UD

Żegota - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Żegotka
Znaczenie : od słowa "palić"
Planeta : Mars i Księżyc
Znane :
Imieniny : 1 lutego
 

Historia i znaczenie imienia Żegota

Imię Żegota jest imieniem pochodzenia słowiańskiego. Pochodzi od słowa żec, oznaczającego „palić”. Żegota jest często interpretowane jako polska wersja imienia Ignacy, ze względu na jego zbliżone znaczenie: z łaciny ignis to „ogień”.

W polskich źródłach imię Żegota pojawiło się w roku 1212 – sto lat wcześniej niż Ignacy, co może dowodzić, że są to jednak dwa niezależne od siebie imiona.

Adam Mickiewicz przyjaźnił się z Ignacym Domeyko, który nazywany był również Żegotą. Z tego powodu Mickiewicz zamierzał nazwać imieniem Żegota głównego bohatera „Pana Tadeusza”. Pseudonim Żegota nosili także Ignacy Pauli, Ignacy Daszyński oraz Tadeusz Kurcyusz.

Żegocina to także nazwa wsi, położonej w województwie małopolskim.

Numerologia imienia Żegota

Liczba imienia Żegota to numerologiczna JEDENASTKA, charakteryzująca osoby odkrywcze i niezależne w działaniu.

Jaki jest Żegota?

Żegota jest osobą niezwykle charakterystyczną, trudno nie zwrócić na niego uwagi. A on tę uwagę właśnie uwielbia do siebie przyciągać. Ma silne zdolności przywódcze, czasem narzuca swoje zdanie. Ma także zakorzenione poczucie własnej wyjątkowości, bywa egocentrykiem, ale jednocześnie jest wrażliwy i uważny na innych. Nieugięcie dąży do wyznaczonego celu. Potrafi walczyć o swoje i najczęściej to zdobywa.

Żegota ma dużą wyobraźnię i kreatywność, dzięki czemu jest pomysłowy i nowatorski w swoich działaniach. Często przejawia także talenty artystyczne. Cechuje się dużą intuicją i wyczuciem, przez co łatwo mu dotrzeć do niemal każdego człowieka.

Znak zodiaku imienia Żegota

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Żegoty to Baran i Bliźnięta, którym najbliżej do jego przywódczych cech charakteru i aktywności.

559 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent