UD

Jolanta - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Jola, Jolka, Joleczka
Znaczenie : fiołek
Planeta : Wenus i Neptun
Znane : Jolanta Fajkowska, Jolanta Fedak, Jolanta Fraszyńska, Jolanta Kwaśniewska, Jolanta Pieńkowska, Jolanta Szymanek-Deresz, Jolanta Żółkowska
Imieniny : 15 czerwca, również 15 września i 17 grudnia

Historia imienia

Iolanthe to po grecku „kwiat fiołka”. Tak więc imię Jolanta znaczy to samo, co Wioletta (imię pochodzące z łaciny). Fiołek był od zamierzchłych czasów magicznym kwiatem, podobnie jak róża, lilia i konwalia. Kusił swoją wonią zakochanych, był symbolem wiosny, fiołkami strojono posągi greckich bogiń. Ale ten skromny kwiatek z powodu swojej fioletowej barwy przypominał też o przemijaniu, wprowadzał w misterium śmierci i odrodzenia. Kwiaty symbolicznie podlegają planecie Wenus, ale fiolet jest barwą Neptuna.

Znaczenie imienia Jolanta

Jolanta = fiołek.

Numerologia imienia Jolanta

Liczba imienia Jolanta to CZTERY. Czwórka jest liczbą ziemi, rolnictwa i roślin, a także tego, co trwałe. Oznacza więc wieczny proces rodzenia się, umierania i odradzania żyjących istot.

Jaka jest Jolanta?

Jolanty, jak wszystkie numerologiczne czwórki, żyją blisko natury i spraw materialnych. Można powiedzieć: trzymają się ziemi. Lubią kwiaty i przyrodę, lubią, jak wokół nich jest kolorowo, świat jest bogaty, a życie obfituje we wrażenia. Cenią sobie dobrobyt, dobrze urządzony dom i obrazy na ścianach. Często interesują się sztuką lub mają talenty muzyczne. Nie są więc wcale, jakby to wynikało z właściwości liczby CZTERY, przyziemnymi materialistkami. Przeciwnie, mają wiele zrozumienia dla życia duchowego i duchowego rozwoju. Pociąga je wszystko, co romantyczne i mistyczne, bywają tajemnicze i potrafią wędrować po magicznym świecie swojej wyobraźni. Jako że kwiat fiołka jest od prawieków znakiem zakochanych, Jolanty są uczuciowe, ale też uwodzicielskie, a na mężczyzn rzucają iście magiczny urok.

Znak zodiaku imienia Jolanta

Jolanta to imię, które najsilniej kojarzy się ze znakiem Byka, podległym Wenus, planecie miłości i dobrobytu. Ale drugim planetarnym patronem tego imienia jest Neptun, planeta mistyków, i dlatego imię to polecamy neptunowemu znakowi Ryb. Następne znaki, dla których to imię jest odpowiednie, to Rak, miłośnik kwietnych ogrodów, dumny Lew i zapobiegliwy Koziorożec. Wagom i Wodnikom to imię doda głębi uczuć. Strzelce, Panny i Bliźnięta uczuli na piękno i sztukę. Jedynie nadane Baranom i Skorpionom może się kłócić z ich wrodzonym wojowniczym charakterem.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

314 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent