Władysław
UD

Władysław - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Władziu, Władek
Znaczenie : sławnie władający (panujący)
Planeta : Jowisz
Znane : Władysław Bartoszewski, Władysław Komar, Władysław Reymont, Władysław Sikorski, Władysław Szpilman
Imieniny : 27 lub 30 czerwca; także 4 maja, 25 września, 22 października

Historia imienia

Władysław to jedno z tych słowiańskich imion, które jest wciąż dla nas zrozumiałe bez specjalnego tłumaczenia. Wiemy przecież, co znaczy „sława” oraz „władać”. Istnieje również druga odmiana tego imienia: Włodzisław. Imię to wymyślono kiedyś dla władców i nosili je polscy królowie. Najbardziej sławni z Władysławów to Łokietek, który odbudował państwo polskie i wstrzymał podboje Krzyżaków; następnie Jagiełło, który zjednoczył Polskę i Litwę, oraz Władysław IV, za którego Polska sięgała najdalej na wschód.

Znaczenie imienia Władysław

Sławnie władający (panujący)

Numerologia imienia Władysław

Liczba imienia Władysław to JEDEN. Jedynka oznacza założycieli, pionierów, tych, którzy stają na czele i są pierwsi w szeregu.

Jaki jest Władysław?

Władysławowie nie lękają się ryzyka; w klasie nie boją się podnosić ręki, potrafią zabrać głos, jak również przyznać się do błędu. Lubią być lepsi od innych. Już w wieku chłopięcym grają role hardych twardzieli i gotowi są w nocy chodzić na cmentarz. Gdy minie hałaśliwa młodość, Władysławowie okazują się ludźmi poważnymi i odpowiedzialnymi, którzy chętnie przyjmują urzędowe funkcje i pierwsi zaczynają zarabiać „prawdziwe” pieniądze. Jednakże często długo pozostaje im zamiłowanie do wędrówek, podchodów i spania w namiocie. Do późnych lat szczycą się tytułami harcmistrzów. Władysławowie, zgodnie z królewską przeszłością tego imienia, dobrze się sprawdzają na kierowniczych stanowiskach i są godnymi zaufania szefami. Wielu Władysławów w historii dowodziło wojskiem i pewnie to zamiłowanie pozostało im do dziś. Władysławowie dbają o tradycję, dumni są z osiągnięć swoich ojców i dziadów i starają się w takim samym duchu wychować synów.

Znak zodiaku imienia Władysław

Imię to odpowiednie jest dla Raka, który spośród wszystkich znaków zodiaku najbardziej dba o rodzinę, tradycję i historię. Śmiało też mogą je nosić mężczyźni z tych znaków, które odznaczają się siłą woli i zdrowym, życiowym rozsądkiem – jak Koziorożec, Lew, Strzelec, a także Byk. Dla Skorpiona imię Władysław może być zbyt prostolinijne. Wodnika, który bywa włóczykijem i fantastą, to imię zwiąże z domem i rodziną. Pannom pozwoli lepiej dbać o innych ludzi. Dla Bliźniąt, Wag i Ryb to imię jest zbyt poważne, a ruchliwe Barany mogą się czuć nieco skrępowane jego wibracjami.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Władysław:

  Marcin Bosak

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

576 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent