Wśród wielu atrakcji będzie można zobaczyć następujące pokazy i prezentacje historyczne:
12.00 Wystrzał z armaty, wjazd króla w asyście wojsk na dziedziniec.
12.10 Powitanie gości przez Burmistrza Dzielnicy i Dyrektora Muzeum. Przedstawienie grup rekonstrukcyjnych i tańca dawnego.
12.30 Pokaz sprawności żonglowania chorągwiami, cz. I – Bractwo Rycerskie Nowa Dęba.
12.50 Pokazy dawnych tańców dworskich, cz. I – Gratia Iuvenis/Tanart
13.00 przerwa – teatr dla dzieci w muzeum plakatu.
13.45 Musztra muszkieterska – Bractwo Rycerskie Nowa Dęba.
14.05 Pokazy dawnych tańców dworskich, cz. II – Gratia Iuvenis/Tanart
14.20 Pokaz artyleryjski – Liga Baronów.
14.40 Prezentacja barwy i broni – Liga Baronów.
15.00 Pokaz muszkieterski – Bractwo Rycerskie Nowa Dęba.
15.20 Pokazy dawnych tańców dworskich, cz. III – Gratia Iuvenis/Tanart
15.50 Pokaz sprawności żonglowania chorągwiami cz. II Bractwo Rycerskie Nowa Dęba.
16.10 Występy grup folklorystycznych Centrum Kultury Wilanowska.
17.45 Żywe szachy w wykonaniu wszystkich grup rekonstrukcyjnych.
18.00 Uroczyste zakończenie imprezy – wystrzał z armaty.
Podczas imprezy, prócz pokazów i prezentacji scenicznych, na dziedzińcu do Państwa dyspozycji będą następujące stanowiska edukacyjne:
1. Drukarnia Królewska zajmująca się drukiem reprintów z czasów Jana III oraz listów króla do Marysieńki. Dzieci będą mogły zapoznać się z procesem tworzenia książki, a także zmierzyć się z trudną sztuką kaligrafii. Część listów ulotnych oraz listów królewskich będzie rozdawana bezpłatnie.
2. Królewski Mincerz – wybijający monety z czasów odsieczy wiedeńskiej. Część monet będzie rozdawana bezpłatnie. Dla chętnych możliwość własnoręcznego wybicia monet.
3. Ogniem i Mieczem – stanowisko edukacyjne z grami strategicznymi i karcianymi: „Ogniem i Mieczem” oraz „Veto” prowadzone prze sklep Wargamer. Dzieci wraz z rodzicami będą mogli wcielić się w dowódców i żołnierzy walczących w kampaniach Jana III. Gry rozgrywane będą miniaturowymi figurkami pomalowanych żołnierzyków. Na stanowisku obok odbędzie się kurs malowania żołnierzyków, koni i armat.
4. Namiot husarski prezentujący wyposażenie żołnierskie z XVII w. Rodzice i dzieci będą mogli zapoznać się z uzbrojeniem polskiego husarza, końskim rzędem oraz obejrzeć koncerz czy kopię husarską.
5. Kuźnia Królewska – zajmująca się wyrobem rękodzieła z wieków dawnych. Kowal razem z małymi pomocnikami będą mogli wspólnie wyprodukować gwóźdź, podkowę, grot do strzały czy odlać kulę do muszkietu.
6. Wystawa planszowa o tematyce historycznej nawiązująca do wiktorii wiedeńskiej i będąca uzupełnieniem gier strategicznych i ułatwiająca dzieciom rozgrywanie gier wojennych.
7. „Codzienne niecodzienne stroje Jana III Sobieskiego” to warsztaty dla dzieci i rodziców, w trakcie których mali uczestnicy dowiadują się: kto wchodził w skład familii króla Jana III Sobieskiego, w co ubierali się na co dzień i od święta król i królowa, w jaki sposób damy podkreślały swoją urodę, jakie modne były w czasach Jej i Jego Królewskiej Mości uczesania, kto troszczył się o garderobę królewską, jak urządzić swój mini warsztat krawiecki.
8. „Podróże w karecie Jana III Sobieskiego” – w trakcie warsztatów dzieci dowiadują się: kto wchodził w skład familii króla Jana III Sobieskiego, czym się jeździło po dawnej Polsce, czym i dokąd podróżowała para królewska, co to były parady królewskie, jak wyglądała mapa Europy w XVII wieku.
9. „Bursztynowa korona” – w czasie zajęć dzieci poznają legendę, według której król Jan III Sobieski, rezydujący niegdyś w pałacu w Wilanowie, otrzymał wykonaną przez początkującego gdańskiego artystę koronę, wykonaną z bryły bursztynu. W części warsztatowej zajęć dzieci wykonują z papieru koronę królowej lub koronę króla, którą ozdabiają kamieniami szlachetnymi.
Dla dorosłych proponujemy kramy z wyrobami rzemieślniczymi, wystawę starych samochodów oraz staropolskie przysmaki kulinarne.