Znaczenie : udzielający śmiałych rad
Planeta : Mars i Pluton
Znane : Konrad Swinarski, Konrad Wallenrod, Konrad Wasielewski
Imieniny : 14 i 19 lutego, 21 kwietnia, 1 czerwca, 7 sierpnia, 21 i 26 listopada
Historia imienia
Konrad, imię rycerzy i książąt, przywędrowało do nas w średniowieczu z Niemiec. Konradowie – zarówno ci historyczni, jak i bohaterowie utworów literackich – to często postaci niezwykłe i niejednoznaczne. Książę Konrad Mazowiecki sprowadził do Polski Krzyżaków: niewątpliwie chciał dobrze, a ściągnął na swój kraj śmiertelne niebezpieczeństwo. Konrad Wallenrod, bohater poematu Mickiewicza, to postać straszliwego mściciela: zamaskowany Litwin, który staje na czele Krzyżaków i doprowadza ich do zguby. Inny Konrad, z „Dziadów” Mickiewicza, przyjmując to imię przeżył wielkie duchowe przeobrażenie i z cierpiącego kochanka stał się bojownikiem o wolność. Wymieńmy na koniec jeszcze jednego Konrada, a właściwie Josepha Conrada, Polaka, który zasłynął jako pisarz angielski, a bohaterowie jego powieści stawali przed dramatycznymi wyborami. Widzimy więc, że imię Konrad wprowadza w klimat romantyczny i heroiczny zarazem, kojarzy się z duchową przemianą i nadludzkimi wymaganiami, jakie stawia przed człowiekiem los. Dlatego astrologicznymi patronami tego imienia są mroczne symbole: Skorpion i Pluton.
Znaczenie imienia Konrad
Konrad – udzielający śmiałych rad.
Numerologia imienia Konrad
Liczba imienia równa się TRZY, co w szczególnym przypadku Konradów jest źródłem sił żywotnych, energii i pewności siebie. Ta trójka w imieniu czyni z Konradów – jednak – optymistów.
Jaki jest Konrad?
Typowy Konrad jest człowiekiem twórczym i błyskotliwym, o żywym umyśle, samodzielnym, niezależnym, kształtującym swój los niezależnie od tradycji i zewnętrznych nacisków. Jak wszystkim trójkom z natury sprzyja mu szczęście, co jest bardzo ważne, jako że Konradowie mają nieprzeciętne zamiłowanie do przygód, ich cele są ryzykowne, a droga przez życie bywa mało zbadanym szlakiem. Często już w młodych latach przechodzą jakąś twardą szkołę, ale za to w późniejszym wieku śmiało mogą służyć innym przykładem. Imię to znaczyło „udzielający śmiałych rad” – i rzeczywiście Konradowie mają w sobie wiele tego niepokornego ducha, który każe ludziom iść do przodu, nie poprzestawać na małym i nie spoczywać na laurach. Dlatego do astrologicznych patronów tego imienia trzeba koniecznie dodać Marsa. Wspólne życie z Konradem nie jest wprawdzie wolne od konfliktów, bo panowie noszący to imię to dusze zwykle harde i rogate… ale są przy tym szczerzy, kochają prawdę i śmiało stawiają czoło wszelkim przeszkodom. W kłopotach zawsze można liczyć na ich pomoc, opiekę i zrozumienie.
Znak zodiaku imienia Konrad
Zgodnie z tą charakterystyką imię to najlepiej oddaje charakter śmiałego i nielękającego się trudów Skorpiona. Konrad-Skorpion będzie także miał wybitny wpływ na ludzi. Równie odpowiednie jest to imię dla drugiego marsowego znaku, czyli dla Barana, oraz dla takich niezłomnych wędrowców przez życie, jak Koziorożec i Wodnik. Bez obaw można też nadać to imię Lwom, Strzelcom i Bliźniętom. Mniej harmonizuje imię Konrad z łagodniejszą naturą Byka i Wagi; w Pannach zaś, Rybach i Rakach może budzić nadmierne ambicje i nadmierny indywidualizm. Dodajmy jeszcze, że od tego imienia pochodzą nazwiska takie jak Kondrat, Kunat, Kondratowicz.
Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS