Weleda
Weleda Baby

Ziemowit - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ziemek, Ziomek, Ziemuś
Znaczenie : Siemowit - pan rodziny
Planeta : Jowisz
Znane : Ziemowit Ryś
Imieniny : 19 października
 

Historia imienia

Większość słowiańskich imion przetrwała do naszych czasów w formie przekręconej i zaciemniającej pierwotne znaczenie. Tak też było i z Siemowitem, imieniem, które nosił syn Piasta, a pradziad Mieszka Pierwszego. Z Siemowita zrobił się później Ziemowit, niby od ziemi, tymczasem imię Siemowit pochodzi od „rodziny”, gdyż w dawnej polszczyźnie było słowo siemia, rodzina, które do dziś przechowało się w języku rosyjskim. Drugi człon imienia, wit, zapewne znaczył „pan, władca”, a może miał coś wspólnego ze słowem „zwyciężać”, które kiedyś brzmiało wiciężać .

Znaczenie imienia Ziemowit

Imię Siemowit mogło znaczyć „władca rodu”.

Numerologia imienia Ziemowit

Liczbą imienia Ziemowit jest OSIEM. Siemowit ma liczbę CZTERY, a więc charakter podobny do Wojciecha i Piotra, jest prostoduszny, zgodny i trzymający się ziemskich realiów, a przez obecność „rodziny” w imieniu przywiązany jest do rodzinnych tradycji, domu i miejsca zamieszkania. Jeżeli rozważamy znaki zodiaku, najlepsze jest to imię przede wszystkim dla Raków, jak również dla Ryb, Byków, Wag i Strzelców, choć mniej już nieco dla Skorpionów.

Jaki jest Ziemowit?

Ósemka sprawia, że chłopcy nazwani tym sztucznym nieco imieniem będą przejawiać więcej rozmachu, pomysłowości i inicjatywy, ale też będą od Siemowitów bardziej uparci, niezależni, skorzy do buntów i stawiania spraw na ostrzu noża.

Znak zodiaku imienia Ziemowit

To imię z kolei bardziej przystoi Skorpionom, Bliźniętom, Wodnikom i Baranom, ale Rakom, Strzelcom i Lwom też będzie dobrze służyć.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

575 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent