UD

Rozalia - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Rozalka, Rozka, Rozunia
Znaczenie : od kwiatu róża
Planeta : Słońce i Mars
Znane : Rozalia Mancewicz, Rozalia Mierzicka, Rozalia Celakówna
Imieniny : 27 stycznia, 7 lutego, 4 września
 

Historia i znaczenie imienia Rozalia

Imię Rozalia jest pochodną od łacińskiego słowa „rosa”, oznaczającego różę. Rozalia została spopularyzowana na cześć  świętej z Sycylii, patronki Palermo. Była ona młodą szlachcianką pochodzenia normandzkiego, żyjącą w czasach, gdy Normanowie podbili znaczną część południowych Włoch i Sycylii (XI-XII wiek). Niezłomnie religijna Rozalia porzuciła bogactwo swojego wysoko urodzonego życia i udała się do jaskini na Monte Pellegrino przeżyć swoje życie jako pustelniczka. Umarła sama w wieku około 30 lat. Tam na ścianach jaskini wyryła słowa: „Ja, Rozalia… postanowiłam żyć w tej jaskini z miłości do mojego Pana, Jezusa Chrystusa”. Około 450 lat po jej śmierci przez Palermo przetoczyła się straszliwa zaraza, a św. Rozalia pojawiła się przed myśliwym i powiedziała mu, gdzie znaleźć jej relikwie w jaskini. Poinstruowała go, aby przywiózł jej szczątki z powrotem do Palermo, gdzie zorganizowano procesję na jej cześć. Najwyraźniej po tym zaraza ustąpiła. Dlatego Palermo tak wiele zawdzięcza La Santuzza („Małej Świętej”), jak często nazywa się Rozalię.

Niemcy i Francuzi przyjęli po średniowieczu to pobożne i święte imię jako Rosalie, a Anglicy przyjęli je dopiero w XIX wieku. Dziś Rosalie jest najbardziej popularna w Holandii.

W Polsce imię Rozalia w 2020 roku uplasowało się na 48. pozycji pod względem częstości jego nadania.

Numerologia imienia Rozalia

Liczba imienia Rozalia to numerologiczna JEDYNKA, liczba urodzonych liderów i przywódców.

Jaka jest Rozalia?

Rozalia doskonale odnajduje się w każdym towarzystwie i okolicznościach. Jest pewna siebie, przebojowa i błyskotliwa. Lubi zwracać na siebie uwagę, często głośno się zachowuje i przyciąga wzrok krzykliwym strojem. Ludzie albo ją lubią, albo nienawidzą. Trudno nad nią zapanować – nikogo się nie słucha, nie podąża za autorytetami. Ma silne skłonności przywódcze, które w łatwy sposób wykorzystuje.

Znak zodiaku imienia Rozalia

Imię Rozalia najlepiej pasuje do znaków Barana i Lwa, które najlepiej współgrają z jej silnym i dominującym charakterem.

440 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent