Happening historyczny „Bytom 1919-1922” odbędzie się w miejscach, które związane były z działalnością polskich organizacji społeczno-kulturalnych, a potem też (od stycznia 1920 r.) Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, w przededniu 100. rocznicy podpisania porozumienia między rządem polskim i niemieckim (1.10.1919 r.) pozwalającym na powrót po I Powstaniu Śląskim kilku tysięcy powstańców, którzy uciekli do Polski przed represjami.
Happeningowe aktywności:
– Gra edukacyjna „Gramy w Powstania” – składająca się z 15 plansz dotyczących Powstań Śląskich i plebiscytu oraz zwyczajów i życia na Górnym Śląsku w tym okresie. Uczestnik gry otrzymuje kartę, na której udziela odpowiedzi do zadań umieszczonych na poszczególnych planszach.
– Edukacyjna gra miejska „Bytom w latach 1919-1922” (np. ułóż puzzle plakatów plebiscytowych, odszukaj tablice pamiątkowe w mieście, zaśpiewaj piosenkę powstańczą, udziel pierwszej pomocy powstańcowi, uszyj opaskę powstańczej, zaprojektuj plakat plebiscytowy, itp.)
– Wystawa przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej” – ukazuje Powstania Śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją.
– Wystawa przygotowana przez Muzeum Górnośląskie”Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”, ukazująca życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
– Spacer edukacyjny po historycznych miejscach Bytomia z lat 1919-1922.
– Sonda uliczna: Co ty wiesz o wydarzeniach w Bytomiu z lat 1919-1922?