Fisher Price
rysuj

Plakaty kampanii pojawią się m.in. w środkach komunikacji miejskiej, dużych przedsiębiorstwach, urzędach pocztowych, placówkach MOPS, YMCA Gdynia, Urzędzie Miasta oraz w siedzibach organizacji pozarządowych. Akcja jest jednocześnie częścią całorocznej gdyńskiej kampanii społecznej „W trosce o dziecko".

 

film

Obecnie w Gdyni jest 248 rodzin zastępczych, w których przebywa 307 dzieci. Ponadto poza gminą funkcjonuje 12 zawodowych rodzin zastępczych (w tym 4 wielodzietne i 8 specjalistycznych), w których przebywa łącznie 24 dzieci z terenu Gdyni.

 

 

Jak zostać rodziną zastępczą?

 

Rodziną zastępczą może być małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim.

Aby zostać rodziną zastępczą należy:

– mieć stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski,

– korzystać w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,

– posiadać stałe źródło utrzymania i dobre warunki mieszkaniowe,

– cieszyć się dobrym zdrowiem i pozytywną opinią w środowisku,

– ukończyć odpowiednie szkolenie.

Rodzinie zastępczej oferuje się:

– pomoc finansową na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka

– pomoc specjalistyczną w rozwiązywaniu pojawiających się problemów,

– szkolenie przygotowujące do przyjęcia dziecka.

Osobie, która podejmie się pełnienia funkcji niespokrewnionej rodziny zastępczej, w dalszej kolejności może być zaproponowana możliwość pełnienia funkcji zawodowej rodziny zastępczej (wynagrodzenie uzależnione jest od stopnia przygotowania, liczby dzieci pod opieką i ich stanu zdrowia)

 

Osoby zainteresowane proszone są o osobisty kontakt w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni, ul. Grabowo 2, pokój 6 i 7, w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00. Wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr. 58 782-01-21 wew.74 i 47 lub 625-93-74.

{{moduly ntltresc}}

Chętne osoby powinny kontaktować się z Zespołem ds. Wsparcia Dziecka i Rodziny w gdyńskim MOPS, przy ul. Grabowo 2, (tel. 058 782-01-20, wew. 74 lub 47). Celem rozmowy wstępnej jest zapoznanie kandydatów z ideą rodziny zastępczej, korzyściami i obowiązkami jakie płyną z pełnienia funkcji takiej rodziny. Kandydaci proszeni są następnie o przygotowanie stosownej dokumentacji, zostają poddani badaniu psychologicznemu i pedagogicznemu. MOPS przeprowadza wywiad środowiskowy w ich miejscu zamieszkania. Kolejnym krokiem jest 40-godzinne szkolenie (prowadzone przez Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Gdyni), które w formie warsztatowej porusza zagadnienia wychowawcze. Po odbyciu szkolenia komisja kwalifikacyjna decyduje o wydaniu certyfikatu uprawniającego do prowadzenia rodziny zastępczej. Po uzyskaniu certyfikatu rodzina może wystąpić do sądu o ustanowienie opieki nad dzieckiem. Cały proces trwa przeciętnie do czterech miesięcy. Jeśli rodzina zastępcza nie jest od razu gotowa podjąć pełnej (łącznie z orzeczeniem sądu) opieki nad dzieckiem, może przez pewien czas pełnić rolę tzw. rodziny zaprzyjaźnionej. Dzieci z placówki opiekuńczej mogą być zabierane przez taką rodzinę na weekendy, wycieczki, wspólne zajęcia. Służy to lepszemu wzajemnemu poznaniu się dzieci i opiekunów, a w konsekwencji lepszemu doborowi rodzin.

 

Wszystkie rodziny zastępcze z terenu Gdyni mogą liczyć na stałą pomoc pedagogiczną i psychologiczną pracowników MOPS. Mogą się konsultować zarówno z Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym w Gdyni przy ul. Demptowskiej 46, jak i Zespołem ds. Wsparcia Dziecka i Rodziny MOPS przy ul. Grabowo 2. Zespół udziela pomocy w usamodzielnianiu wychowanków oraz służy poradami prawnymi z zakresu prawa rodzinnego.

 

Kontakt:

 

Cezary Horewicz

rzecznik prasowy MOPS w Gdyni

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Grabowo 2

81-265 Gdynia
tel/fax: 058 782-01-20
<a href=mailto://sekretariat@mopsgdynia.pl>sekretariat@mopsgdynia.pl</a>
rzecznik@mopsgdynia.pl

 

 

źródło www.gdynia.pl

192 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent