Gabriel

Gabriel - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Gabryś
Znaczenie : mąż Boży
Planeta : Mars i Merkury
Znane : Gabriel Fleszar, Gabriel Narutowicz
Imieniny : 24 marca, 29 września, 19 października

Historia imienia

Gabriel jest imieniem jednego z archaniołów, czyli najwyższych posłańców Boga. Dwaj inni archaniołowie noszą imiona Michael (czyli Michał) i Rafael (Rafał). Według tradycji żydowskiej był jeszcze czwarty archanioł: Uriel. Gabriel był tym aniołem, który przynosił szczególnie ważne wiadomości od Boga. To właśnie on zapowiedział Maryi, że urodzi Zbawiciela. Muzułmanie wierzą, że archanioł Gabriel podyktował Mahometowi świętą księgę, Koran. Dawni Izraelici zaś wierzyli, że kiedy toczyli wojny, Gabriel walczył z obcymi duchami, które wspomagały ich wrogów. Obecnie Gabriel jest patronem radia, poczty i telekomunikacji. Archanioł Gabriel przynosił na ziemię wiadomości od Boga.

Znaczenie imienia Gabriel

Imię to jest wymienione w Biblii i po hebrajsku znaczy „mąż Boży„.

Numerologia imienia Gabriel

Zgodne jest to ze znaczeniem liczby tego imienia (OSIEM), gdyż ósemka w numerologii oznacza ducha, który działa w świecie materialnym. Jako że roznosi wieści, archanioł Gabriel przypomina greckiego boga Merkurego. Każdy z czterech archaniołów związany był z jednym z żywiołów – Gabrielowi przypadł żywioł ognia, co do dziś pozostawiło ślad w magicznym znaczeniu tego imienia.

Jaki jest Gabriel?

Gabrielowie to natury niepokorne. Zwykle są energiczni i pełni oryginalnych pomysłów. Żyją tak, jakby ich przeznaczeniem było wnoszenie twórczego niepokoju. Są uparci, zawzięci i przekonani, że mają rację, a swoje idee muszą koniecznie wprowadzić w życie. Nie wystarcza im snucie fantazji i projektów, muszą jeszcze sprawdzić, co z tego da się zrealizować w rzeczywistym świecie. Dlatego zwykle uczą się praktycznych zawodów i działają w technice, w handlu, w wojsku. Mają ambicję, by znać się na wszystkim lepiej niż ich przełożeni. Są przekonani, że powinni raczej sami rządzić, niż słuchać innych. W swych dążeniach są wytrwali i uporczywie dążą do wyznaczonego celu. Często im się wydaje, że mają jakąś specjalną misję do wypełnienia. Mając przed oczami wielkie cele i ambitne zadania, Gabrielowie popełniają jednak równie wielkie pomyłki. Działają w życiu na zasadzie „wszystko albo nic”, więc nic dziwnego, że na swojej drodze napotykają zarówno sukcesy, jak i dotkliwe porażki. Mają jednak godną podziwu zdolność stawania na nogi po każdym upadku, a wtedy, przy wychodzeniu na prostą, dziwnie sprzyja im szczęście. Nigdy jednak nie tracą ducha, a z trudnych przejść umieją wyciągnąć właściwe nauki.

Znak zodiaku imienia Gabriel

Imię Gabriel niesie podobne wibracje, jak ognisty znak Barana, podlegający wojowniczemu Marsowi. Inne znaki, dla których to imię jest odpowiednie, to Strzelec i Lew, a także pełen nowych pomysłów Wodnik, uparty Koziorożec i specjalista od informacji – Bliźnięta. Przed nadaniem tego imienia dziecku warto spytać astrologa, czy w horoskopie dostatecznie silne są planety Mars i Merkury. Mniej odpowiednie jest to imię dla łagodnych Byków, Wag i Ryb, ale jeśli tylko mają silnego Marsa, będzie ono i dla tych znaków źródłem wewnętrznej siły.

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie