Niewielu z nas jednak pamięta, że ostatni z Jagiellonów w 1558 roku zainicjował pierwsze połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Chociaż nikt nie używał wtedy pocztowych znaczków do przesyłania listów – tylko konnych kurierów, wydarzenie to uznawane jest za początek poczty na ziemiach polskich.
Zapraszamy do udziału w konkursie! Inspirując się wybranymi motywami z zachowanych renesansowych eksponatów na wawelskich ekspozycjach, a także korzystając z wybranych wydarzeń politycznych bądź prywatnych z życia króla, opracujcie projekt znaczka pocztowego, dedykowanego ostatniemu z Jagiellonów.
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VII).
Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i podpisanie Formularza Zgłoszeniowego (załącznik nr 1) oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
Znaczek w wersji papierowej wraz z wersją elektroniczną w formacie PDF należy nadsyłać do 13 listopada 2020 r. pod adres: Zamek Królewski na Wawelu, 31–001 Kraków, Wawel 5 lub dostarczyć osobiście do Kancelarii Zamku Królewskiego na Wawelu, budynek nr 8 na Wzgórzu Wawelskim – w dni robocze w godzinach od 9.00 do 15.30.
Regulamin i formularze są dostępne na stronie konkursu
https://wawel.krakow.pl/konkurs-na-znaczek-z-okazji-piecsetnej-rocznicy-urodzin-krola-zygmunta-augusta
Czas trwania konkursu: 3 września – 18 grudnia 2020
Finał i rozdanie nagród – 18 grudnia 2020, z udziałem zespołu Floripari
Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki
Czy i jak motywować dzieci
Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!
Organizator konkursu – Zamek Królewski na Wawelu
Partner – Biblioteka Kraków
Informacje na temat Konkursu udzielane są przez:
– Pracowników Działu Oświatowy Zamku Królewskiego na Wawelu: Bożenę Litewkę, Roberta Adamczaka, tel. 12422 51 55 wew. 443, w godzinach 9.00–10.00 i 14.00–15.00.
– Pracowników Działu Metodycznego i Projektów Biblioteki Kraków, tel. 12618 91 26, w godz. 8.00–15.00