście będzie można zobaczyć na wystawie czasowej, na której znajdują się przepiękne wyroby warszawskiej spółdzielni ORNO. W części warsztatowej, zainspirowani wystawą, sami zabawimy się w artystycznych rzemieślników i wypieczemy z modeliny paciorki, a także inne ozdoby, które tylko chcielibyśmy nosić.

Ferie w Zamku Piastowskim pod znakiem zimowych tradycji na Śląsku

„Niedźwiedzie przysługi. Co niedźwiedzie robią w tradycjach śląskich (i nie tylko)” – okres karnawału (mięsopustu) na Śląsku to nie tylko czas zabaw i pieśni. Łączy się z nim także przedziwna tradycja „wodzenia niedźwiedzia”. Brzmi tajemniczo? I bardzo dobrze! Głodnych wiedzy i ciekawych naszych regionalnych zwyczajów karnawałowych zapraszamy do Zamku Piastowskiego, w którym poznamy śląskie zwyczaje zimowe. Odwiedzimy także najprawdziwszego drewnianego niedźwiedzia na naszej wystawie etnograficznej. Ciekawe, czy ktoś z was zgadnie, jaką funkcję pełnił w przeszłości. Nie zabraknie również części warsztatowej, w której motywem przewodnim będą oczywiście misie!

Ferie w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, czyli odkrywam, zdobię i dekoruję

,,Romantyczna czy patriotyczna?” – biżuteria, bo o niej mowa, towarzyszy człowiekowi od stuleci. Zmieniały się epoki, a wraz z nimi style i gusta, ale nie upodobanie do ozdabiania własnego ciała. Poprzez rodzaj i sposób noszenia biżuterii określano swój status społeczny, deklarowano uczucia, demonstrowano radość, bogactwo, smutek, żałobę, a nawet narodowość! Podczas zajęć dowiemy się czym jest biżuteria, do czego służyła kiedyś i do czego służy dziś oraz co stanowi o wyjątkowości biżuterii żeliwnej, związanej z działalnością gliwickiej huty. Biżuteria może być platynowa, srebrna, złota, żeliwna, z koralików, z kości, z pereł, z bursztynu… ale również w wersji eko – z kartonu! W części warsztatowej zajęć każdy z uczestników wykona pierścień lub naszyjnik – dla siebie lub na prezent dla kogoś bliskiego. Małe dzieła jubilerskie powstaną w oparciu o tekturę falistą, kolorowe sutasze oraz drobne elementy dekoracyjne.

„Rzecz o lwach gliwickich” – majestatycznych pomnikach, wyrazach hołdu dla bohaterstwa i poświęcenia żołnierzy, poległych na polach bitew. Któż z nas nie widział lub chociaż nie słyszał o lwie umierającym, lwie czuwającym, lwie śpiącym czy lwach leżących? Rzeźby tych królewskich zwierząt, symboli mądrości, siły i męstwa, na stałe wpisały się w historię i architekturę Gliwic. Ale… kiedy i gdzie zostały odlane? Jakie skrywają tajemnice? Gdzie jeszcze można je zobaczyć? Tego wszystkiego, i o wiele więcej, dowiemy się podczas lekcji muzealnej. W części warsztatowej, uczestnicy pokolorują i ozdobią wizerunek lwa. Dla podkreślenia majestatu naszego bohatera, do wykonania pracy, użyjemy przygotowanych w trakcie zajęć farb rosnących, które po nałożeniu na papier powędrują wprost do piekarnika.
Ferie w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich z Bajtel klubem

,,Bajtel klub na ferie: Zimowa podróż z książką”
Propozycja dla wszystkich dzieci, które chcą odpocząć od telewizji czy tabletów i zagłębić się w świat opowiadań i baśni. Książki doskonale zachęcą do poszerzenia wiedzy o świecie, pobudzi wyobraźnię, zainspiruje do działań manualnych. Dzieci, które spędzają czas z książkami rozwijają swoją inteligencję emocjonalną, wzbogacają zasób słów, polepszają koncentrację. Podczas zimowych warsztatów poznamy nie tylko pisarzy pochodzenia żydowskiego, ale także bajki, zapewne mniej znane, a oprócz słuchania będziemy również działać twórczo. Zainspirowani historiami, spędzimy czas na różnych działaniach artystycznych i plastycznych.
Prowadzenie: Julia Krzyśków

14–17 stycznia 2020
godz. od 10.30 do 12.00 – dzieci w wieku szkolnym (7–13 lat)
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy: dompamieci@muzeum.gliwice.pl lub 605 362 594.

615 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent

Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach jest jednym z najstarszych muzeów na Górnym Śląsku. Powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesisches Museum). Od 1945 r. funkcjonuje pod nazwą Muzeum w Gliwicach.   W 1934 r. placówka otrzymała od miasta, …

Adres:
Willa Caro - główna siedziba muzeum
Skrytka pocztowa 285
ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 231 08 54
fax: (48) (32) 230 73 66
info@muzeum.gliwice.pl

Zamek Piastowski
ul. Pod Murami 2
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 231 44 94
fax: (48) (32) 230 73 66

Oddział Odlewnictwa Artystycznego
ul. Robotnicza 2
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 338 15 81
Na terenie
Gliwickich Zakładów
Urządzeń Technicznych

Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów Radiostacja Gliwice
ul. Tarnogórska 129
44-100 Gliwice
tel. (48) (32) 300 04 04
tel. 0 693 131 292

Kontakt:

(32) 231 08 54
info@muzeum.gliwice.pl
https://muzeum.gliwice.pl
facebook