Blisko 40 tys. zł dla Schroniska dla Bezdomnych Kobiet
Delfinek
Schronisko dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Sołtysowskiej w Krakowie ma w pełni wyremontowane kuchnie i świetlice. Dzięki zaangażowaniu IKEA Kraków w pomieszczeniach placówki pojawiły się nowe, funkcjonalne meble oraz kolorowe wyposażenie o wartości blisko 40 tys. zł.

Remont i pełne umeblowanie w postaci szafek, płyt gazowych, piekarników, lodówek, zlewów, koszy, lamp, stołów, krzeseł, sof, oświetlenia i wielu innych produktów, a także kolorowych dodatków, w które wyposażone zostały trzy kuchnie i dwie świetlice, to owoc współpracy IKEA Kraków z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Cieszymy się, że mogliśmy pomoc kolejnemu ośrodkowi, remontując i meblując w sumie pięć sal – trzy kuchnie i dwie świetlice. Pomieszczenia, wyposażone w nowe meble i sprzęt AGD, nie tylko stały się maksymalnie użyteczne i błyszczą nowością, ale dzięki poduszkom, zasłonom i innym drobiazgom – zyskały prawdziwie domowy klimat, tak potrzebny w tym miejscu. Mam nadzieję, że osoby korzystające z kuchni czy świetlic będą mogły cieszyć się ich metamorfozą – mówi Natalia Leszczyńska, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Kraków. I dodaje: – IKEA Kraków nie tylko sfinansowała zmianę pomieszczeń, ale – co ważniejsze – w działania zaangażowało się kilkunastu pracowników – od dekoratorów, po osoby, które przez kilka dni, już na miejscu, wspólnie skręcały i montowały meble. To także taki nasz „ludzki” wkład w zmianę tego miejsca.

Schronisko przy ul. Sołtysowskiej prowadzone jest od 2002 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie z przeznaczeniem dla kobiet, w tym dla matek z dziećmi powyżej 7. roku życia. Placówka dysponuje 53 miejscami.

Zgodnie z założeniem schronienie w placówce otrzymują kobiety, które są bezdomne, nie mają wsparcia w rodzinie, pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, pozostają w konflikcie z rodziną i/lub partnerem życiowym. Podejmowane są działania w kierunku wyjścia z bezdomności, rozwiązywania życiowych problemów, poszukiwania pracy, wynajęcia pokoju lub mieszkania na wolnym rynku, poprawy relacji z rodziną, kształtowania właściwych postaw matek wobec dzieci. Kobiety, przebywające w ośrodku, mają zapewnioną opiekę psychologiczną (terapia indywidualna, rozmowy wspierające, konsultacje, opiniowanie, kontakty z rodziną, współpraca z instytucjami), pedagogiczną (rozmowy indywidualne z matkami i dziećmi, zajęcia wychowawczo – terapeutyczne), socjalną (wywiady, konsultacje, poradnictwo, kontakty z rodziną) i prawną (konsultacje, poradnictwo).
Pomoc w wychodzeniu z bezdomności poprzedzona jest szczegółową diagnozą przyczyn i skutków bezdomności, a także określeniem możliwości i mocnych stron każdej osoby. Pracownicy biorą pod uwagę indywidualne potrzeby i problemy mieszkanek.

Dyrektor ośrodka, Iwona Berlińska podkreśla: – Jeszcze kilkanaście dni temu nasze świetlice i kuchnie były wysłużone i skromnie wyposażone, a dziś – kolorowe, nowoczesne i funkcjonalne. Dzięki firmie IKEA Kraków nasze pomieszczenia zmieniły się nie do poznania. Zniszczone meble zastąpione zostały przez nowe stoliki, krzesła, szafki, regały, kanapy, lampy oraz sprzęt AGD. To ogromna pomoc jaką nasza placówka otrzymała od firmy IKEA Kraków. Dzięki tej hojności dzieci i dorośli mogą korzystać z kolorowych i bogato wyposażonych pomieszczeń. Schronisko w świadomości wielu osób, również  bezdomnych, kojarzone jest z miejscem ponurym, gdzie nie przywiązuje się uwagi do wystroju pomieszczeń. Nasza placówka od zawsze starała się łamać te stereotypy, jednak środki, jakimi dysponujemy, nie zawsze są wystarczające.  Naprzeciw naszym potrzebom wyszła IKEA Kraków stwarzając dla naszych mieszkańców prawdziwie domowe i ciepłe wnętrza. 

Pracownicy starają się włączyć mieszkanki w działalność placówki, czyniąc je współodpowiedzialnymi za jej funkcjonowanie. W tym celu na terenie ośrodka działa samorząd mieszkanek, czuwający nad przestrzeganiem regulaminu i przestrzeganiem praw podopiecznych. Mieszkanki same dbają o porządek na terenie placówki i wokół niej przez codzienne dyżury. Byłe mieszkanki utrzymują kontakt z personelem Ośrodka, który służy im radą, pomocą i wsparciem.

Działalność placówki finansowana jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Obecnie Schronisko zamieszkuje 50 osób, w tym 6 matek i 12 dzieci. Są to osoby w różnym wieku, z rożnymi problemami, dla których pobyt w placówce daje szansę na poprawę swojej sytuacji. W roku 2015 w placówce przebywało 97 osób w tym 19 dzieci, usamodzielniło się 26 osób.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z IKEA Kraków

Współpraca Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z IKEA Kraków rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy IKEA Kraków odpowiedziała na apel o pomoc dla rodziny poszkodowanej w pożarze – rodzina otrzymała wyposażenie domu – od mebli po sztućce. W tym samym roku w dwóch całodobowych placówkach dla dzieci urządzone i wyposażone zostały nowe kuchnie, dostosowane do potrzeb małych mieszkańców. Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego IKEA Kraków przekazała dla zawodowych rodzin zastępczych i placówek socjalizacyjnych bony upominkowe na zakupy w swoim sklepie. Następnie, w 2012 roku, IKEA Kraków w ramach akcji „Mieszkanie Marzeń” urządziła kuchnię i przekazała pełne wyposażenie dla placówki rodzinnej. Część wyposażenia mieszkania marzeń otrzymała też interwencyjna placówka dla dziewcząt. Miejsca te otrzymały nowy sprzęt potrzebny w kuchni i łazience – pralkę, lodówkę, kuchenkę gazową i zmywarkę. W okresie Bożego Narodzenia w 2012 r. IKEA Kraków zorganizowała również zbiórkę pluszaków dla dzieci przebywającym pod opieką zawodowych rodzin zastępczych. W sierpniu 2012 r. dla jednej z grup Domu Dziecka nr 1, IKEA Kraków pomogła wyposażyć pomieszczenia przy ul. Św. Gertrudy. W następnym roku (2013 r.), w przekazanym przez Gminę mieszkaniu, uruchamiano grupę usamodzielnienia dla młodzieży, w której na prośbę Ośrodka IKEA Kraków urządziła nową kuchnię. Dzięki temu dzieci mogły szybko wprowadzić się do nowego, pięknie umeblowanego mieszkania. Od 2014 IKEA Kraków wspiera zmiany w świetlicach środowiskowych. We wrześniu 2014 r. pełne wyposażenie w postaci półek, stołów, krzeseł, kanap, a także dywanów, zasłon, lampek i zabawek edukacyjnych otrzymały 3 krakowskie Świetlice: Świetlica środowiskowa „DOM” przy ul. Skarbińskiego, „Mała przystań” przy ul. Brzozowej i „Oratorium” przy ul. Różanej. Do końca roku urządzone zostały kolejne 3 świetlice.

254 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent