Program:
15:30 otwarcie II Festiwalu im. DG Fahrenheita
• kowalstwo artystyczne
Pokazy i warsztaty kowalstwa artystycznego.
Prawdziwy warsztat kowali przygotowany we współpracy z „Kuźnią z Fortów".
• pokazy edukacyjne
• prezentacje związane z bursztynem
Wystawa urządzeń do tworzenia biżuterii z bursztynu od czasów średniowiecza do czasów nam współczesnych przygotowana we współpracy z Galerią Jantar z Gdańska oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników.
• prezentacje wielkoformatowych odlewów szklanych
Obrazy szklane Gdańska o wielkości ponad 1,5m2 każdy oraz inne drobne prace wykonane dzięki wysokiej temperaturze przekształcające piasek w szkło.
• rozpoczęcie budowy pieca hutniczego
16:00-20:00 pokazy specjalne, co godzinę –
– wybuchające arbuzy, rakiety wodno-azotowe, termit
Pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu. Skraplanie powietrza, zmniejszanie balonów, pokazy lewitacji diamagnetycznej, zamrażanie kwiatów, gumy, metalu i możliwość bezpośredniego zetkniętego z tak niską temperaturą dla każdego!
18:00 tworzenie form do odlewów
21:00 główna atrakcja festiwalu ODLEWY W ŻELIWIE
– otwarcie pieca hutniczego; cykliczny wytop żelaza
Od momentu rozpoczęcia festiwalu przygotowywany będzie piec do wytopu, tzw. żeliwiak. W nim umieszcza się kawałki starych kaloryferów, sypie koksu, dmucha powietrzem i rozpala do czerwoności. A prawdziwa magia zaczyna się po zmierzchu i otwarciu pieca z płynącym żywoczerwonym żelazem. Zaleje ono wydrążone formy i stworzy niepowtarzalne prace festiwalowe.
Celem Festiwalu Temperatury imienia Daniela Gabriela Fahrenheita jest spajanie kultury, sztuki i edukacji oraz przybliżanie ich mieszkańcom Gdańska. Patronem wydarzenia jest postać wielkiego inżyniera i odkrywcy, urodzonego w Gdańsku, Daniela Gabriela Fahrenheita, który przez swoje osiągnięcia jest znany na całym świecie. Kojarzony z drugą, co do popularności, skalą temperatury nazwaną od jego nazwiska skalą Fahrenheita, jest też twórcą pierwszych termometrów rtęciowych i odkrywcą wielu zjawisk związanych z temperaturą. Postać Fahrenheita jest powodem do zainicjowania szerszego rozumienia temperatury jako pojęcia wykorzystywanego zarówno w sztuce jak i nauce.
Organizatorzy: Towarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna", Inter_Edu Dawid Kubacki.
Mecenat: Miasto Gdańsk, patronat: Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk
źródło www.gdansk.pl
{{moduly ntltresc}}