UD

Ferdynand - znaczenie i pochodzenie imienia

Także : Ferdynandzik, Ferdzik
Znaczenie : śmiały obrońca
Planeta : Słońce
Znane : Fernando Alonso, Ferdynand Magellan, Fernando Torres, Ferdinand von Zeppelin
Imieniny : 30 maja i 3 czerwca

Historia imienia

Z imieniem Ferdynand łączy się kawał historii: imię to jest śladem po starożytnym plemieniu Gotów. Goci prawie dwa tysiące lat temu przepłynęli ze Skandynawii przez Bałtyk, osiedli u nas na Pomorzu, gdzie pozostawili po sobie słynne kamienne kręgi w Odrach i Węsiorach, następnie w ciągu paru pokoleń przeszli wzdłuż Wisły, Bugu i Dniestru nad Morze Czarne, i dopiero stąd, ze stepów, najechali Imperium Rzymskie. Udało im się! Rzym upadł, a książęta Gotów założyli na jego ziemiach swoje państwa. Do dziś przetrwały ich imiona, a jednym z nich jest właśnie Ferdynand. W średniowieczu było to ulubione imię władców Hiszpanii, Portugalii i Włoch, czyli krajów, gdzie osiedlili się Goci.

Znaczenie imienia Ferdynand

Imię to znaczy „śmiały obrońca” albo „śmiało niosący pokój” – po słowiańsku mogłoby więc brzmieć „Lutomir”.

Numerologia imienia Ferdynand

Liczba imienia wynosi OSIEM.

Jaki jest Ferdynand?

Ósemka jest oznaką, że Ferdynandowie mają zakodowane dążenie do potęgi, do wielkości i sławy, i gotowi są zrobić wszystko, aby to osiągnąć. Pamiętajmy jednak, że jak wszystkie ósemki, Ferdynand będzie źródłem twórczego niepokoju, jego pomysły będą wykraczać poza ustalony porządek i już jako dziecko będzie nakłaniał rodziców do dalszych wycieczek, niż sami by chcieli, do droższych zakupów – i namiętnie rywalizować będzie z rówieśnikami.

Znak zodiaku imienia Ferdynand

Imię to szczególnie pasuje do natury Koziorożca, ale także Lwa i Skorpiona. Jeśli czujesz, że twoje dziecko „przyniosło” to imię ze sobą, to zapewne mały Ferdynand urodził się pod silnym Słońcem i Plutonem.

Znane osoby, które swojemu synowi nadały imię Ferdynand

Robert Makłowicz

Źródło: Wojciech Jóźwiak „Imię dla Twojego dziecka” Wydawnictwo BIS

357 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent