Kalina
UD

Kalina - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Kalinia, Kalinka
Znaczenie : piękna
Planeta : Wenus i Saturn
Znane : Kalina Jędrusik
Imieniny : 11 lipca

Historia imienia

Próbowano imię Kalina wyprowadzić z języka greckiego. Po grecku kalos, kalé znaczy „piękny, piękna”, a kallimos – „najpiękniejszy”. Tylko dlaczego to imię nie jest znane nigdzie poza Polską? Kalina (tym razem po polsku) to ozdobny krzew z czerwonymi jagódkami. Kalina i kalinowy lasek często pojawia się w naszych ludowych baśniach i pieśniach. Krzewy kaliny rosną w wilgotnych lasach, gdzie, jak wierzyli dawni Słowianie, mieszkały duchy ich przodków. Kalina była rośliną magiczną i przypominała pannom o tym, że pora podtrzymać ciągłość rodu – czyli wyjść za mąż.

Znaczenie imienia Kalina

Po grecku kalos, kalé znaczy „piękny, piękna”, a kallimos – „najpiękniejszy”.

Numerologia imienia Kalina

Kalina jest numerologiczną CZWÓRKĄ, tak samo jak Jolanta i Beata. Podobnie jak tamte imiona kojarzy się z ziemią, przyrodą, dostatkiem i dobrobytem. Kojarzy się też z życiem rodzinnym, stabilnym i osiadłym i z „zapuszczeniem korzeni” – jak to czyni drzewo.

Jaka jest Kalina?

Zgodnie z całą tą symboliką Kaliny cenią sobie dostatek, wygody i piękno wokół siebie; nie lubią zmian ani zbyt szybkiego tempa życia. Są z natury trochę konserwatywne, a może raczej wierne duchom przodków kryjących się w kalinowych lasach? W każdym razie trzymają się zasad przekazanych im przez matki i babcie i dbają o dobro swojego rodu. Są rzetelne i prostolinijne, w życiu nikogo nie udają – są po prostu sobą. Potrafią dobrze wykorzystać to, co mają – zarówno materialne dobra, jak i własne zdolności. Dobrze się czują wśród antyków i staroci, w zabytkowych domach i wśród starych drzew. Bliska jest im tradycyjna rola kobiety w rodzinie i chętnie swoim mężczyznom pozostawiają zarabianie pieniędzy – same wolą zająć się ich wydawaniem (oczywiście z pożytkiem i sensem). W imieniu Kalina wyczuwa się wibracje Wenus – zamiłowanie do piękna, sztuki i ozdób – oraz drugiej planety, Saturna, który daje zmysł porządku i trwałości. Ale nie są też obce Kalinom romantyczne marzenia i tęsknoty, zaduma i nostalgia.

Znak zodiaku imienia Kalina

Zgodnie z przedstawionym wyżej wizerunkiem Kalina to imię przede wszystkim dla poważnego Koziorożca oraz dla statecznego miłośnika piękna – Byka. Z powodu związków z życiem rodzinnym i z przyrodą odpowiednie też jest dla kobiet urodzonych w znakach Raka i Ryb. Ucieszy też drugi znak planety Wenus, czyli Wagę. Dla Bliźniąt, Panien i Wodników za mało w nim lotności; dla Baranów, Lwów, Skorpionów i Strzelców – zbyt wiele łagodności.

Gwiazdy, które nadały swojej córce imię Kalina:

  Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

679 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent