UD

Grażyna - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Grażynka, Grażka
Znaczenie : piękna
Planeta : Księżyc
Znane : Grażyna Barszczewska, Grażyna Brodzińska, Grażyna Łobaszewska, Grażyna Szapołowska, Grażyna Torbicka, Grażyna Wolszczak, Grażyna Zielińska
Imieniny : 1 kwietnia

Historia imienia

Imię Grażyna wymyślił Adam Mickiewicz, który tak nazwał bohaterkę swojego poematu, litewską księżnę.  W opowieści Mickiewicza Grażyna stara się naprawić błędy swojego męża, szalonego Litawora, który sprowadził na swój kraj Krzyżaków. Przebrana w mężowski strój staje do bitwy z nimi i ginie. Pod imieniem Grażyna Mickiewicz przedstawił wzór bohaterskiej kobiety, która rozsądkiem i poświęceniem góruje nad egoistycznym mężczyzną. Te zalety charakteru, które ona wykazuje: rozsądek, wytrwałość, nieuleganie pokusom, wierność i gotowość do obrony straconych pozycji – to wszystko cechy znaku Koziorożca.

Znaczenie imienia Grażyna

Po litewsku grażys znaczy „piękny”.

Numerologia imienia Grażyna

Liczba imienia Grażyna równa się DWA. Bohaterka poematu Mickiewicza wykazuje również cechy tej liczby: występuje jako wierna towarzyszka swojego męża, służy mu jako doradca – jest, można powiedzieć, jego zastępczynią i „cieniem”.

Jaka jest Grażyna?

Magiczny wpływ stworzonej przez Mickiewicza legendy sprawia, że imię to jest nadawane dziewczynkom, które w późniejszych latach okazują się odpowiedzialne i nad wiek dojrzałe. Grażyny są zaradne i rozsądne. W tym, co robią, znają umiar i nie mają pokus, aby żądać od życia rzeczy niemożliwych. Przestrzegają zasad i pilnują swoich obowiązków. Jako numerologiczne dwójki nie wysuwają się na pierwszy plan, wolą pozostawać w cieniu. Chętnie pracują w zawodach wymagających cierpliwości i dokładności. Ich ideałem są realne dokonania, a nie osobisty rozgłos. Silne są ich uczucia opiekuńcze, gotowość służenia innym pomocą i wsparciem. Często dzięki trosce i pomocy dzielnej Grażyny jej mąż czy dzieci osiągają wielkie sukcesy. A Grażyny jak nikt potrafią się cieszyć szczęściem bliskich osób. Grażyny są nieco surowe i zwykle wyznają proste i jasne zasady. Od luksusów wolą miejsca, gdzie życie nie rozpieszcza. Nie uciekają od spraw trudnych i wymagających pracy, ale zawsze pragną pozostać wierne sobie i słowu, które dały innym.

Znak zodiaku imienia Grażyna

Grażyna to imię odpowiednie przede wszystkim dla Koziorożca, a także dla Raka i Panny. Legenda tego imienia przywodzi na myśl również znak Skorpiona. Także energicznym Strzelcom będzie do twarzy z tym imieniem. Imię Grażyna prowadzi jednak w inne obszary ludzkiego ducha niż łagodne i stateczne znaki Byka, Wagi i Ryb; a także kłóci się z nim niepokorna natura Baranów, Wodników, Bliźniąt i Lwów.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

776 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent