Akademia Dzieci w Lesie, czyli projekt edukacji terenowej
Delfinek
Niedaleko Krakowa, w kierunku solnego miasta, czyli Wieliczki i wrót do Beskidu Wyspowego, czyli Gdowa, leży mała wieś Hucisko, która ma olbrzymie szczęście do ludzi, moc historii zapisanych w domach i krajobrazie oraz wspaniałą przyrodę, która cieszy oko i karmi ducha. Od września działa tutaj Akademia Dzieci w Lesie, czyli  projekt edukacji alternatywnej w naturze, opracowany w modelu leśnego przedszkola i przeznaczony dla dzieci w wieku 2,5 do 6 lat. Za przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Plenerownia, która będzie realizowała go według wytycznych Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Dzieciaki w leśnym przedszkolu bawią się i uczą poprzez żywy kontakt z przyrodą, czerpiąc z otoczenia. Większość dnia spędzają na polu (lub na dworze – jak kto woli), w myśl zasady, że nie ma złej pogody, tylko nieodpowiednie ubranie. Gdy jest bardzo zimno lub wietrznie dzieci mają do dyspozycji swoją bazę. W Hucisku tworzy ją m. in. prawdziwe indiańskie tipi, gdzie mali ludzie mogą w każdej chwili poleżakować, poczytać czy pobawić. Dzień leśnego przedszkolaka zaczyna się od kręgu – jest to czas powitania, wprowadzający w tematykę dnia. Później następuje wyprawa do lasu/w teren, kiedy dzieci mają okazję bawić się według własnego pomysłu (niech żyje zabawka wszechczasów, czyli patyk ), a także biorą udział w aktywnościach o charakterze przyrodniczym, artystycznym, czy z zakresu pedagogiki przeżyć. To m. in. w trakcie tych zabaw uczą się pisać i poznają matematykę. Najważniejszym celem jest, aby nauka przebiegała w procesie „flow”, swobodnie, a dziecko mogło wszechstronnie rozwijać się w harmonii z naturą. W takiej formie edukacji dzieci mają okazję doświadczać otaczającego świata, tworzyć, konstruować, badać zmysłami ale i po prostu czasem zwyczajnie się ponudzić, patrząc na chmury czy krople deszczu.

Akademia dzieci w lesie

Akademia Dzieci w Lesie z siedzibą w Hucisku będzie funkcjonowała w oparciu o wspaniałe zasoby przyrodnicze ale i kulturowe miejsca – z miejscowością są związani czołowi przedstawiciele sztuki i kultury polskiej XX w. Swoje domy mieli tutaj światowej sławy reżyser, twórca i teoretyk teatru, malarz Tadeusz Kantor i jego żona, malarka i aktorka Maria Stangret, a także scenograf, aktor i wieloletni kierownik artystyczny krakowskiego Teatru Lalki i Maski „Groteska”, Kazimierz Mikulski. Akademia Dzieci w Lesie swoją bazę ma właśnie w ogrodzie przy dawnym domu tego artysty, twórcy m. in. rysunkowej postaci Ferdynanda Wspaniałego, jednego z najsłynniejszych psów w literaturze, znanego kolejnym pokoleniom małych czytelników. Organizatorom zależy by dzieci zanurzyły się w naturze i kulturze, a w tym celu proponują różne inicjatywy, także takie które umożliwią posmakowanie kreatywnej edukacji outdoorowej rodzinom, czy grupom ze zwykłych placówek przedszkolno-szkolnych.

Zapisy do Akademii Dzieci w Lesie odbywają się w sposób ciągły. Zainteresowanych projektem edukacyjnym dla dzieci w wieku przedszkolnym  w Hucisku odsyłamy na FB/Akademia Dzieci w Lesie, a tych, którzy chcieliby poznać ofertę warsztatów dla różnych odbiorców na FB/Dom Opowieści.

Na stronie www.plenerownia.com znajdują się informacje o wszystkich aktualnych wydarzeniach w Hucisku.

Akademia dzieci w lesie

695 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent