Zielona Sowa
Zielona Sowa

Dni Twierdzy Kraków

rózne lokalizacje
🗺 mapa
📅 piątek 15.09.2023 do niedziela 17.09.2023
Dni Twierdzy Kraków
Podczas Dni Twierdzy Kraków w dniach 8-17 września będzie można poznać wiele obiektów w towarzystwie przewodników i wysłuchać wykładów specjalistów i pasjonatów.

Oficjalne rozpoczęcie Dni Twierdzy Kraków zaplanowano w Forcie 51 ½ „Swoszowice” w dniu 9 września. Odbędzie się wtedy Swoszowicki Piknik Patriotyczny połączony z obchodami 10-lecia działającego w forcie Muzeum Spraw Wojskowych.

We wtorek, 12 września o godz. 19.00 Centrum Kultury Podgórza, zaprasza na nocne zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem – oprowadza dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, (Politechnika Krakowska) oraz pokazy grupy rekonstrukcyjnej i „zwiedzanie z dreszczykiem”

W środę, 13 września (także 15 września) o godz. 16.30 w Fort 52a „Jugowice”– Muzeum Krakowa, zaplanowano prelekcję połączoną z oprowadzaniem pt. Artyleria pod pancerzem oraz wystawę „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”.

W piątek, 15 września o godz. 18.00 w Forcie Borek Wojskowa Orkiestra Kraków zagra marsze austro-węgierskie, prowadzenie koncertu mjr Dariusz Bylina, dowódca OW Kraków i dr inż. arch. Krzysztof Wielgus, Politechnika Krakowska

W sobotę, 16 września o godz. 12.00 Muzeum Podgórza czyli dawnych koszarach pod św. Benedyktem odbędzie się spotkanie na temat „Muzeum Podgórza, obiekt, który pełnił rolę zaplecza artyleryjskiego twierdzy Kraków – Koszary Pod św. Benedyktem”

Fort 52 ½ N „Skotniki” – Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, godz. 15.45 – Fort „Skotniki” na szlaku Twierdzy Kraków. O godz. 16.30 – oprowadzanie po wystawie „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej”.

Fort 52 ½ S „Sidzina” – Fundacja Pełna Życia, godz. 14.30, 15.45 i 19.30. Spacer po forcie – oprowadzają pracownicy Fundacji Pełnej Życia, prezentację filmu o Forcie Sidzina – opowiada dr inż. arch. Krzysztof Wielgus oraz będzie można zobaczyć wystawę modeli i dioram historycznych.

Godz. 17.00 – wykład o „Forcie Sidzina na tle historii Twierdzy Kraków” – dr inż. arch. Filip Suchoń, Politechnika Krakowska

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Godz.18.00 – „Wnukowie Sybiraków”. Koncert pieśni o tematyce sybirackiej XIX i XX wieku. Wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Mateusz Kurcab (fortepian). Miejsce koncertu: Fort „Sidzina” nr 52 i ½ S – Koncert współorganizowany z Fortem „Skotniki”

W niedzielę 17 września atrakcje przygotowano również w Forcie 52 ½ S „Sidzina” – Fundacja Pełna Życia w godz. 14.30, 15.45 i 19.30. Spacer po forcie – oprowadzają pracownicy Fundacji Pełnej Życia, prezentację filmu o Forcie Sidzina – opowiada dr inż. arch. Krzysztof Wielgus oraz będzie można zobaczyć wystawę modeli i dioram historycznych.

Wydarzenie jest organizowane przez Gminę Miejską Kraków we współpracy z Muzeum Armii Krajowej oraz zarządcami obiektów dawnej Twierdzy Kraków, które otrzymały drugie życie i służą mieszkańcom naszego miasta.

Szczegóły na temat rezerwacji wejściówek na wybrane wydarzenia na stronie Twierdzy Kraków oraz obiektów biorących udział w imprezie.

Pełny program: https://twierdzakrakow.pl/

Fot. Ł. Gągulski

709 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent