UD

Izaak - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Izaczek, Izuś
Znaczenie : śmieje się
Planeta : Saturn i Uran
Znane : Isaac Newton, Isaac Hayes, Izak Šantej, Izaak Luria
Imieniny : 11 kwietnia, 3 czerwca, 19 października i 13 listopada
 

Historia i znaczenie imienia Izaak

Izaak jest jednym z najstarszych imion biblijnych. Wywodzący się ze Starego Testamentu jako syn Abrahama – syn, który został prawie poświęcony przez ojca na rozkaz Boga. Imię Izaak pochodzi od hebrajskiego Yitzhaq (יִצְחָק), co dosłownie oznacza „śmieje się”. W Księdze Rodzaju (18: 12-15) dowiadujemy się skąd „śmiech” w imieniu Izaaka. Otóż Bóg obiecał Abrahamowi, że Sara urodzi syna. Gdy Abraham powiedział to żonie, ta zbyła to śmiechem, nie wierząc w to. Sara była nie tylko niepłodna przez całe życie, ale w danym momencie była też już dość stara, podobnie jak Abraham. Dalej w Księdze Rodzaju (21: 6) Sara powiedziała: „Powód do śmiechu dał mi Bóg. Każdy, kto się o tym dowie, śmiać się będzie z mej przyczyny”. Stąd imię Izaak.

Izaak zawsze był wyraźnie żydowskim imieniem, dopóki purytanie nie zaczęli go używać po reformacji protestanckiej. Obecnie Izaak jako imię budzi międzynarodowe zainteresowanie. Zajmuje najwyższą pozycję w Australii (20 ulubionych imion), ale całkiem nieźle sobie radzi również w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Irlandii Północnej i Kanadzie. Nie wspominając już o Hiszpanii, Katalonii i Chile.

W Polsce nie jest to imię popularne, w 2018 otrzymało je jedynie trzech chłopców (w wersji Isaac).

Numerologia imienia Izaak

Liczba imienia Izaak to numerologiczna TRÓJKA, opisująca osoby radosne i łagodne.

Jaki jest Izaak?

Izaak uwielbia otaczać się ludźmi. Jest duszą towarzystwa, w którym uwielbia brylować. Uwielbia zabawę i relaks. Jest pełen pozytywnej energii, którą zaraża innych. W zasadzie niemal nigdy nie wikła się w żadne konflikty, jest ugodowy i prostoduszny. To osoba bardzo otwarta na innych, akceptująca i empatyczna. Izaak nie jest specjalnie skupiony na dobrach materialnych czy osiąganiu sukcesów – dla niego zawsze na pierwszym miejscu liczą się ludzie. Jest pozytywnie nastawiony do świata i każdy dzień jest dla niego nową radością.

Znak zodiaku imienia Izaak

Znaki zodiaku najlepiej pasujące do Izaaka to Baran i Bliźnięta, które najlepiej współgrają z jego charakterem.

310 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent