Rafał
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Rafał - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Rafałek
Znaczenie : Bóg uzdrawia
Planeta : Merkury, Księżyc, Wenus
Znane : Rafał Blechacz, Rafał Bryndal, Rafał Królikowski, Rafał Kubacki, Rafał Maserak, Rafał Mohr, Rafał Murawski, Rafał Olbrychski, Rafał A. Ziemkiewicz
Imieniny : 29 września, 24 października

Historia imienia

Rafał, po hebrajsku Raphael, to imię jednego z czterech archaniołów. Dawni Izraelici znali mnóstwo opowieści o czynach tego boskiego wysłannika, z których tylko część została spisana w Biblii. Tak więc już w raju anioł Rafael udzielał Adamowi tajemnych nauk. Noemu, kiedy płynął w arce, służył światłymi radami. Podarował też mu świętą księgę, która zawierała wiedzę o gwiazdach, o leczeniu, i o tym, jak poskramiać złośliwe demony. Dziś powiedzielibyśmy, że Rafał-Rafael uczył astrologii, medycyny i psychoanalizy (bo dziś właśnie psychoanalitycy uwalniają pacjentów od ich „demonów”). O czynach Rafaela opowiada jedna z ksiąg Biblii, Księga Tobiasza. Tobiasz spotyka tajemniczego wędrowca (był nim właśnie nasz archanioł), który uwolnił jego narzeczoną od demonów, a jego samego wyleczył ze ślepoty. Zastosował przy tym ciekawą metodę – posłużył się wątrobą ryby, a dziś wiemy, że właśnie wątroba ryb zawiera witaminę A, środek wzmacniający wzrok! Dodajmy jeszcze, że Rafael z Księgi Tobiasza wędrował w towarzystwie psa, co jest absolutnym wyjątkiem w Biblii, jako że dawni Semici psy mieli w pogardzie. Ale ów fakt wskazuje, iż archanioł żył w wielkiej przyjaźni z całą przyrodą i jej życiodajnymi siłami.

 

Znaczenie imienia Rafał

Rafał znaczy – Bóg uzdrawia.

Numerologia imienia Rafał

Liczba imienia Rafał wynosi SZEŚĆ, a szóstka również kojarzy się z leczeniem, uzdrawianiem i znajomością przyrody.

Jaki jest Rafał?

Rafałowie, wzorem swojego anielskiego poprzednika, są zazwyczaj ludźmi o wszechstronnych zainteresowaniach. Dużo czytają, stale się uczą i nie wystarcza im jedna zawodowa specjalność. Znają masy informacji; można powiedzieć, że mają encyklopedyczne umysły. Żyją blisko przyrody i z zamiłowaniem pracują w zawodach, które wymagają stałego kontaktu z naturą. Lubią ogrody i hodowanie zwierząt. Często też – jakby pamiętali o czynach archanioła – zajmują się leczeniem i mają zdolności uzdrowicieli; fascynuje ich astrologia i inne sposoby zaglądania w przyszłość. Nieobce są im talenty artystyczne, z malarstwem na czele. Typowy Rafał jest łagodny i ma pokojowe usposobienie; woli stosować dyplomację niż stawiać sprawy na ostrzu noża. Mimo to wie, czego chce, pamięta o swoich zasadach i nie daje się wodzić za nos. Nie leży w jego naturze pośpiech; umie czekać na odpowiedni moment. Ufa swojemu przeznaczeniu, że zawsze zdąży z tym, co ma w życiu do zrobienia. Rafałowie rozumieją dusze kobiet i dzieci i chętnie otaczają się liczną rodziną. Potrafią także znaleźć odrobinę mądrości w najdziwniejszych poglądach różnych buntowników i wariatów.

Znak zodiaku imienia Rafał

Imię Rafał najodpowiedniejsze jest dla znaków podlegających planecie Merkury, czyli dla Panny i Bliźniąt. Również (z powodu przyrodniczych zainteresowań) zgadza się z charakterem Byka, Raka i Ryb, a także Wagi. Mniej odpowiednie jest to imię dla Koziorożca, Wodnika i Skorpiona, zaś na Barana, Lwa i Strzelca czeka raczej imię innego archanioła – Gabriela.

Znane osoby, których dzieci noszą imię Rafał

Maciej Orłoś

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

794 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent