Fisher Price
rysuj

Kino Dzieci to nie tylko filmy. Chwilę przed i podczas Festiwalu na małych i dorosłych widzów czeka szereg warsztatów, wykładów, seminariów oraz spotkań z muzykami, naukowcami i filmowcami. Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. Pełny harmonogram wydarzeń na stronie www.kinodzieci.pl.

 

film

Kino Dzieci o wychowaniu – seminaria i wykłady dla rodziców

Wspólnie z Familylab Polska przygotowaliśmy cykl wydarzeń skierowanych do rodziców „Kino Dzieci o wychowaniu”. Chcemy zainspirować dorosłych do poszukiwania nowych sposobów komunikowania się z dziećmi. Wspólnie odkryć na nowo ciekawość samych siebie, o której w codziennym życiu często zapominamy. Na dzień przed rozpoczęciem Festiwalu, 22 września w Kinie Muranów, odbędzie się wykład Dušanki Kosanović, liderki Familylab Chorwacja, skierowany do rodziców, edukatorów i nauczycieli, w którym prelegentka zachęci do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Kim naprawdę są nasze dzieci i co zrobić, by lepiej je poznać i zrozumieć? Wykład ilustrowany będzie fragmentami filmów z tegorocznego programu Kina Dzieci.

25 września w Kinie Muranów (a we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty już 14 września) seminarium „Jestem OK taki, jaki jestem”, które poprowadzi Anna Przybyszewska z Familylab Polska. Podczas seminarium dowiemy się m.in. jak wspierać i wzmacniać w dzieciach ich poczucie własnej wartości i nie przekroczyć granicy pomiędzy konstruktywnym towarzyszeniem dziecku a rozpieszczaniem go. Natomiast 26 września Anna Kasprzycka, również z Familylab Polska, która wspiera i inspiruje rodziców w ramach prowadzonej przez siebie pracowni „Rodzina w relacji”, poprowadzi seminarium „Dziecko w szkole”, które postawi pytania o to jak mądrze wspierać dziecko, aby radziło sobie jak najlepiej z edukacją szkolną i jak funkcjonować w triadzie ja – moje dziecko – szkoła.

Dla najmłodszych – warsztaty, spotkania i wydarzenia specjalne na Kinie Dzieci

Otwarcie

W sobotę 23 września o 16:00 w Kinie Muranów, Festiwal zostanie oficjalnie otwarty pokazem filmu „Storm. Opowieść o odwadze”. Po seansie odbędzie się spotkanie z dziecięcymi aktorami Juną de Leeuw i Daviem Gomezem – filmowymi Marieke i Stormem. Tego samego dnia, trochę wcześniej – o 11:00, pokaz czterech, w tym dwóch premierowych, odcinków serialu „Basia”, ekranizacji serii ulubionych książeczek najmłodszych dzieci. Po seansie spotkanie z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak – autorkami książek o Basi, oraz Marcinem Wasilewskim – reżyserem serialu. Po seansie będzie można zdobyć pierwszy raz w życiu autograf na ulubionej książce!

Muzykujemy

Na zakończenie Festiwalu, 1 października, po seansie zestawu dla dzieci sześcioletnich i starszych „Chłopiec w skorupce i inne filmy krótkie”, odbędą się warsztaty muzyczne ze skrzypaczką Dagną Sadkowską i klarnecistą Michałem Górczyńskim. Kolory, bohaterowie, morały i śmieszno-trudne sprawy, wszystko co na ekranie może również zabrzmieć na instrumentach w wykonaniu muzyków i widzów. Każdy widz będzie mógł dołączyć do powstającej na żywo kompozycji!

Wcześniej, bo 24 września w Kinotece, po seansie zestawu filmów dla dzieci czteroletnich i starszych „Wielka przygoda małej linii i inne filmy krótkie” odbędą się warsztaty beatboxu z Patrykiem Tik Takiem Matelą. Czy można zagrać coś bez instrumentów? Patryk Tik Tak Matela, beatboxer przecierający szlaki wokalistyki eksperymentalnej, pokaże nie tylko, że można, ale też – jak to robić.

1 października muzyk wraz z Kinem Dzieci przygotuje dwugodzinny warsztat połączony z projekcją krótkiego filmu „Pan Hublot”. Uczestnicy warsztatów spróbują udźwiękowić krótki film za pomocą beatboxowych brzmień.

Festiwalowa podróż do Czech

W tym roku Kino Dzieci wyrusza w niedaleką podróż – do Czech. W sekcji czeskiej w Warszawie i Wrocławiu nowe animacje i filmy aktorskie, a także klasyczne, niezapomniane bajki: „Krecik” i „Pat i Mat”. 23 września, po filmie „Błękitny tygrys”, Kino Dzieci we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie przygotuje lekcję czeskiego. Będzie można dowiedzieć się, jak przywitać się po czesku, jak się przedstawić i jak powiedzieć, że kocha się kino. Natomiast 24 i 25 września po seansie filmu „Niedoparki” prawdziwa gratka – skarpetkowe warsztaty plastyczne, które poprowadzi sama reżyserka Galina Miklínová.

Z nosem w książkach

Tegorocznej sekcji „Kino Dzieci z nosem w książkach”, związanej z adaptacjami literatury dziecięcej, towarzyszyć będzie szereg książkowych wydarzeń. Już w ten weekend (16-17 września) w pięciu lokalizacjach w Warszawie i pięciu we Wrocławiu odbędą się warsztaty „Z książką do kina – rodzinny weekend z Kinem Dzieci” połączone z projekcją krótkiego filmu „Pan Patyk” – ekranizacji książki Julii Donaldson, znanej polskim czytelnikom autorki przygód Gruffalo. W pierwszy i drugi weekend Festiwalu uruchomiona zostanie wymienialnia książek dla dzieci i młodzieży. Będzie można przynieść swoje przeczytane książki i wymienić je na inne! 30 września przed seansami filmów „Mama Mu i Pan Wrona”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Tsatsiki, tata i wojna oliwkowa” dzieci posłuchają o książkowych bohaterach, a po każdym z filmów będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Warsztaty i wstęp do filmów przygotuje Wydawnictwo Zakamarki.

Odkrywamy miasto i muzeum. Budujemy z VOX

Jak ciekawość, to odkrywanie. 23 września po filmie „Jill i Joy” w Kinotece odbędą się warsztaty plastyczne dla wszystkich chętnych – na widzów czekają pocztówki z najpiękniejszymi warszawskimi kamieniczkami – do wycięcia, złożenia i wysłania w świat. A po filmie czas na zwiedzanie Muzeum Domków dla Lalek z przewodnikiem – zapisać można się już dziś. 27 września po filmie „Tarapaty” w Kinotece wykład varsavianisty z portalu Ulice Twojego Miasta. Natomiast 24 września Kino Dzieci, wspólnie z partnerem głównym festiwalu, uruchomi MajsterkoVOX – przestrzeń do majsterkowania w Kinotece. Pod okiem projektantki VOX, Joanny Leciejewskiej, każdy uczestnik warsztatów będzie mógł złożyć z lekkich i poręcznych części całkiem własny stołek, ozdobić go według swojego własnego pomysłu i zabrać go do domu.

Wykłady Uniwersytetu Dzieci

Fundacja Uniwersytet Dzieci od ponad 10 lat organizuje wykłady dla dzieci i młodzieży. W ramach Kina Dzieci odbędą się trzy wykłady. 24 września po seansie „Nic bez nas” w Kinie Muranów, mgr Wojtek Doroszewicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład „Planeta Ziemia – najcenniejszy skarb”. 30 września, we Wrocławiu, przed filmem wstęp Hanny Sztwiertni „Jak możemy wpłynąć na przyszłość naszej planety”

Z kolei 30 września w warszawskim Kinie Muranów, po seansie filmu „Storm. Opowieść o odwadze”, odbędzie się wykład „Autostopem przez Galaktykę Gutenberga” dr. Błażeja Popławskiego, który przeniesie słuchaczy do okresu upowszechnienia druku. We Wrocławiu, przed seansem, wstęp „Jakie zmiany wniosło wynalezienie druku?” wygłosi dr Marcin Dyś.

Na zakończenie, 1 października, po seansie filmu „Labirynt” w Kinotece, Paweł Gajda z Carbon Studio VR opowie dzieciom o wirtualnej rzeczywistości. Czy świat wirtualny może przeniknąć do naszej rzeczywistości? Gdzie jest granica między tym, co prawdziwe, a tym, co wykreowane przez programistów? 30 września we Wrocławiu wstęp do filmu wygłosi Kamil Klimas.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach, pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.

Partner główny: VOX

Patroni medialni: AMS, Co jest grane 24, Czas Dzieci, Dziecko, Filmweb, Gazeta Wyborcza, Juniorowo, Kino, Ładnebebe.pl, Mammazine, Miasto Dzieci, Radio TOK FM, Sens, TVP Kultura, Zwierciadło

 

488 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent