autyzm

📅 piątek 22.10.2010 do piątek 12.11.2010
autyzm

O Fundacji i autyzmie
Barbara Piasecka Johnson oraz Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson są fundatorami i sponsorami budowy Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem, które jest prowadzone przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD). Głównym celem statutowym Fundacji IWRD jest niesienie pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.
Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwoju. W ostatnich latach następuje niepokojący wzrost liczby dzieci dotkniętych tym problemem. Od 1995 do 2007 r. liczba dzieci z rozpoznanym autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi wzrosła aż 10-krotnie (według American Academy of Pediatrics). W 1995 r. było ich zaledwie 6 na 10.000 urodzeń, podczas gdy w 2007 r. zanotowano już 60 dzieci z zaburzeniem autystycznym i pokrewnymi. Oznacza to, że 1 dziecko na 166 urodzeń ma zaburzenie autystyczne lub zaburzenie pokrewne
Wiadomo już, że nie ma żadnego leku na autyzm, jednak wczesne rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem. Około 50% dzieci poddanych tej formie terapii przed ukończeniem przez dziecko czwartego roku życia, po kilku latach intensywnej nauki przechodzi do masowych przedszkoli i szkół i nie odróżnia się od swoich rówieśników. Pozostałe dzieci również funkcjonują znacznie lepiej niż przed rozpoczęciem nauki.
Dzięki nowej placówce, w której terapia prowadzona jest w oparciu o badania naukowe, w Gdańsku stworzono modelowe Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem.

Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka
ul. Malczewskiego 139
80-114 Gdańsk
tel. (058) 341 44 41
tel/fax (058) 341-44-40
e-mail: biuro@iwrd.pl
     

Gdańsk pomaga – kalendarium
Władze Gdańska dostrzegły wagę problemu i wspierały projekt budowy przedszkola od samego początku.
– 28 czerwca 2007 roku Rada Miasta Gdańska jednogłośnie wyraziła zgodę na przekazanie w drodze darowizny Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson działek przy ul. Malczewskiego na cel publiczny – budowę Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem (Uchwała Rady Miasta Gdańska Nr XI/221/07). Łączna powierzchnia działek wynosi 4690 m2.
– 28 lutego 2008 podpisana została umowa darowizny nieruchomości pomiędzy Gminą Miasta Gdańska a Fundacją Barbary Piaseckiej Johnson.
– 25 czerwca 2009 uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Przedszkola. Wedle umowy, przedszkole miało powstać do 2015 roku – niedotrzymanie terminu spowodowałoby odebranie działki oraz wielomilionowe odszkodowanie na rzecz Miasta.
– październik 2010 – zakończenie budowy, które planowane było na jesień 2011 roku! Budowę w całości sfinansowała Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson.

O Przedszkolu i obiekcie
Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem będzie prowadzone przez Fundację – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (www.iwrd.pl), która została powołana w celu niesienia bezpośredniej pomocy terapeutycznej dzieciom z zaburzeniem autystycznym. Instytut jest pierwszą repliką Princeton Child Development Institute w Europie. Zajmuje się wszechstronną pomocą dzieciom z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom. Celem Fundacji jest prowadzenie działalności terapeutyczno-edukacyjnej, wykorzystującej najnowsze metody naukowe. Kadrę Instytutu stanowią wysoko wyspecjalizowani terapeuci, a trenerzy to osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z autyzmem, które odbyły wielomiesięczne staże w Princeton Child Development Institute w USA.
Powstał 3-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 2100 m2. Oddzielono poszczególne funkcje obiektu tak, aby każda z części Przedszkola mogła pracować niezależnie. Pomieszczenia przeznaczone na terapię dla dzieci z autyzmem zaplanowano tak, aby dzieci miały w ramach prowadzonej terapii bezpośredni kontakt z otoczeniem – w każdej salce są drzwi prowadzące na zewnątrz, do ogrodu. Do dyspozycji będzie także plac zabaw i specjalnie wyposażona sala do zajęć ruchowych.

Korzyści dla Miasta
Gdańsk stał się pierwszym miastem w Polsce, w którym powstało Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem w tej formie – opartej na amerykańskich doświadczeniach i najnowszych badaniach. Dzieci uzyskały możliwość kompleksowej opieki i szanse normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Powstanie Przedszkola spowodowało:
– trzykrotnie zwiększenie liczby dzieci, objętych indywidualną terapią (w pierwszym etapie to 20 dzieci, a docelowo – nawet do 40 dzieci z autyzmem, 200 rodzin w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym oraz 25 w przedszkolu integracyjnym)
– skrócenie czasu oczekiwania na wizytę w punkcie konsultacyjnym z 3-4 miesięcy do 1 miesiąca
– zintensyfikowanie integracji dzieci z autyzmem z pełnosprawnymi dziećmi
– poszerzenie programu praktycznych i teoretycznych szkoleń – zwiększenie liczby przeszkolonych specjalistów.
Obecnie w Przedszkolu zatrudnionych jest 10 terapeutów, a docelowo będzie ich dwa, trzy razy więcej. Terapia prowadzona jest indywidualnie, więc przyjęcie nowego dziecka oznacza zatrudnienie kolejnego terapeuty.
Dodatkowo, Instytut będzie także kształcił nauczycieli. Rodziny dzieci autystycznych uzyskają profesjonalne wsparcie.

materiał prasowy UM Gdańsk 

413 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
fax: +48 (058) 302 39 41
Kontakt:

tel. centrala: +48 (058) 323 60 00, +48 58 323 60 05; tel. informacja: +48 (058) 323 60 30
umg@gdansk.gda.pl
http://gdansk.pl