Jan - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Janek, Jaś, Jasio, Jasiek
Znaczenie : Bóg (Jahwe) jest łaskaw
Planeta : Księżyc i Neptun
Znane : Jan Brzechwa, Jan Englert, Jan Kiepura, Jan Kobuszewski, Jan Kochanowski, Jan Kulczyk, Jan Machulski, Jan Matejko, Jan Miodek, Jan Nowicki, Jan Peszek, Jan Pietrzak, Jan Twardowski
Imieniny : 24 czerwca (św. Jana Chrzciciela), 27 grudnia (św. Jana Ewangelisty) 13 września (Jana Chryzostoma, czyli Złotoustego), 23 grudnia (Jana Kantego) i mnóstwo innych dni, jako że świętych Janów trudno zliczyć - jest ich ponad dwustu

Historia imienia

Imię to wkracza na karty Biblii wraz z postacią św. Jana Chrzciciela, który udzielił Jezusowi inicjacji, obmywając go wodą Jordanu. Warto się przyjrzeć temu świętemu, stanowiącego wzór dla wszystkich Janów, którzy przyszli i przyjdą po nim.

Znaczenie imienia Jan

Jan to imię, które przywędrowało z ziemi izraelskiej, a po hebrajsku brzmiało Johohanan, co znaczy: „Jahwe jest łaskaw”.

Numerologia imienia Jan

W jego życiu i czynach przegląda się liczba jego imienia, mistyczna i magiczna SIÓDEMKA. Siedem jest liczbą ludzi, którzy są w jakimś stopniu „nie z tego świata” i żyją życiem nietypowym, często na przekór swojej epoce. Taki był też Jan Chrzciciel, który żył na pustyni, z dala od miast ówczesnej cywilizacji. Odziewał się w skóry, nosił długie włosy, żywił się szarańczą i miodem dzikich pszczół. Przypomina hinduskich wędrownych mędrców i ascetów, zwanych sadhu, jacy do dziś przemierzają pokryte pyłem drogi Indii. Wielka musiała być jego moc, nabyta poprzez samotne modlitwy i posty, skoro sam Jezus zwrócił się do niego po wtajemniczenia! W dalszej swojej historii Jan bezkompromisowo skrytykował miejscowego tyrana, Heroda, który go za to uwięził i ściął. Mateusz Ewangelista opowiada, że stało się to za sprawą pięknej przybranej córki Heroda, Salome, która w zamian za swój taniec zażądała głowy Jana na cynowej misie. Ta ponura opowieść wygląda jak echo krwawej magii i być może jest wspomnieniem ofiar z ludzi składanych księżycowym bóstwom. Jan – „Chrzciciel” – jest bowiem patronem żywiołu wody. Jego święto przypada na początek wodnego znaku Raka. Planetą opiekującą się wodami i znakiem Raka jest Księżyc. Cynowa misa, na której złożono głowę św. Jana, przypomina tarczę Księżyca w pełni. Imię Salome, pięknej śmiertelnej przeciwniczki Jana, też nie jest przypadkowe: „Salome” znaczy „pokój”. Może to oznaczać, że złożenie w ofierze niepokornego proroka było konieczne, aby przywrócić porządek miły jakimś starym pogańskim bogom. Kto zresztą dziś dojdzie, jakie tajemne kulty wyznawano na dworze Heroda… Jan przypomina też postać „dzikiego człowieka”, jaka pojawia się w mitach wielu ludów. Jako pustelnik, odrzucający postęp cywilizacji, jest pośrednikiem między światem ludzi a światem dzikiej przyrody. Ekologowie mogliby go uznać za swego patrona. Mógłby też być patronem buntowników i anarchistów, jako że bezkompromisowo sprzeciwiał się niegodziwościom tyrana Heroda. Warto o tym wszystkim pamiętać, gdyż na pozór wydaje się, że tak krótkie imię nie kryje w sobie tajemnic, tymczasem jest ono z wielu powodów niezwykłe.

Jaki jest Jan?

Dzisiejszy Jan, jeżeli dobrze realizuje program na życie, jaki ma zapisany w imieniu, jest człowiekiem znającym swoją wartość i nie pociągają go miraże pustej sławy, światowej kariery czy zwodniczego bogactwa. Jest przede wszystkim wierny sobie i swoim zasadom. Zwykle ma głębokie zainteresowania i skłonności do mistyki, poezji i magicznego myślenia. Często też w duszach Janów kryje się duży potencjał artystyczny i twórczy. Jan czuje się związany ze swoją rodziną, kręgiem przyjaciół, swoją rodzinną okolicą – chociaż w żadnym razie nie jest „zwierzęciem stadnym”. Przeciwnie, jest dość odporny na wpływy innych ludzi, na nowinki i wszelkie mody, a w poglądach na sprawy polityczne i społeczne zazwyczaj wyznaje zdrowy konserwatyzm i pod tym względem nie zawiera kompromisów. Często miewa rzadkie zainteresowania: naukowe, literackie czy religijne. W interesach jest nieufny i wierzy raczej sprawdzonym rozwiązaniom niż nowym pomysłom. Wzorem swojego biblijnego imiennika stara się żyć blisko natury, która też jest dla niego niewyczerpanym zbiornikiem życiodajnej energii. Ciekawe, że w ludowych pieśniach Jan występuje jako imię upragnionego kochanka. Zapewne nie zapomniano, że Sobótka, wigilia świętego Jana, była dniem, kiedy dobierały się młode pary!

 

Znak zodiaku imienia Jan

Jan, historycznie związany z żywiołem wody, jest doskonałym imieniem dla wodnych znaków, przede wszystkim dla Raka, ale również dla Ryb i Skorpiona. O wpływie Księżyca na to imię była już mowa wcześniej. Podobnie odpowiednie jest to imię dla Byków, Wodników i Strzelców. U Baranów i Lwów będzie łagodzić popędliwość i zapatrzenie w siebie. Wagom i Bliźniętom doda stateczności, a Koziorożcom i Pannom wyostrzy inteligencję.

Gwiazdy, które nadały swojemu synowi imię Jan:

  Joanna Brodzik i Paweł Wilczak
 Marek Kościkiewicz
 Natalia Kukulska
 Małgorzata Ostrowska – Królikowska
 Anna Przybylska i Jarosław Bieniuk
 Beata Tadla
Jan Wieczorkowski 

Paweł Królikowski

Kazik

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

833 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent